Anlık Bildirim

Intel EVO işlemciler geliyor

2021 yılı ile birlikte yeni bir döneme geçiş yapacak olan Intel; Core isimlendirmesinin yanına bir de EVO isimlendirmesini ekleyecek. EVO işlemciler big.LITTLE mantığında çalışacak.
Oy Ver

Intel EVO işlemciler geliyor Tam Boyutta Gör

Son dönemde üretim verimliliğinde sıkıntı yaşıyor ve hisseleri değer kaybediyor olsa da Intel çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Büyük ve küçük çekirdek formatı ile yeni bir stratejiye geçiş yapan firma logolarında da değişikliğe gidiyor.

Intel EVO ve Core işlemciler

ARM mimarisinde gördüğümüz ve yoğun yüklerde performans çekirdeklerini, düşük yüklerde de verimlilik çekirdeklerini devreye alan Big.LITTLE yapısı ilk kez Intel tarafından x86 tarafına da sunulmuştu.

LakeField dizüstü işlemcilerle bir ana çekirdek ve 4 yardımcı Atom çekirdeğini bir araya getiren Intel; Alder Lake ile bu yapıyı masa üstüne taşıyacak. Bununla birlikte firma isimlendirme konusunda Core ekini kullanmak istemiyor.

Intel EVO işlemciler geliyor Tam Boyutta Gör

Kaynaklar Evolution yani evrim anlamına gelen EVO takısının yeni işlemcilerde kullanılacağını belirtiyor. Core i5 ve üzeri işlemcilerde yer alacak Big.LITTLE yapısı Intel EVO ile tanımlanacak. Alt kısmında ise Powered By Core açıklaması olacak.

EVO isimlendirmesi ile ayrıca yeni bir logo tasarımı da geliyor. Mevcut canlı ve boyutlu görünümün yerine artık mat renklere sahip ve biraz daha 2 boyutlu olarak yansıtılan logolar kullanılacak.

Henüz EVO isimlendirmesi ve logo değişikliği ile ilgili resmi bir açıklama mevcut değil. Alder Lake işlemciler en erken 2021 yılında geleceği için CES 2021 sanal fuarında Intel bir duyuru yapabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim