Anlık Bildirim

Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron varyantı hakkında açıklama

Sağlık Bakanlığı, Omicron varyantı tespiti için yürütülen çalışmalar hakkında son durumu açıkladı. Varyant tespiti için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.          

Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron tespiti hakkında açıklama Tam Boyutta Gör

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarlarında Omicron varyantı tespit çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada varyantı taramaları hakkında son çalışmalara yer verildi.

İzmir’de 5 vaka, İstanbul’da 1 vaka olmak üzere Türkiye’de 6 adet Omicron vakası tespit edilmişti. Daha fazla Omicron tespiti için tarama programı devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada varyantların tespitine yönelik sekans analizlerinin yapıldığı ve sonuçların uluslararası platformlarla paylaşıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde geliştirilen genomik surveyans stratejisiyle önce örneklerde PCR gibi yaygın kullanılan bir yöntem ile nokta mutasyon taraması yapılıyor. Bu taramada şüpheli bulunan pozitif örnekler sekanslama analizi için Ankara'daki Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarına gönderiliyor. Burada tüm genom dizi analizi yöntemiyle varyantların türü tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlar uluslararası bilimsel platformlarda paylaşılıyor."

Sağlık Bakanlığı'ndan Omicron tespiti hakkında açıklama Tam Boyutta Gör

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, virüslerde oluşan mutasyonların ileri moleküler analizlerle izlenmesinin önemine vurgu yaptı.

Alfa mutasyonunun ilk çıktığı Aralık 2020 tarihinden itibaren dünyada ilk kez ülkemizde uygulanan bir genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon tarandığını söyleyen Korukluoğlu, “Zaman içinde virüsün izlenmesi gereken varyantlarına yönelik tarama testlerini sürekli güncellenerek rutin olarak tüm ülke laboratuvarlarında kullanıyoruz. Şu anda da aynı şekilde Omicron varyantına yönelik bir tarama programı başlatıldı.” şeklinde konuştu.

Tarama çalışmalarının fotoğraflarını aşağıdaki galeriden görüntüleyebilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim