Anlık Bildirim

Sürekli konum verisi isteyen uygulamalar Google’dan onay alacak

Konum verisi kullanan uygulamalar artık tek bir izinle arka planda da bu verilere erişme davranışından vazgeçmek zorunda. Android 11 ile şartlar değişiyor.

Sürekli konum verisi isteyen uygulamalar Google’dan onay alacak Tam Boyutta Gör

Son dönemde mobil cihaz kullanıcılarının en hassas olduğu veri türlerinden birisi konum verisi. Uygulamaların sürekli olarak konum verisine erişmesini istemeyen kullanıcıların eleştirileri üzerine Android 10 sürümü ile önemli bir değişiklik yapılmıştı.

Konum verisi artık lüks oldu

Android 10 ile birlikte uygulamalar aktif olarak çalıştığı süre boyunca kullanmak üzere konum verisi için kullanıcılardan izin alıyordu. Arka plana geçtiğinde ise erişimini kesmesi gerekiyordu.

Google yaptığı araştırmalarda pek çok uygulamanın bir kere izin aldıktan sonra arka planda da konum verilerini kullanmaya devam ettiğini tespit etmiş. Bu nedenle Android 11 ile birlikte kısıtlamalar artacak.

Android 11 sürümü bundan sonra uygulamanın her aktif edildiği durumda kullanıcıların konum verisi izni almasını gerektirecek. Yani konum verisi artık sürekli bir kullanıcı iznine bağlanmış oldu.

Arka planda konum verisi toplaması gereken uygulamaların Google’dan onay alması gerekiyor. Google uygulamanın kullanıcılara sunduğu hizmetler ve değerleri inceleyerek sürekli konum verisi toplama yetkisi verecek. Aksi takdirde sürekli kullanıcı iznine maruz kalacak. Google ilgili tüm uygulama geliştiricilere Android 11 öncesinde uygulamalarını buna göre optimize etmelerini istiyor. 3 Ağustos tarihine kadar yeni uygulamalar taleplerini iletmek zorunda. 2 Kasım tarihine kadar ise mevcut uygulamaların konum verisi için Google’dan onay alması gerekecek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim