Anlık Bildirim

NASA, Jüpiter’in etrafındaki gök taşlarını inceleyecek olan Lucy görevini başlattı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Jüpiter’in etrafında bulunan Truva asteroidlerini incelemek için geliştirdiği Lucy uzay aracını cumartesi günü uzaya fırlattı.

NASA’nın Lucy uzay sondası, Jüpiter’in etrafında bulunan Truva asteroitlerini incelemek için cumartesi sabahı erken saatlerde Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Üssü’nden fırlatıldı.

Lucy, Florida'dan fırlatıldı Tam Boyutta Gör

12 yıl sürecek olan mürettebatsız görevde Lucy aracı, Jüpiter etrafında bulunan Truva asteroitlerini inceleyecek. NASA’nın açıklamasına göre Lucy, bu kadar çok farklı asteroidi keşfetmeye yönelik olan ilk görev olarak tarihe geçti.

6.5 milyar kilometrelik bir yol katedecek olan Lucy’nin ilk olarak 2025 yılında Donaldjohnson isimli gök taşına varması bekleniyor. Daha sonra Lucy Truva asteroitlerine doğru ilerleyecek ve 2027 yılında bu asteroidlerden birine ulaşacak. Bundan sonraki Truva asteroidi ziyareti ise 2033 yılında olacak.

Lucy, Truva asteroidlerini araştıracak Tam Boyutta Gör

Güneş sisteminin kökeni araştırılacak

Southwest Araştırma Enstitüsü baş araştırmacısı Hal Levison da bu görev hakkında, “Lucy görevi üzerinde 2014 yılında çalışmaya başladık, bu nedenle uzun süredir bu misyon üzerinde çalıştığımızı söyleyebilirim. İlk Truva asteroidine ulaşmamıza daha süre var, ancak bu nesneler ‘muazzam’ bilimsel değerlere sahip olduğu için bu kadar süre beklemeye değer. Gökyüzündeki ‘elmas’ gibiler.”

Atlas V roketi ile fırlatılan Lucy’nin incelediği Truva gök taşlarının “gökyüzündeki elmas” olarak nitelendirilmesinin sebebi; güneş sistemimizin kökenleri ve gezegenlerin oluşumu hakkında bilgiler sağlama ihtimalinin yüksek olması. Bilim insanları bu asteroitlerin güneş sisteminin erken dönemleri hakkında önemli bilgiler içerebileceğini düşünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim