Anlık Bildirim

Isı dalgası, Grönland’daki buz tabakasının erimesine neden oluyor

Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre Grönland’da bulunan buz tabakası, son zamanlarda yaşanan sıcak hava dalgası sebebiyle “büyük bir erime” yaşadı.

Danimarkalı araştırmacılar, Grönland’da bulunan bir buz tabakasında, mevsim normallerinden 10 derece daha fazla olan sıcaklıklar nedeniyle “büyük bir erime olayı” yaşandığını açıkladı.

Isı dalgası, Grönland’daki buz tabakasının erimesine neden oluyor Tam Boyutta Gör

Günde 8 milyar ton buz eriyor

Polar Portal web sitesinde yapılan açıklamaya göre, çarşamba gününden bu yana “Arktik” bölgesini kaplayan büyük bir buz tabakası günde yaklaşık 8 milyar ton eridi, bu oran da yaz aylarında yaşanan ortalama erime hızının iki katı değerinde.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü, kuzey Grönland’da son zamanlarda yaşanan sıcaklıkların normalden iki kat daha fazla (20 santigrat dereceden fazla) olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, bölgenin kuzeydoğusunda perşembe günü yaşanan 23.4 derece sıcaklığın uzun zamandır yaşanan en yüksek değer olduğu ifade edildi.

Isı dalgası, Grönland’daki buz tabakasının erimesine neden oluyor Tam Boyutta Gör

Grönland’daki buz tabakası yaklaşık 1.8 milyon kilometre kare ile gezegendeki Antarktika’dakinden sonra dünyanın en büyük ikinci tatlı su buzu kütlesi. Araştırmacılar, son yıllarda yaşanan erimelerin 2000 yılının öncesinde yaşananlara göre dört kat daha fazla olduğunu da açıklamaları arasında yer verdi.

Uzmanlara göre; Grönland buz tabakası tamamen erirse, okyanus seviyelerinde 6 ila 7 metre arasında bir yükseliş görülebilir.  

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim