Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Sosyal medya düzenlemesi Adalet Komisyonunda kabul edildi

  Ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulmasını amaçlayan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. İşte teklif içeriğinden öne çıkan başlıklar.
  24 Temmuz 2020, 10:59 (7 ay)
  4,4b
  1
  68
  sosyal medya
  Otomobil Editörü
  11

  Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Söz konusu teklif ile internet kullanıcılarının kişisel başvurularında veya kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşanan zorlukların aşılması için ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulması amaçlanıyor.

  'Sosyal ağ sağlayıcı' kavramı

  Komisyonda kabul edilen teklif ile “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a ‘sosyal ağ sağlayıcı’ şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor. Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerik oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak.

  Para cezaları artırılacak

  Teklifle, yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 1 milyon liradan 10 milyon liraya kadar artırılacak.

  İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek. Bu bildirim, Tebligat Kanunu'na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

  İlginizi Çekebilir Avatar Sosyal Medya Yasası'na karşı çıkan platformları hangi yaptırımlar bekliyor?

  Ayrıca Bkz. "Türkiye’nin ilk ‘Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği’ bölümü İTÜ’de açılıyor"

  Temsilci bulundurma yükümlülüğüne uyulmazsa 5 aşamalı ceza

  Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK'ya bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunlu olacak. Temsilci belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcısı, BTK’nın bildiriminden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğü yerine getirmezse 10 milyon lira idari para cezasıyla karşılaşacak.

  Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek. İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yine temsilci belirlenmezse Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcıya reklam vermesi yasaklanacak. Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde yine yerine getirilmezse BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğini yüzde 50 oranında daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu oran yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde yüzde 90’a kadar çıkarılabilecek.

  Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde, verilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hakim kararları kendiliğinden hükümsüz kalacak. İnternet trafiği bant genişliğine yapılan müdahalenin sona erdirilmesi için erişim sağlayıcılara BTK tarafından bildirim yapılacak.

  48 saat içinde cevap zorunluluğu

  Sosyal ağ sağlayıcı, "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi"ni gerektirecek içeriklere yönelik kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermekle yükümlü olacak. Olumsuz cevaplar gerekçeli olarak verilecek. Sosyal ağ sağlayıcıya bu başvurulara 48 saat içinde yanıt vermemesi halinde 5 milyon lira, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararlarını uygulamaması halinde ise 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

  İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talep etmesi durumunda hakim tarafından, başvuranın adının, ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine karar verilebilecek. Kararda, Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından hangi arama motorlarına bildirim yapılacağı da yer alacak. Böylece arama motorları tarafından başvurucunun adı ile ihlale konu içeriğin ilişkilendirilmemesi sağlanarak kişilik haklarının daha etkin korunması sağlanacak.  https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/sosyal-medyaya-iliskin-duzenlemeleri-iceren-kanun-teklifi-tbmm-adalet-komisyonunda-kabul-edildi/1920586 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  VirgilSollozzo (Sid Vicious) 7 ay (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Bu gerici, geri kalmış ve çağdışı zihniyeti Türk gençlerinin yok edeceği konusunda en ufak şüphem yok. Sosyal medya olmasaydı ne malum yapının hırsızlığını, yolsuzluklarını, ne de çocuklara, hayvanlara edilen tecavüzleri öğrenebilirdik.  Malum zihniyet işte bunları öğrenmenizi istemiyor. Dünyadan bi haber olup malum zihniyetin ideolojik kölesi olmanızı istiyor.  Olay bu kadar basit
  Bu gerici, geri kalmış ve çağdışı zihniyeti Türk gençlerinin yok edeceği konusunda en ufak şüphem yok. Sosyal medya olmasaydı ne malum yapının hırsızlığını, yol...
  Devamını Gör
  Yanfo (Yavuz ) 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Sabah 5'te ve Ayasofya'da kılınacak Cuma namazı gününde, kimden kaçırılarak kabul edildi acaba bu teklif?

  Türkiye'deki sosyal medya kullanıcı sayısına bakarak, tepkilerin ne boyutta olacağını er geç, beraberce göreceğiz.

  Bir insan, videosu dislike aldığı için bir ülkedeki sosyal medyayı yasaklamaya çalışıyor!

  Hayaldi, gerçek oldu.
  Sabah 5'te ve Ayasofya'da kılınacak Cuma namazı gününde, kimden kaçırılarak kabul edildi acaba bu teklif? Türkiye'deki sosyal medya kullanıcı sayısına ...
  Devamını Gör
  BlackGhost12 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Devlet kendi kanunlarıyla çelişiyor.  Hem düşünce ve hürriyet özgürlüğü diyeceksin.  Hem İnternette insanları fişleyeceksin.

  Kendi kanunu tanımayan devlet, bize kanuna uyun diyor...
  Devlet kendi kanunlarıyla çelişiyor. Hem düşünce ve hürriyet özgürlüğü diyeceksin. Hem İnternette insanları fişleyeceksin.
  Devamını Gör
  Yorumlar (36) Yorum Yaz Forumda Gör
  ipli jeton (Adem Gdk) 7 ay (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  archive.org diye bir şey var. Bir web sayfasının herhangi bir andaki halini arşivleyip amme hizmeti olarak gelecek nesillere aktarabilyorsunuz.Onu da yapmazsanız sayfayı PC'de açtıktan sonra Ctrl+s yaparak yerel diskinize indirip arsivleyebiliyorsunuz. Kısaca unutulma hakkiniz olsa da unutulamazsiniz. Birileri sizin verilerinizi arşivler vakti geldiğinde pat diye ortaya koyuverir. Unutulma hakkına çok güvenmeyin.
  MMistanbul (MKA ) 7 ay ( Mesaj Silindi )
  - Ayasofya- Sosyal Medya- Hilafet ÇağrısıHepsinin aynı dönemde olması tesadüf mü?
  D dagger05 (sercan tay) 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Almanya düzenlemesiymiş hmk , dünyada en çağdaş ceza muhakemesi kanunlarından birine sahibiz, ceza yargılamaları adil mi ? Emin olun bu yasayı işlerine geldiği gibi uygulayacaklardır. Covid nedeni ile işlerine gelmeyen toplantı ve yürüyüşleri yasaklıyorlar, işlerine gelen toplanma durumlarında millet dip dibe sorun yok, ha şunu eklemek isterim bu bir zihniyet meselesidir, zaman gelir iktidar partisi değişir, anlayış değişmez, iktidara gelen egemen bunu mutlaka karşı taraf aleyhine uygular. Türkiye’ de ceza ve yaptırım içeren düzenlemeler yapılırken yapanların şunu mutlaka akıllarından çıkarmaması gerekir, bizde faniyiz, bir gün bu koltuktan kalkarsak istemediğimiz kişiler koltuğa oturursa adil davranmak zorunda kalsınlar, baskı aracı olmasın vs keşkeler olmasın
  rene dekart 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Sonuna kadar katılıyorum devlete bu sosyal medya düzenlemesi konusunda
  DPLALİ (Bomba Ölüm) 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Bu düzenlemeyi kendi çıkarları için asla kullanmayacaklarını bilsem desteklerim. Ama biliyorum ki kendi çıkarları için kullanacaklar. Ki bu kanun sırf malum şahısa bir sürü dislike geldiği için olduysa varın gerisini siz düşünün.
  Pantherus IV 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Hükümet karşıtı birisi olarak, sosyal medyadaki küfür,hakaret,yalan dolan,fake,toxic içerikli her türlü hesabın fişlenmesini desteklerim. Ammaaa... Ne kadar adil olacak onu göreceğiz işte..
  CoreXXX (fatih tat) 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Başka zaman avrupayı örnek veren dh yorumcuları😁 bugün Almanya'nın yaptığını yapan ülkesine ateş püskürüyor. Aslında kanunun içeriğini bile bilmeyen boş insanlar sürüsü. Boş insandan boş yorum çıkar tabiki ne beklersin
  G Guest-D50B08F8B 7 ay (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Bu hükümetin suyu ısındı artık. İnşallah 2023'de defolup giderler.
  Miui 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Adalet komisyonu 😄👍
  Treth (. .) 7 ay ( Mesaj Silindi )
  Korkmadan klavye arkasına saklanarak sövemeyecek olmanın verdiği acıyı konuda net bir biçimde görmek mümkün. :)
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  4374 kez okundu.
  34 kişi, toplam 36 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  sosyal medya düzenlemesi kabul edildi, sosyal medya kanun teklifi ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 7 ay Sony'nin yeni oyunu Ghost of Tsushima satış rekoru kırdı 7 ay Jaguar Land Rover, yapay zekadan güç alan “temassız dokunmatik ekran” teknolojisini duyurdu 7 ay TBMM’de Dijital Mecralar Komisyonu kurulacak 7 ay Samsung’dan GlobalFoundries’e yatırım iddiası 7 ay TikTok platformu ABD’li içerik üreticilerine 200 milyon dolar ayırdı 7 ay MediaTek Dimensity 720'nin ilk müşterileri belli oldu 7 ay Alman vatandaşları kimliklerini Galaxy S20 üzerinde taşıyacak 7 ay Xbox Pazarlama Müdürü: “Dün izlediğiniz Halo Infinite videosu, oyunun erken sürümüne aitti” 7 ay İstanbul Bilişim'den konkordato açıklaması 7 ay Ryzen Pro 4000G fiyatları paylaşıldı 7 ay Xbox Series X için geliştirilen Türk yapımı ücretsiz FPS oyunu: EXOMECHA 7 ay Huawei Maimang 9'un lansman tarihi açıklandı 7 ay 5.0 GHz’e yükselebilen Rocket Lake işlemcisi ortaya çıktı 7 ay Hyundai Kona'ya 'Smart' donanım seviyesi geldi: İşte fiyatı ve özellikleri 7 ay Garmin ekosistemine büyük çaplı hacker saldırısı 7 ay Intel 7nm işlemciler bir yıl gecikiyor 7 ay 5G'de ilk kez yerli çekirdek şebeke test edildi 7 ay Intel pandemiye rağmen büyümesini sürdürdü 7 ay Tesla, pickup modeli Cybertruck'ı üreteceği yeni fabrika için Teksas'ı seçti 7 ay Bakan Koca 'rastgele' yapılan koronavirüs tarama testi sonuçlarını açıkladı 7 ay GÖRÜNTÜLENEN Sosyal medya düzenlemesi Adalet Komisyonunda kabul edildi Sonraki Gorilla Glass en sağlam haline kavuştu 7 ay Xbox Series X Games Showcase etkinliğinde gösterilen önemli oyunlara ait fragmanlar 7 ay FIFA 21'den fragman geldi! Yeni özellikler duyuruldu 7 ay Türkiye’nin ilk ‘Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği’ bölümü İTÜ’de açılıyor 7 ay Kullandım memnunum "Sennheiser Momentum Wireless 3 inceleme" 7 ay Yeni tanı testi ile kanserler erken evrede tespit edilebilir 7 ay iPhone 12 ile birlikte gelecek örgülü şarj kablosunun fotoğrafları yayınlandı 7 ay Dünyanın en küçük yazıcısı fon desteği arıyor 7 ay Epic Games Store’da Yaz İndirimleri başladı 7 ay Microsoft Azure ikinci çeyreğin en iyi performansını gösterdi 7 ay Türkiye otomotiv satışları sıralamasında Avrupa'da altıncı oldu 7 ay MediaTek orta sınıf telefonlara 5G getirecek Dimensity 720 işlemcisini tanıttı 7 ay AMD Ryzen 4000H işlemcileri PCIe 3.0 x8’le sınırlı çalışıyor 7 ay Adalar'da hizmet verecek elektrikli araçların ücret tarifesi açıklandı 7 ay Nvidia Ampere kartlar beklenenden erken gelebilir 7 ay Huawei'e bir yaptırım da Fransa'dan geliyor 7 ay Samsung Galaxy M31s'in teknik özellikleri netleşti 7 ay iPhone'lardaki Face ID "kandırılamaz" hale geliyor: Damar desenlerini tarayacak 7 ay Çin, Mars'a tam üç farklı uzay aracı fırlattı: İşte tarihi görevin detayları 7 ay Kendi Güneşlerinin yörüngesinde dönen iki ötegezegen, ilk kez direkt olarak fotoğraflandı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim