ÖTV Haberleri

Etiket
Son dakika ötv haberleri burada. Geçmişten bugüne tüm ötv gelişmelerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Yeni haberlerden anında haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin.
SON GÜNCELLEME
1 SA.

GİRİLEN İÇERİKLER
3 VİDEO 160 HABER 6 GALERİ

ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
HAFTADA 3 İÇERİK

Güncel ÖTV Haberleri 📰

Son dakika ÖTV haberleri de dahil olmak üzere ÖTV ile ilgili tüm haber ve gelişmeleri içerisinde bulunduğunuz sayfadan takip edebilirsiniz. Bu bağlamda konuyla alakalı 3 video, 6 galeri ve 150 adet ÖTV haber içeriği bulunmuş olup, tüm içerikler 5 sayfalı bu arşivde listelenmektedir.

ÖTV İle İlgili Yaşanan Son Haber Gelişmeleri Neler ❓

DonanımHaber’deki güncel ÖTV haberleri içerisinde en çok okunan içerikler 🚀 ÖTV matrah düzenlemesi sonrası Fiat Egea fiyatları nasıl değişti? haberi ile ÖTV düzenlemesi sonrası fiyatı düşen Dacia modelleri haberi olmuştur. Ayrıca en çok tartışılan haber 💬 TOGG için elektrikli araçlara ÖTV düzenlemesi geliyor iken, konuyla ilgili en güncel gelişmelere ise 🆕 Yüksek ÖTV sınırındaki araçlar tekrar zamlanabilir: İşte liste başlıklı içerikte yer verilmiştir.

ÖTV Etiketiyle İlişkili Bağlantılar 🔗

DonanımHaber'de yayınlanan son ÖTV haberlerine göre şu bağlantılar ilginizi çekebilir:

ÖTV Hakkında 💡

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır.

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

ÖTV hakkında bilgi Vikipedi'den alınmıştır.

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim