Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  sağlık muayenesi

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  10 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  2 HABER 3 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 2 İÇERİK
  Akıllı telefon adaptörü ile diyabetik retinopati belirlenebilir
  Diyabetik retinopatinin erken tanısı ve tedavisi hastalığın prognozunu oldukça büyük ölçüde etkilediği için uluslararası araştırma ekibi akıllı telefonlara takılabilen bir tür adaptör geliştirdi.
  1,6b
  NASA mühendisleri 37 günde solunum cihazı üretti
  NASA mühendisleri ile sağlık çalışanlarının iş birliği sonucunda ventilatör üretildi. Ventilatörler ( solunum cihazı ) bu hafta içerisinde yapılan kritik kalite kontrol testlerini başarıyla geçti.
  3,8b 14
  Türk koronavirüs takip uygulaması geliştirildi
  Korona Takip (COVID-19 İzleyici) adını taşıyan uygulama, enfekte olan kişilerin daha hızlı bilgilendirilmesini ve başkalarını enfekte etmelerinin önlenmesini amaçlıyor.
  5,8b 10
  Yaygın kullanılan üriner sistem ilacı pankreas kanserinde olumlu sonuç verdi
  Araştırma ekibi pankreas kanserine ait tümör hücrelerini içeren doku kültürlerine sisteinaz ilave etti. Sonuçlar incelendiğinde doku kültürlerindeki tümör hücrelerinin öldüğü gözlendi.
  1,7b 1
  Meksika hükümeti Corona fabrikasını 30 Nisan'a kadar kapattı
  Salgın neticesinde Meksika hükümeti, Meksika'da bulunan Corona bira fabrikalarını kapatma kararı aldı. Bira satışlarının geçen yıla oranla %24 oranında arttığı belirtiliyor.
  3,7b 15
  CDC Amerikan vatandaşlarını maske takmaları konusunda uyardı
  Bez bariyerler maskeler gibi virüsün bulaşını %100 engellemiyor ancak bezin dış tarafında kalan aerosoller sebebiyle kişinin inhale ettiği virüs miktarı oldukça azalıyor.
  1,5b 2
  Ranitidin içeren tüm ilaçlar Amerikan pazarından geri çekildi
  Yapılan incelemeler sonucunda birçok örnekte N-nitrosodimethylamine düzeylerinin güvenli dozu aşmadığı belirtiliyor yani ürünlerin normal tüketiciler için şu anlık zararlı olmadığı belirtiliyor.
  7b 1
  Koronavirüs günlük konuşmada saçılan aerosoller ile bulaşabilir
  Yüksek sesle konuşan insanların normal ses düzeyinde konuşan insanlara göre 10 kat daha fazla parçacık yaydığı belirtilmekle birlikte bu kişiler ''süper yayıcılar'' olarak adlandırılıyor.
  3,1b 10
  Akıllı robot su kaplumbağası akvaryumları gözetlemek için kullanıldı
  Robot kaplumbağa Norveç balık çiftliğinde balıkları gözetlemek için kullanıldı ve balıkların dalgıçların aksine robotun yanında yüzdüğü, herhangi bir stres belirtisi göstermediği gözlendi.
  2,7b 2
  Koronavirüs salgınında 1 milyon eşiği aşıldı
  Dünya üzerinde 50.000'den fazla kişinin ölmesine neden olan Covid-19 salgını sebebiyle edinilen son bilgilere göre 1 milyon vaka sayısına ulaşıldı.
  3,2b 9
  X-ray görüntüleme yöntemi ile elastografi mantığı birleştirildi
  X-ray görüntüleme yöntemiyle elastografi yöntemi birleştirildi ve maddeler sertlik derecesine göre başarıyla görüntülendi. Deney maddesi olarak zirkonyum dioksit ve poliakrilamid jel kullanıldı.
  1,6b 2
  Esnek beyin elektrotları geliştirildi
  Araştırmacılar elektrik iletkenliğine sahip PEDOT:PS olarak adlandırılan akışkan polimerden yararlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda esnek elektrotlar başarıyla üretildi.
  1,3b
  Akıllı telefon ile diş görüntülüme cihazı geliştirildi
  Ios ve Android destekli uygulamala ile hastaya sesli komut veriliyor ve hasta cihazı komutlara göre aşağı yukarı, sağa sola oynatarak dişlerini görüntülüyor.
  1,6b 1
  Yara bölgesi takibi yapabilen grafen bandaj geliştirildi
  Grapheal adlı biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen yeni bandaj ile kronik yaraların prognoz takibi akıllı telefon uygulaması sayesinde yapılabilecek.
  1,4b
  Sıcak suyla banyo yapmak kalp hastalığı riskini azaltıyor
  Japon araştırmacılar tarafından yürütülen yeni araştırmada 30.076 orta yaşlı denek 1990 ile 2009 yılları arasında incelendi. Araştırma göre küvet tarzı banyo yapmak hipertansiyon riskini azaltıyor.
  1,8b 6
  Tip 1 diyabet hastaları için pankreas uygulaması geliştirildi
  Yeni uygulama ile hastaların kan glukoz düzeyleri devamlı olarak monitörize edilebiliyor ve salınacak insülin dozu ayarlanabiliyor.
  1,9b 1
  Asetilkolin bağımlı M1 reseptör eksitasyonu hafızanın temelini oluşturuyor
  Prefrontal kortekste bulunan nöronlar bilgileri ''akılda tutmak'' için birbirlerini uyarıyorlar. Bu tür yolaklar sayesinde insanoğlu çoklu görevleri yerine getirebiliyor ve bilgileri kullanabiliyor.
  1,6b 2
  Uzmanlar koronavirüs aşısı için acele edilmemesi gerektiğini iddia ediyor
  Uzmanlara göre aşının güvenilirliğinin sağlanmasından ve aşı kullanımına başlanmasından önce geçmesi gereken test süresinin 1 yılın üzerinde olması gerekiyor.
  2,6b 15
  Yeni biyouyumlu materyal geliştirildi
  İsveçli bilim insanları kemik dokusu replasmanında kullanılacak yumuşak, lastik kıvamında doku geliştirdi. Materyalde bulunan ilaç depolayan nanoporlar sayesinde ilaç kademeli olarak salınıyor.
  1,4b 4
  Coronavirüs aşısı insan deneyleri erkene alındı
  Amerikalı biyoteknoloji şirketi Moderna'nın önümüzdeki aylarda yeni aşıyı insan testlerine tabi tutması bekleniyor ancak aşının tüm dünyada kullanılmaya başlaması biraz zaman alacak gibi görünüyor.
  9,1b 34
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim