İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (44) YORUM YAZ

tarafından 15 Haziran 2017, Perşembe 17:37 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Elon Musk Mars Planını Açıkladı: Mars'ta koloni nasıl kurulacak?
Günlük Haber Furkan Babur
44 24397
Elon Musk, kaleme aldığı bir yazıyla Mars’a nasıl gidileceği, maliyetlerin nasıl kısılacağı, hayatın nasıl kurulacağı gibi sorulara karşılık kendi fikirlerini ve hedeflerini açıkladı.

Elon Musk’ın Mars’a gitme hatta Mars’ta bir koloni kurma fikrine sahip olduğu uzun bir süredir biliniyordu. Musk bu fikrine ait detayları New Space dergisinin bu ayki sayısında yer alan makalesiyle paylaştı.  Neden Mars’a odaklanmamız gerektiğiyle başlayan makalede Mars uçuşlarındaki maliyetlerin nasıl düşürüleceği ve gerekli ekipmanların Mars’a transferi ile ilgili açıklamalar yer alıyor.

 

 

Musk’ın geçtiğimiz yıl Uluslararası Astronomi Kongresi’nde yaptığı sunuma paralel bir şekilde hazırlanan makalede Musk, Mars’ın kolonileştirilmesi için 10 milyar dolar civarında bir finansal kaynağa ihtiyaç duyulacağını belirtiyor. Ayrıca Mars’a gidiş fikrinin hayalde kalmayıp gereceğe dönüşmesi için gidiş biletinin astronomik fiyatlara değil de en azından bir ev fiyatında olması gerektiğini düşünen Musk, Mars’a gidiş bileti için 200.000 dolarlık bir fiyatı uygun bulmuş.

 

Tekrar Kullanılabilir Roketler ve Uzay Gemileri 

Tabi Mars’a yolculukların hızlı ve çok sayıda gerçekleşmesi için işletme masraflarını olabildiğince ucuza kapatmak gerekiyor. Musk’ın bunun için 3 temel önerisi var: İlk olarak ulaşım yönetimi tamamen tekrar kullanılabilir olmalı, çünkü atık malzemelerin fazlalığı maliyeti oldukça artırıyor. Maliyetleri azaltacak ikinci yol ise Mars’a malzeme tedarik edecek olan roketlerin yörüngedeyken yükünü alması böylece roketler Dünya’ya inerek zaman ve enerji kaybetmemiş olacak.

 

Musk’ın 3.tavsiyesi ise Mars’ta üretimi kolay, maliyeti düşük olan ve tekrar kullanılabilen itici bir gaz üretebilmeliyiz. Musk bu gazın metan gazı olabileceğini de belirtiyor. Makalenin devamında roketler, uzaya gönderilecek diğer araçlar mürettebat ve gidecek insan sayısı gibi diğer teknik detaylara yer verilmiş. Sadece roketler ile çok sayıda insanı Mars’a taşımanın zor olduğuna değinen Musk, roket ve uzay gemisi kombinasyonları üzerine yoğunlaşıyor. Falcon roketleri de SpaceX’in Raptor motoruyla güçlendirilerek 600 tona kadar yük taşıyabilecek bir hale gelecek. Böylece şimdiye kadarki en güçlü roket insanoğlunun Mars’a olan yolculuğunda gerekli ekipmanları yüklenebilecek.

 

''Harika Vakit Geçireceksiniz'' 

SpaceX’in yaptığı en önemli işlerden birisi olan tekrar kullanılabilir roketlere Mars yolculuğunda çok iş düşecek. Musk her roketin en az 1000 defa kullanılabilecek bir şekilde tasarlanacağını ve Dünya ile Mars aynı hizaya geldiğinde, her 26 ayda bir kez, tüm roketlerin aynı anda fırlatılarak avantaj sağlayacağını ifade ediyor. Uzay yolcularını Mars’a yerleşen ilk insan yapacak olan uzay gemisi ise bilim kurgu filmlerini aratmayacak.

 

Her biri en az 100 insan taşıma kapasitesine sahip olan 1000 veya daha fazla uzay gemisi öngören Musk, her geminin 12-15 kez yolculuk yapacağını düşünüyor. Yolcuların ‘’harika vakit geçirmeleri’’ için tasarlanan uzay gemilerinde sinema ve ders salonları, kişisel kabinler ve restoranlar da bulunacak. Böylece uzaydaki yolculuk kimse sıkılmadan tamamlanmış olacak.

 

İlk Hedef 1 Milyon Marslı 

Musk’ın belirlediği zaman çizelgesine göre her şey yolunda giderse ilk uzay gemisi 10 yıl içinde yola çıkabilir. 50 ile 100 yıl içinde Mars’a yerleşmiş kişi sayısının ise 1 milyonu bulması hedefleniyor. Tabi 15 sayfalık makalede yazılanlar sadece Musk’ın hedeflediği şeyler dolayısıyla bahsedilen şeyler ne zaman gerçek hayatta görülür buna dair bir garanti vermek mümkün değil ancak yine de Musk’ın Mars için ne kadar istekli olduğunu görebiliyoruz. 

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 3 misafir ve 3 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 24397 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
jerry smith 15.6.2017 18:19:27
Bu adam ölse donanımhaberde içerik sıkıntısı başlar. +27
sedatkuran 15.6.2017 18:19:51
Hayal gibi gelebilr ancak önümüzdeki 100 yılda insanlık bundan daha iyisini yapacaktır. Müslüman alemi hariç onlar daha çok kıça su orucu bozarmı, kadın insan mı hayvan mı, kaç huri alırız bunları tar
...
Yorumun devamı ▼
+18
smart1978 15.6.2017 17:44:39
Vizyona bak bir de Turkiye ye ... +12
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
HEKTOR-NG 24.6.2017 08:25:01
quote:
Orijinalden alıntı: sedatkuran

Esasen Türkler bu arabın diniyle dejenere olmuş ve türklüğünü unutmuştur..

Çok biliyorsun ya. Söyle bakalım türkün dini neymiş
0
sedatkuran 19.6.2017 20:58:13
Esasen Türkler bu arabın diniyle dejenere olmuş ve türklüğünü unutmuştur..
0
DH Misafiri 19.6.2017 18:13:53
Eğer müslüman biri marsa giderse ve düzenli namaz kılan biri ise kıble olarak nereye bakacak?
0
DH Misafiri 19.6.2017 18:13:53
Adamin hayaldunyasi baya iyi bide para kazaniyo helalolsun butun hepsini halletin bi leylek kaldi afferim acaba ne iciyoda sonra atesetmeye basliyo ...
Landaha dunyada her gecengun yeni yerler kesfediliyor adam mars diyo millette agzi aci bakiyo bi bok yiyemezler aha yazdim harbi yazdim inanmassan oku...
0
DH Misafiri 19.6.2017 18:13:53
Düz dünya teorisine göre bilimkurgu senaryosu yazıyor zira daha ay a gidemeyen dünyanın marsta ne işi var :)
0
eulogy 17.6.2017 16:02:54
Çok basit bir örnekten bahsedeceğim.

Acaba Musk abimiz son 5 yılda bir kere dahi beyaz önlüğü giyiyip laboratuvara girip tesla bataryaların içindeki kimyasal yapı üzerine bir deneye katılmış mıdır acaba ? Bir deney tasarlamış mıdır acaba ? Bir material önermiş midir acaba ?
0
eulogy 17.6.2017 13:03:30
quote:
Orijinalden alıntı: ExterminioGidip Elon Musk'a şaklaban diyen, boş klavye delikanlısı.
Niye kalkıp da senin gibi birine cevap veriyorum bilmiyorum ama, yine de cevap vereceğim.
İnsanları aşağılarken, önce dönüp kendinin kim olduğuna bak. Büyük bir girişimi geçtim, ufacık bir şirketin bile nasıl yürütüleceğini bilmeden burada "ŞAKLABANLIK" yapma. Dünyaya bir zarar getirmedikleri sürece başarılı insanlara hep derin saygı duymuşumdur. Çünkü ben veya bir başkası yapamamış, ama onlar yapmış. Binlerce insanı bir araya getirip, milyonlarca insanın hayallerini süslemişler. Milyonları peşlerinden sürüklemişler.
Bu arada Musk, kendi şirketlerinin sadece Ceo'luğunu yapmıyor. Kendisi de her bir projesine katılan, mühendislik saati harcayan bir karakter. İnsanlar genellikle, nasıl bu kadar farklı konularda mühendislik yapabiliyor diye merak ederken şuanda cevap verdiğim şu yorum, gerçekten komik olmuş.

Basit bir tespit ortaya koydum. Cevap veremeyince biz şaklaban oluyoruz.

1 patent ?

Mühendislik saati harcıyor diyerek yırtamazsın.

Elon Musk'ın yaptığı şaklabanlıktır, ister katıl, ister katılma. Zaten kendisi yeterince deha bir adam.

Kendisine başka anlamlar yüklemesine sürekli kara propaganda reklam yapmasına gerek yok.

Tartışmaya cevap veremeyince tartışan kişiye saldırmak

https://eksisozluk.com/ad-hominem--148033

Tek sorduğum bir patent.

Kendisi şaklabanlık yapmaktadır. Kendisi deha bir girişimci ve pazarlamacı.
Ama projelerde mühendislik saati harcıyor diye yırtamazsın. Mühendislik saati harcamayan bir ceo söylesene bana ?
Önce adamın yapmadığı işlere inanıp şaşırıyorsun üstüne üstük çamur atıyorsun. Yazdıklarım ortada yazdıklarımı tartışacaksan tartışalım. Yoksa bana aklınca çamur atmaya gerek yok.
Superman'in uçabildiğine inanıp hayranlık duymak.

Adamın vizyon sahibi olması, teknolojiyi takip edip gelecekte gerçekleştirebileceği veya gerçekleştiremeyeceği projeleri önceden kestirmesi, konuya hakim olması, sürekli üretmeyi kendine huy edinmesi, dahi bir girişimci olması ne kadar mükemmel özellikler ise,
bilim insanlarının, mühendislerinin laboratuvar ortamında, iş ortamında geliştirdiği keşiflerin, fikirlerin, icatların üzerine bireysel olarak konması bir o kadar şaklabanlık.
Kendisinden çok daha çevreci (uygulamada, yoksa reklam propaganda konusunda kimse musk'ı geçemez) çok daha dahi ve bireysel olarak icatları olan şirket yöneticileri böyle ucuz popüler kültüre hitap eden kara propaganda yapmıyor.

Örneğin hubble teleskobunun başındaki adamın bir kere hubble'ı bireysel olarak üstlendiğini görmedim.
Ahlaklı bir insan bu durumdan rahatsız olurdu zaten.

-----------------------------------------------------------------------------
İsterseniz müsade edin şaklabanlıkları tek tek yazayım.
Mesela bir önceki haber olan tünel projesinin avrupa ayağını anlatan habere ayrıntılı bakalım. Her tarafından şaklabanlık akıyo. Bir şirket avrupada tünel projemizi yapsak şuraya yaparız, buraya yaparız modunda bir karara varmış. Sadece bu kadar. Ama haberi okursanız, böyle bir tünel geliştirilmiş, icat edilmiş (neresi yeniyse artık), belediyelerle konuşulmuş, devletlerden izin alınmış gibi bolca yalanlı bir haber.
Tamamen bir algı çalışması.
İşte bu devasa bir şaklabanlık.
Bir tane resmi belge yokken, los angeles'ta newyork'ta tünel çoktan kazılmaya başlanmış, makineler (driller) icat edilmiş gibi resim paylaşamak büyük şaklabanlık.
Elon Musk'ın trafiği çözecek sisteminin sunumu insanlarla tamamen dalga geçmekti zaten.
0
eulogy 17.6.2017 13:02:56
quote:
Orijinalden alıntı: ExterminioGidip Elon Musk'a şaklaban diyen, boş klavye delikanlısı.
Niye kalkıp da senin gibi birine cevap veriyorum bilmiyorum ama, yine de cevap vereceğim.
İnsanları aşağılarken, önce dönüp kendinin kim olduğuna bak. Büyük bir girişimi geçtim, ufacık bir şirketin bile nasıl yürütüleceğini bilmeden burada "ŞAKLABANLIK" yapma. Dünyaya bir zarar getirmedikleri sürece başarılı insanlara hep derin saygı duymuşumdur. Çünkü ben veya bir başkası yapamamış, ama onlar yapmış. Binlerce insanı bir araya getirip, milyonlarca insanın hayallerini süslemişler. Milyonları peşlerinden sürüklemişler.
Bu arada Musk, kendi şirketlerinin sadece Ceo'luğunu yapmıyor. Kendisi de her bir projesine katılan, mühendislik saati harcayan bir karakter. İnsanlar genellikle, nasıl bu kadar farklı konularda mühendislik yapabiliyor diye merak ederken şuanda cevap verdiğim şu yorum, gerçekten komik olmuş.

Basit bir tespit ortaya koydum. Cevap veremeyince biz şaklaban oluyoruz.

1 patent ?

Mühendislik saati harcıyor diyerek yırtamazsın.

Elon Musk'ın yaptığı şaklabanlıktır, ister katıl, ister katılma. Zaten kendisi yeterince deha bir adam.

Kendisine başka anlamlar yüklemesine sürekli kara propaganda reklam yapmasına gerek yok.

Tartışmaya cevap veremeyince tartışan kişiye saldırmak

https://eksisozluk.com/ad-hominem--148033

Tek sorduğum bir patent. Ayrıca adama da şaklaban demedim. Eleştirdiğim konularda yaptığı şeyin şaklabanlık olduğunu söyledim.

Sabah öğle akşam reklam yaparak bilim insanlarının mühendislerin ürettiği şeylerin üzerine konmak şaklabanlıktır.
0
QTPoison 17.6.2017 12:53:28
Biz de o zamana dördüncü köprü hayalleriniz kurarız.
0
Exterminio 17.6.2017 08:04:12
quote:
Orijinalden alıntı: eulogy

Evet hiç bir şey üretmemiş.

Bunlarla ilgili ayrıntıları defalarca yazdım, araştırın okuyun.

Bir tanesinde dahi ufacık emeği yok, bahsettiklerinizin çoğu musk'ın şirketlerinde çalışan bilim insanları ve mühendislere bile ait değiller.

Yani Musk'ın kendisi geliştirmediği gibi, çoğu teknolojiyi musk'ın şirketlerindeki çalışanlar da geliştirmedi. Örneğin Tesla 2300 patent alımı 170'e yakın şirketi bünyesine katma.

Yatırımcı ile mucit arasındaki farkı bilmek gerek. Kendine tesla motorların baştasarımcı ünvanı vermekle bilim alanında dahi olunmuyor. Dünyada nice insanlar var tonla kişisel patente saip.

Merak ediyorum Elon Musk beyefendinin elektrikli otomobil ve uzay teknolojileri alanında kendi geliştirip patent başvurusu yaptığı bir tane

BİR TANE

BİR TANE

BİR TANE

BİR TANE

patenti var mı acaba ?

Şuraya bilim insanı + girişimcilerin bireysel patentlerini yazsam, örneğin ford veya edison 200 sayfa sürer.

Musk'ın tek bir tane dahi yok. Ben hayatımda bu kadar çok proje açıklayıp bir tanesine dahi katkısı olmayan ama sürekli kendi geliştiriyormuş gibi kara pazarlama yapan bir şaklaban görmedim.

Oysa piyasa kişisel patentleri olup şirket sahibi yatırımcılarla kaynıyo. En basitinden nvidia ceosu, siemens büyük ortağı, bmw ve mercedes üst düzey yetkilileri, mesela steve jobs'un kişisel 30'u geçik patenti var.

Merak ediyorum Musk'ın hiç bir ayrıntısı olmayan tünel projesinde 1 tane patenti var mı ?

Adamın girişimci dehasına diyecek yok. Vizyonuna diyecek yok. Ama kendini bahsettiği alanlarda mucit edasıyla, deha edasıyla yaptığı pazarlamalar, oluşturduğu algı çalışması haberler tamamen şaklabanlık.

Gidip Elon Musk'a şaklaban diyen, boş klavye delikanlısı.
Niye kalkıp da senin gibi birine cevap veriyorum bilmiyorum ama, yine de cevap vereceğim.
İnsanları aşağılarken, önce dönüp kendinin kim olduğuna bak. Büyük bir girişimi geçtim, ufacık bir şirketin bile nasıl yürütüleceğini bilmeden burada "ŞAKLABANLIK" yapma. Dünyaya bir zarar getirmedikleri sürece başarılı insanlara hep derin saygı duymuşumdur. Çünkü ben veya bir başkası yapamamış, ama onlar yapmış. Binlerce insanı bir araya getirip, milyonlarca insanın hayallerini süslemişler. Milyonları peşlerinden sürüklemişler.
Bu arada Musk, kendi şirketlerinin sadece Ceo'luğunu yapmıyor. Kendisi de her bir projesine katılan, mühendislik saati harcayan bir karakter. İnsanlar genellikle, nasıl bu kadar farklı konularda mühendislik yapabiliyor diye merak ederken şuanda cevap verdiğim şu yorum, gerçekten komik olmuş.
0
dostum kertenkele 17.6.2017 07:41:11
Valla muhtemelen kızanlar çok olacak ama yazmadan edemeyeceğim da dünyada insanlar açlıktan susuzluktan ölürken ok mu var marsta koloni kurmaya gidiyorsunz kafan çok iyi çalışıyor para ok gibi ama önce bir insan ol insan.
0
froster2006 16.6.2017 20:20:56
Millet gidiyor mersine tr gidiyor tersine.
Adamlarin vizyonu bu cumhurbaskani kupon arazi pesinde.
0
eulogy 16.6.2017 20:13:52
quote:
Orijinalden alıntı: Curtius

Alternatif ödeme yöntemlerinin yayılmasında öncü şirketi kuran adam (PayPal), BMW, Audi, Mercedes gibi vaktinde piyasada lüks ve öncü dediğimiz araba firmalarının şu anda harıl harıl yaptığı arabalara yetişmek için uğraştığı, elektrikli araba dediniz mi akıldaki ilk firma sahibi (Tesla), Yine kendi kurduğu dünyanın ilk özel uzaycılık şirketi ile fırlattığı, tekrar yere indirdiği (ki bu dünyada ilk kez Space X tarafından yapıldı) sonradan tekrar fırlattığı ve tekrar başarıyla yere indirdiği (NASA'nın yediği azarı düşünemiyorum) bir firması olan adam tabi Bilimsel ve Teknolojik anlamda ne üretmiş ki.

Evet hiç bir şey üretmemiş.

Bunlarla ilgili ayrıntıları defalarca yazdım, araştırın okuyun.

Bir tanesinde dahi ufacık emeği yok, bahsettiklerinizin çoğu musk'ın şirketlerinde çalışan bilim insanları ve mühendislere bile ait değiller.

Yani Musk'ın kendisi geliştirmediği gibi, çoğu teknolojiyi musk'ın şirketlerindeki çalışanlar da geliştirmedi. Örneğin Tesla 2300 patent alımı 170'e yakın şirketi bünyesine katma.

Yatırımcı ile mucit arasındaki farkı bilmek gerek. Kendine tesla motorların baştasarımcı ünvanı vermekle bilim alanında dahi olunmuyor. Dünyada nice insanlar var tonla kişisel patente saip.

Merak ediyorum Elon Musk beyefendinin elektrikli otomobil ve uzay teknolojileri alanında kendi geliştirip patent başvurusu yaptığı bir tane

BİR TANE

BİR TANE

BİR TANE

BİR TANE

patenti var mı acaba ?

Şuraya bilim insanı + girişimcilerin bireysel patentlerini yazsam, örneğin ford veya edison 200 sayfa sürer.

Musk'ın tek bir tane dahi yok. Ben hayatımda bu kadar çok proje açıklayıp bir tanesine dahi katkısı olmayan ama sürekli kendi geliştiriyormuş gibi kara pazarlama yapan bir şaklaban görmedim.

Oysa piyasa kişisel patentleri olup şirket sahibi yatırımcılarla kaynıyo. En basitinden nvidia ceosu, siemens büyük ortağı, bmw ve mercedes üst düzey yetkilileri, mesela steve jobs'un kişisel 30'u geçik patenti var.

Merak ediyorum Musk'ın hiç bir ayrıntısı olmayan tünel projesinde 1 tane patenti var mı ?

Adamın girişimci dehasına diyecek yok. Vizyonuna diyecek yok. Ama kendini bahsettiği alanlarda mucit edasıyla, deha edasıyla yaptığı pazarlamalar, oluşturduğu algı çalışması haberler tamamen şaklabanlık.
0
Curtius 16.6.2017 16:59:33
Alternatif ödeme yöntemlerinin yayılmasında öncü şirketi kuran adam (PayPal), BMW, Audi, Mercedes gibi vaktinde piyasada lüks ve öncü dediğimiz araba firmalarının şu anda harıl harıl yaptığı arabalara yetişmek için uğraştığı, elektrikli araba dediniz mi akıldaki ilk firma sahibi (Tesla), Yine kendi kurduğu dünyanın ilk özel uzaycılık şirketi ile fırlattığı, tekrar yere indirdiği (ki bu dünyada ilk kez Space X tarafından yapıldı) sonradan tekrar fırlattığı ve tekrar başarıyla yere indirdiği (NASA'nın yediği azarı düşünemiyorum) bir firması olan adam tabi Bilimsel ve Teknolojik anlamda ne üretmiş ki.
+1
12 Angry Men 16.6.2017 15:20:15
Yanlış kişiyi alıntılamışsın, mesajını düzelt.
0
hotas 16.6.2017 15:19:12
Ne yaptı sana chpliler hdpliler?
0
maniague 16.6.2017 13:23:24
quote:
Orijinalden alıntı: HEKTOR-NG

o parayı verip marsa gidenler acaba dünyadaki envayi çeşit nimetin ve konforun 100 de 1 i ile orda nasıl yaşayacaklar buna nasıl katlanacaklar bu soruyu soran varmı ??

boş işler boş. hadi dünyada kıyamet kopsa anlarım.

Ooo Türk gençliği hoş geldin. "O PARAYA FERYAARİ ALSANIZ DAA İİ" yazmadığına şükrediyorum.
+2
HEKTOR-NG 16.6.2017 12:09:50
o parayı verip marsa gidenler acaba dünyadaki envayi çeşit nimetin ve konforun 100 de 1 i ile orda nasıl yaşayacaklar buna nasıl katlanacaklar bu soruyu soran varmı ??
boş işler boş. hadi dünyada kıyamet kopsa anlarım.
0
HEKTOR-NG 16.6.2017 12:07:45
adamlar boş boş konuşuyor sende kendi medeniyetine küfrediyorsunö dejenere olmuş mahluk seni.
+1
sedatkuran 16.6.2017 09:28:32
Nevfel sanırım öbür tarafta adamların var onlar sana bilgi uçuruyor. Mgan fox nerdeyse beni oraya koysunlar bir zahmet iletiver...
+2
LeonEyes 16.6.2017 08:32:31
Ülkemizde bunun gibi adamlar çok zaten ama tek sorun para, malesef ülkemizde zenginlik zeka ile değil çalma çırpma ile olduğundan zeka ile zenginlik ancak milyonda bir oluyor o da olunca zeka bilimi unutup yine çalmaya çırpmaya kayıyor.
+1
BekirARSLAN 16.6.2017 05:26:30
quote:
Orijinalden alıntı: eulogy

Yine güzel bir algı çalışması haber.
Öncelikle Musk'ın bir Mars planı yok çünkü dünyada Mars'a nasıl gidileceği ve Mars'ta nasıl yaşanılacağı üzerine bir çözüm üretilmiş değil.
Musk beyefendi mars'ta yaşamı çözmüş durumda değil. Nasa marsta yaşamı çözmüş durumda değil. Mars ay değil.
Örneğin mars'ta yaşam için en gerekli şeylerden biri süperiletken hücreler ve henüz dünyada bu teknoloji gelişmiş değil.
Şu anda Musk'ın yaptığı science dergisine röportaj veren bir astrofizikçi'den farklı birşey değil.
Yazıyı dikkatle okuyun. Musk'ın nelerden bahsettiğini okuyun. Yine yapmadığı bir çok şey hakkında çoktan çözmüş gibi konuşmasını görün.
Ama emin olun bu insanoğlunun mars macerasının hediyesini Musk toplayacak. Topluyor da.

Bilim insanları on yıllardır canla başla bilim ve teknoloji üretiyorlar. Musk beyefendi biraz ticari hesaplar yapıyor, bir bilim insanından ufacık farklı söylediği geliştirdiği bir şey yok. Ama inanılmaz vizyonlu oluyor.
Gidip doksanlarda sadece popüler kültüre hitap eden basit bir mars belgeseli izleseniz, Musk'ın bu söylediklerini hatta çok çok daha fazlasını söylediğini görürsünüz. Musk söyleyince vizyonlu oluyor.
Söylediklerinde teknolojiye dair ufacık bilgi dahi yok. Nasıl bir algı çalışması yaptılarsa, nasıl bir imaj yaptılarsa insanların zihinlerini öyle bir zehirlediler ki... Musk var olan şeyleri bir daha söylese Musk'a mal ediyorlar.

Bilimsel ve Teknolojik anlamda hiç ama hiç bir şey üretmeyen bir girişimci, gününün en az 2 saatini twitterda harcayan bir pazarlamacı, ancak bu kadar bilim insanlarının, mühendislerin emeklerinin üzerine BİREYSEL olarak konabilirdi.

Bir insan bilimle uğraşmadığı halde, teknoloji üretmediği halde ancak bu kadar üretilen teknolojilerin üzerine konabilirdi.
Musk abimiz ilk marsa yolculuk planını açıklarken (ilkokul projesi tadında) tarih 2025'di. Oradaki tüm katılımcılar 2025 yılında Marsta insan göreceklerdi. Ne oldu?


Adam elektirikli otomobili daha 10 yıl önce geliştirmeye başladı şuan sektöre resmen ayar veriyor... inanıyorumki Mars kolonileştirme işindede herkese Ayşe verecek bu adam gerçekten zeki ve bilgili insan bizim ülkemizde kimler var Ağaoğlu kendinden 50 yaş küçüklerle takılır sağa sola beton döker vs bunun gibi çok insan var Türkiye de o yüzden bu adama azda olsa saygı duymalısın birşeyler yapamasa dahi yinede ortaya fikirlerini sunuyor ve tüm dünya ile paylaşıyor. Doğaya ve insana değer veriyor bu yeter.
+1
Krone 16.6.2017 03:43:15
Koloni kurmak için üreme gerekiyor. Yerçekimsiz ortamda da bunun mümkün olmadığını söylediler. Yani bir kolonileşme olacaksa yapay yerçekimli bir ortam oluşturulması lazım.
0
muratkaya 16.6.2017 01:39:10
Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır.
Bernard Shaw
+1
kadirirdem 16.6.2017 01:09:32
Bu adamın kafası çalışıyor bunun gibi birde bizim ülkede çıksa, şimdi bir çok şey böyle olmazdı.
0
kadirirdem 16.6.2017 01:08:54
Ahahha güzel yorum :)
0
fthkn 15.6.2017 22:34:51
quote:
Orijinalden alıntı: smart1978

Turkiye artik beyin gocune hic bakmiyor Turkiye paranin kendisi goc etsin satin alma olur yatirim olur ...Aziz Sancar neden Turkiye goc etmiyor ? Turkiye gurur duyulacak konumda degil de ondan .

Elon Musk gibi vizyonerler lazim Turkiye ye ...


Turkiye ne yapiyor 15 20 yil onceki gelismeleri sanki yeniymis gibi lanse ediyor ...


Mars konusunda Turkiye hayaldir.

Türkiye ve uzay konuları hakkında bir tartışma mı var ki bir kıyaslama yapıyorsun? Türkiye ne zaman bir vizyon sahibi oldu tarihte? Türkiye 3. sınıfr geleneksek bir kara ülkesi. Siyasal depremlerin iktidar menfaat çıkarlarının en yoğun yaşandığı 3. sınıf ülkelerden biridir. Yenilikçi çağdaş hiçbir konuda öncülük etmesini ya da örnek olmasını bekleyemezsin. Çünkü bu konulara uygun olarak eleştiri yapan herkesi de vatan haini ilan eden bir devlet. Çünkü Türkiye devletine egemen olabilen kesimler bunu halkın çoğunluğunun korkularını ve bilinmezlerini hedefe alarak yapabiliyorlar. Rasyonel ve ilerici hedefleri olan kesimler hiçbir zaman Türkiye'de iktidar seçemediği için devlet de bu korkularıyla seçim yapan insanların bir yansıması olmuştur. O yüzden Türkiye modern tarihte yer bile alamayacak bir ülkedir. Klasik tarihte yerimiz var. Her zaman da bununla övünürüz ama bunun hiç kimseye yararı yok. kimisi orta Asya'dan söz ediyor çaresizliğin resmi gibi. Kafalar çaresizce ya 600 yıl öncesine ya da 2 bin yıl öncesine gidiyor. Çünkü yaşadığı çağda tutunabileceği hiçbir ideal ve vizyon sahibi olmasına izin verilmiyor.
+2
mokinto 15.6.2017 22:30:05
Arkadaşlar ülkeler arık sadece demir çelik satmıyor. Yaşam tarzı ve kültür de satıyor. Kanada neredeyse bu işten çok ciddi bir ekonomi yürütüyor. Zaten en az lise mezunu aldığı için insanlar daha az statüyle göç etmekte sakınca görmüyor.
Çok büyük değerler gidiyor. Daha geçen gün 3 çocukla tanıştım , hepsi akıllı eğitimli ve biri Kanada'ya , biri Amerika'ya ve diğeri İngiltere'ye gidiyor bursta alıyorlar. Çok çok değerli şeyleri kaybediyoruz. Şu ülkede dine inanıldığı ölçüde dinden az bahsedilse ve herkes kendi özeli haline getirse inanın çok daha hızlı yol alacağız.
0
kendi0 15.6.2017 21:36:51
Marslıların da iki kaşı, iki gözü var yahu. Dünyalılar ve Marslılar birbirileriyle kaynaşmalı
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
0
ttttssss 15.6.2017 21:04:34
Muro sen siyasetten anlamazsin biz onlara bir şans verdik olmeden meseleyi hallletme şansi onlar hainligi sectiler bundan sonra onlarin alacagi ancak olum olur tv ye bak kemal abi pkklilarla omuz omuza istanbula yuruyecekmis
0
muroooo19 15.6.2017 20:39:42
quote:
Orijinalden alıntı: tctstcts

Umarim basarili olur chp ve hdp li kardeslerimiz icinde 20 milyonluk kontenjan açar bunlar çok cagdas ileri goruslu marsta yasamak yakişir

daha düne kadar hdp ile kucak kucağa öcalanı ziyarete gidiyordun. şimdi chp ile hdp mi oldu? Beyin bedava, abi tavsiyesi kullan.
0
muroooo19 15.6.2017 20:37:31
quote:
Orijinalden alıntı: smart1978

Vizyona bak bir de Turkiye ye ...

yol tünel yapıyoruz biz, saygı duy! Allaha havale ediyorum seni.
+1
xattorneyx 15.6.2017 20:08:57
Mars diye diye kafayı yiyecek bi gün bu adam 😄
0
tahir40 15.6.2017 20:08:09
Olmaz gidemeyiz. Marsa gidersek kıble ne taraf olacak? Süreki dönüyor!
+1
ttttssss 15.6.2017 19:59:12
Umarim basarili olur chp ve hdp li kardeslerimiz icinde 20 milyonluk kontenjan açar bunlar çok cagdas ileri goruslu marsta yasamak yakişir
+1
12 Angry Men 15.6.2017 19:51:26
Elon musk adamdır.
Yukarıda çomarın biri daha aya gidilmemiş diyor. Bunlara sorsan dünya düz derler.
+3
eulogy 15.6.2017 19:43:20
Yine güzel bir algı çalışması haber.
Öncelikle Musk'ın bir Mars planı yok çünkü dünyada Mars'a nasıl gidileceği ve Mars'ta nasıl yaşanılacağı üzerine bir çözüm üretilmiş değil.
Musk beyefendi mars'ta yaşamı çözmüş durumda değil. Nasa marsta yaşamı çözmüş durumda değil. Mars ay değil.
Örneğin mars'ta yaşam için en gerekli şeylerden biri süperiletken hücreler ve henüz dünyada bu teknoloji gelişmiş değil.
Şu anda Musk'ın yaptığı science dergisine röportaj veren bir astrofizikçi'den farklı birşey değil.
Yazıyı dikkatle okuyun. Musk'ın nelerden bahsettiğini okuyun. Yine yapmadığı bir çok şey hakkında çoktan çözmüş gibi konuşmasını görün.
Ama emin olun bu insanoğlunun mars macerasının hediyesini Musk toplayacak. Topluyor da.

Bilim insanları on yıllardır canla başla bilim ve teknoloji üretiyorlar. Musk beyefendi biraz ticari hesaplar yapıyor, bir bilim insanından ufacık farklı söylediği geliştirdiği bir şey yok. Ama inanılmaz vizyonlu oluyor.
Gidip doksanlarda sadece popüler kültüre hitap eden basit bir mars belgeseli izleseniz, Musk'ın bu söylediklerini hatta çok çok daha fazlasını söylediğini görürsünüz. Musk söyleyince vizyonlu oluyor.
Söylediklerinde teknolojiye dair ufacık bilgi dahi yok. Nasıl bir algı çalışması yaptılarsa, nasıl bir imaj yaptılarsa insanların zihinlerini öyle bir zehirlediler ki... Musk var olan şeyleri bir daha söylese Musk'a mal ediyorlar.

Bilimsel ve Teknolojik anlamda hiç ama hiç bir şey üretmeyen bir girişimci, gününün en az 2 saatini twitterda harcayan bir pazarlamacı, ancak bu kadar bilim insanlarının, mühendislerin emeklerinin üzerine BİREYSEL olarak konabilirdi.

Bir insan bilimle uğraşmadığı halde, teknoloji üretmediği halde ancak bu kadar üretilen teknolojilerin üzerine konabilirdi.
Musk abimiz ilk marsa yolculuk planını açıklarken (ilkokul projesi tadında) tarih 2025'di. Oradaki tüm katılımcılar 2025 yılında Marsta insan göreceklerdi. Ne oldu?
+2
firat_kilic 15.6.2017 19:06:46
Gerçek devlet ile kopya devlet farkı... daha detaylı açıklamaya gerek yok sanırım...
+2
ZacharyIscariot 15.6.2017 18:50:54
Bu tip bilim içerikli haberlerin altında klasik aynı yorumları göreceğimi bile bile bakmak her ne kadar can sıkıcı olsa da, bir şeye değinmeden geçmek istemiyorum. Sürekli kendi kişisel değerlerlerimizi bilimsel bir metne bağlayıp neden gelişmiyor bu ülke diye söylenip duruyoruz. Herhangi bir kişinin yorumunu hedef alıp eleştirmeyeceğim fakat şurada her ne kadar bizim için hayal gibi görünen bir vizyona bakıyor olsak da konu içeriği hakkında oturup tartışmalıyız. konuyu politik ve dini tarafa çekmek çok sıkıcı bir hal almaya başladı fikrimce, evet maalesef Türkiye bir Norveç, Japonya veya İngiltere değil. Ayrıca burada konuya ülke olarak değil insanlık olarak bakılması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Her konuyu kendi değerleriyle fazlasıyla bağdaştıran ayrıca yazılanları, söylenenleri dahi algısından geçirmeden bir karara varan insanlar ile dolu en azından çevremde gördüğüm kadarıyla... Konuya gelecek olursam, umarım düşünülenden daha kısa bir sürede gerçekleşecek bir plan olur.
+1
Bashare 15.6.2017 18:33:00
Vizyona bak bir de Türkiye'ye bak diyen arkadaşlar, bu öneriyi yapan kişinin ismi Elon Musk değilde Erdal Mustafa olsa "yav he he" , "troll" gibi yaftalar yapacak adamlar gelmiş her zamanki gibi bok atıyor.
Türkiye iyi demiyorum ama önce dönüp kendinize bakmanız lazım. Gerçekçi olmanız lazım.
+1
sedatkuran 15.6.2017 18:19:51
Hayal gibi gelebilr ancak önümüzdeki 100 yılda insanlık bundan daha iyisini yapacaktır. Müslüman alemi hariç onlar daha çok kıça su orucu bozarmı, kadın insan mı hayvan mı, kaç huri alırız bunları tartışacak... ve en sonunda yok olup gidecek. herzaman gelişemeyen toplumlar yok olmuştur.
+18
jerry smith 15.6.2017 18:19:27
Bu adam ölse donanımhaberde içerik sıkıntısı başlar.
+27
smart1978 15.6.2017 18:15:30
Turkiye artik beyin gocune hic bakmiyor Turkiye paranin kendisi goc etsin satin alma olur yatirim olur ...

Aziz Sancar neden Turkiye goc etmiyor ? Turkiye gurur duyulacak konumda degil de ondan .

Elon Musk gibi vizyonerler lazim Turkiye ye ...
Turkiye ne yapiyor 15 20 yil onceki gelismeleri sanki yeniymis gibi lanse ediyor ...
Mars konusunda Turkiye hayaldir.
+1
smart1978 15.6.2017 17:44:39
Vizyona bak bir de Turkiye ye ...
+12
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj