Anlık Bildirim

İnsanlığın uzayda çocuk sahibi olabilmesi için önemli çalışma

Dünyanın en zengin insanları gezegen dışına kaçmak istiyor. Ancak uzayda erkeklerin sperm yapılarının bozulma ihtimali var ve bu üremeyi zorlaştırıyor. Bilim insanları buna bir çözüm bulmuş olabilir.

İnsanlığın uzayda çocuk sahibi olabilmesi için önemli çalışma

Jeff Bezos ve Elon Musk gibi milyonerler önümüzdeki on yılda gezegen dışına hızla kaçış için hazırlanıyorlar. Ancak şöyle bir sorun var ki; onlarla beraber giden milyarca küçük yolcu bu göçten sağa çıkmayabilir. Yeni araştırmalara göre erkek yolcuların oraya vardıklarında spermlerinin artık güçlü olmayabilir. Bu sebepten ötürü dünyanın en zengin insanları buna çözüm bulmaya giriştiler.

Şimdiden şöyle bir çözüm için deneylere başlandı: Spermleri dondurarak kurutmak. Türünün ilk örneği bu deneyde Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip dondurularak kurutulmuş fare spermlerini ISS'ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) gönderdi. Ekip ISS'de altı yıldan sonra bile farelerin uzay sperminin, dünyadaki durumlarıyla eşit ölçüde sağlık ve aktif olduğunu gördü. Hatta ek bir X-ışını deneyiyle, bu olumlu sonucun 200 yıla kadar uzay radyasyonuna maruz kalmasıyla devam edebileceğini tahmin ediyor. 

İnsanlığın uzayda çocuk sahibi olabilmesi için önemli çalışma Tam Boyutta Gör

Yamanashi Üniversitesi'nde üreme biyolojisi yardımcı doçenti ve araştırmanın ilk yazarı Sayaka Wakayama, bu bulguların insanları yeni bir uzay çağına hazırlayacağını söylüyor. Araştırmacılara göre bu işlem, Ay veya Mars kolonilerine uzayda yolculuk yapmak için standart bir uygulamaya dönüşebilir gelecekte. 

İnsanlığın uzayda çocuk sahibi olabilmesi için önemli çalışma Tam Boyutta Gör

Şimdiden bizlere Intersteller filmini anımsatan bu çabalar bir taraftan da korkutmuyor değil. Çünkü bu denemelerin gerçekleştirilme sebeplerinden birisi de dünyanın yaşanmaz bir yer olacağının düşünülmesi yakın gelecekte. Bir taraftan bu gelişmelere heyecanlanıyorken diğer yandan da neden bu uğraşlar dünyayı daha yaşanılabilir yapmak için verilmiyor diye de düşünmeden geçemiyoruz. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim