İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (34) YORUM YAZ

tarafından 22 Mayıs 2017, Pazartesi 17:42 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Türk mühendisten uzay ve havacılık sektöründe devrim yapacak jet motoru
Günlük Haber Hasan Aygünoğlu
34 18523
Berlin Teknik Üniversitesi'nde çalışan araştırmacı Berkant Göksel'in liderlik ettiği mühendislik grubu, yakıt kullanmadan itici kuvvet oluşturabilen jet motorları geliştirdi.
Berlin Teknik Ünivesitesi'nden Berkant Göksel'in öncülük ettiği bir mühendislik grubu uzay ve havacılık endüstrisinde devrim yapabilecek yepyeni bir motor geliştirdi. Berkant Göksel ve arkadaşlarının geliştirdiği plazma jet motorları, günümüz jet motorlarının aksine herhangi bir yakıt kullanmadan çok büyük boyutlarda itki kuvveti oluşturabiliyor.
 

Yakıt yok, peki nasıl uçuyor?

  
İlk olarak 1964 yılında Sovyet Rusya tarafından uzaya fırlatılan küçük uzay araçlarında kullanılan plazma iticileri, bugünkü geleneksel jet motorlarına pek benzemiyor. Normal jet motorları yakıt ve sıkıştırılmış havayı tutuşturarak itki kuvveti oluştururken; plazma iticileri bir füzyon reaktörünü yani yıldızlarda gerçekleşen reaksiyonları taklit ediyor. Argon veya hava gibi gaz moleküllerini sıkıştırıp plazma haline uyaran motorlar bu şekilde elektrik üreterek elektrik alanları oluşturuyor.

Ayrıca Bkz.Türk savunma sanayiinin gözbebeği teknolojiler
Bu ilginç konsepti temel alan plazma iticileri uzun bir süredir kullanılıyor olsa da iticilerin oluşturduğu itki kuvvetinin çok yüksek olmaması nedeniyle yalnızca bazı küçük uydu ve uzay araçlarında yer alabilmişti. Berlin Teknik Üniversitesi'nden Berkant Göksel'in araştırma grubu ise bu işi tersine çevirip çok büyük boyutlarda itici kuvvet oluşturabilen plazma jet motorlarını dünyada ilk kez geliştirmiş.

New Scientist'e konuşan Göksel, araştırmalarının dünyada bir ilk olduğunu belirtirken,"Zemin seviyesinde hızlı ve güçlü plazma jet motorları üreten ilk ekip biz olduk. Geliştirdiğimiz motor saniyede 20 kilometre hızlara ulaşabilecek kapasitede." sözlerini kullanıyor.

Göksel ve ekibinin önünde uzun bir yol var

Berkant Göksel ve ekibinin geliştirdiği ilk örnekte 80 mm uzunluğunda mini-iticiler kullanılmış. Bu boyutlardaki iticilerle bir yolcu uçağının havalanabilmesi için aynı iticilerden yaklaşık 10.000 adet kullanılması gerekiyor, yani bu boyutlardaki bir uçak için fazlasıyla kompleks bir yapıdan bahsediyoruz. Ekibin geliştirdiği motorlar şu an için büyük uçaklara veya kargo roketlerine güç verecek yeterlilikte olmasa da Berkant Göksel henüz geliştirme sürecinin başlarında olduklarını ve ilk olarak 100-1000 aralığında mini-iticiyle havalanabilecek küçük uçaklarda test yapacaklarını söylüyor.

Ayrıca Bkz.Solar Impulse 2'nin tarihi dünya turu sona erdi: İşte detaylar, videolar ve fotoğraflar
Ekibin önündeki en büyük problemse şu an için plazmanın üretilmesi ve üretilen plazmanın saklanması için ihtiyaç duyulan bataryalar. Zira motorlarda kullanılacak olan bataryaların hem çok hafif hem de çok güçlü olması gerekiyor, ancak maalesef şu aşamada böylesine bir teknolojiye sahip değiliz. Göksel ve ekibi önlerindeki bu engelin enerji sektöründe gerçekleşmekte olan devrimlerle beraber çözüm bulacağına inanıyor.
 
Sonuç olarak plazma jet motorları çok büyük bir potansiyel barındırıyor olsa da uzay ve havacılık sektöründe bir devrimi gerçekleştirmek için Berkant Göksel ve araştırmacı grubunun daha çok çalışmaları gerekecek.
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 18523 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
mementopolis 22.5.2017 17:48:56
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
+53
javaprof 22.5.2017 18:45:15
tamam da bundan bize ne almanlar sevinsin. +21
classf2re 22.5.2017 21:05:52
"Berlin Teknik Üniversitesi'nde çalışan araştırmacı.." Şu faşist düşünce sistemini bir terk edelim Allah aşkına. Benim ülkeme hizmet etsin de kim olursa olsun. Elin Almanına Amerikanına hizmet eden Tü
...
Yorumun devamı ▼
+16
darkaura 22.5.2017 20:55:28
"plazma iticileri bir füzyon reaktörünü yani yıldızlarda gerçekleşen reaksiyonları taklit ediyor" ayiptir yaw. on binlerce kisinin okudugu bir haber sitesinde boyle vasat kalitesiz ceviri yapilmasi. o
...
Yorumun devamı ▼
+13
Damaskrov 23.5.2017 09:13:19
Yazdığın yorumla nasıl bir zekaya sahip olduğun belli oluyor(bunu kibarca söylemek zorunda kalıyorum). Eğer bu eleman bizim ülkemizde olsaydı ve projesi okunmuş fasulye olmasaydı herhangi bir çalışma
...
Yorumun devamı ▼
+7
LKLC 22.5.2017 18:47:11
quote:
Orijinalden alıntı: zwanzig

bateriler ne editör kardeş

kafa gitmiş düzelttim
+6
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
classf2re 25.5.2017 18:06:15
Ben buradaki imkanlardan bahsetmiyorum. Başkası için çalışan insanların sadece Türk olduğu için pohpohlanmasından bahsediyorum. Bu kan sevicilik neden ondan bahsediyorum. Hani ülkemizi geçtim bir müslüman ülke için de yapılsa kabülüm. Ama direkt olarak bize düşmanlık yapanlara çalışan insanların kanını bu kadar sevmek sapıkça...
0
tombombadil_07 25.5.2017 16:05:05
quote:
Orijinalden alıntı: classf2re

"Berlin Teknik Üniversitesi'nde çalışan araştırmacı.." Şu faşist düşünce sistemini bir terk edelim Allah aşkına. Benim ülkeme hizmet etsin de kim olursa olsun. Elin Almanına Amerikanına hizmet eden Türk ün bize ne faydası var.

Peki bizde o imkanlar var mı ya da o imkanları gençlere veriyor muyuz?
0
huseyincarnege 24.5.2017 17:35:57
biz pişiririz eller yer :S
0
DH Misafiri 24.5.2017 16:44:42
Keşke elin türkü sahip çıksaydı da, bu ve bunun gibi mühendisler (ben de kayıp gitme yolundayım) avucumuzdan kayıp gitmeseydi. Elin almanına hizmet etmeyi hiç bir türk istemez kendi ülkesi varken... 8 yıldır deniyorum şahsen, hiç bir yere varamadım umutsuzluğa itildim resmen. Mecbur gidiyoruz, çünkü kıymet bilen yok.
0
a.f.y. 24.5.2017 12:34:38
Yazıyı okumaya başladığımda zihnimde canlananlar, yazının sonlarına doğru bir ütopyaya dönüştü.
0
LORDTEK 24.5.2017 12:18:35
2010 yılında Dünya'da ilk tam elektrikli iticili haberleşme uydusu Türkstar projesi ile Türksat bünyesinde yapılacakken proje iptal edilmiştir. 2012 yılında Boeing tam elektrikli iticili haberleşme uydusu projesine (702 SP) başlayıp 2014'te bitirmiştir.
0
wtersad 24.5.2017 11:32:10
72000 km/h dan bahsediliyor. bilmem farkında mısınızı türk yada değil kimin umurunda
0
kadirirdem 24.5.2017 02:04:20
Hayır, bende anlamadım.Dilimizi doğru kullan.
0
sniper23 23.5.2017 13:23:38
Astronomi için güzel bir haber, ama daha gidecek yolu var.
0
arel.gr 23.5.2017 13:22:42
quote:
Orijinalden alıntı: derepacaKardeş me yazdığın anlaşılmıyor:)

kadir anlar !
0
derepaca 23.5.2017 13:01:14
quote:
Orijinalden alıntı: arel.gr

@kadirirdem üyeliğnden bu yana bin muhteşem kaçıncı helallık bu ?

Kardeş me yazdığın anlaşılmıyor:)
0
arel.gr 23.5.2017 11:40:27
quote:
Orijinalden alıntı: kadirirdem

Türk mühendisten gelmesi Gurur verici Helal Olsun.

@kadirirdem üyeliğnden bu yana bin muhteşem kaçıncı helallık bu ?
+1
Damaskrov 23.5.2017 09:13:19
quote:
Orijinalden alıntı: classf2re

"Berlin Teknik Üniversitesi'nde çalışan araştırmacı.." Şu faşist düşünce sistemini bir terk edelim Allah aşkına. Benim ülkeme hizmet etsin de kim olursa olsun. Elin Almanına Amerikanına hizmet eden Türk ün bize ne faydası var.

Yazdığın yorumla nasıl bir zekaya sahip olduğun belli oluyor(bunu kibarca söylemek zorunda kalıyorum). Eğer bu eleman bizim ülkemizde olsaydı ve projesi okunmuş fasulye olmasaydı herhangi bir çalışma yapamazdı. Anlayacağın adam senin zekana sahip insanlar yüzünden almanyada istediğini yapıyor. Beynin varsa ne demek istediğimi anlarsın.
+7
darkaura 23.5.2017 08:21:00
quote:
Orijinalden alıntı: hsanlukk

Havayı plazma haline getirir diyorda uzayda hava mı var ki? Mekiktekini kullanacak desek o da tükenecek elbet. Hamdolsun bugünde bilimi uyandırdım.

Klasik roket teknolojisinden farkli olarak cok cok az gazi cok buyuk enerjilerle itiyor. Dawn uzay araci benzeri iyon motorla uzayda 5 senedir dolasiyor. Iyon motoru sayesinde birden fazla hedefi ziyaret edebilmesi mumkun oldu. Dawn in motorunun itisi cok zayif. Ama verimlilik o kadar yuksek motor haftalarca aylarca kesintisiz calistigindan uzayin surtunmesiz ortaminda cok daha buyuk hizlara ulasabiliyor. Burdaki cakisma ayni teknolojinin cok daha yuksek guclusunu yapmak ama bunun icin gercekden kuvvetli bir guc kaynagi gerekli. Bugunun teknolojisiyke elde olmayan bir sey. Zaten adamlar gelecegin teknolojisini yaratiyor.
Jet kismina gelirsek bunla ilgili net bir sey yok. Atmosferdeki gazida kullanicak olabilir. Bu durumda atmosferin uzay sinirina cikarsa ordaki cok ince hava hem yeterli itis yapcak gazi saglar hemde dusuk surtunme ile kolayca hipersonik hizlara ulasabilir. Ram jetler testlerde bu ince hava tabakasinda kolayca 7mach hizlara ulasabiliyor. Ram jet icin teoride 15mach mumkun. Uygun guc kaynagi ile plasma jet oksijene ihtiyaci olmadigi icin daha yuksek hizlara kokayca ulasabilir. Berkant 70km/saniye gibi astroitlerin ulascagi korkunc hizlardan bahsetmis. Uzayda, uzay sinirinda neden olmasin.
+3
darkaura 23.5.2017 07:59:37
Fuzyon reaktorlerindeki plazma 100milyon derece sicaklikda manyetik alana hapsedilmis cok farkli bir olay. Plazma jetlerde gaz elektrik ile isitilip sikistiriliyor, burda plasma denmesi iyonize edilmesinden kaynaklanan bir durum, yoksa fuzyon reaktoruyle hic bir iliskileri yok. Iyonize edilen gaz elektrik yuklu oldugu icin aracin arkasindan elektrik alan ile cok buyuk hizlarla firlatilabiliyor. Plazma jetinin calisma prensibi bu. Plasma jetinin fuzyon reaktoruyle olan benzerligi, floresan lambanin civa buhari plazmasiyla olan benzerliginden daha fazla degil.
+2
emir kustirika 23.5.2017 06:10:26
bir günde keşke yabanci bilim adamlarinin İtü de boğaziçi ü. de vb de geliştirdikri bir şeylerin haberini görsek
+3
OverClocK1ng 23.5.2017 01:57:28
Adamı Türkiye'ye almazlar be. Ne demek "Yakıt Kullanmadan."
Zaten en gelir getiren şey yakıt. Bi de kullanılmazsa, oradan elde ettikleri İçki, Sigara, Yol vergisi veya 10.000 Euroluk arabayı 500.000 TL yapma gibi şeylere aktarırlar...
+3
xnoname 23.5.2017 00:20:35
Milli tank Altay'a takacak dizelimiz yok daha
+2
kadirirdem 23.5.2017 00:19:50
Türk mühendisten gelmesi Gurur verici Helal Olsun.
0
LKLC 22.5.2017 22:20:13
quote:
Orijinalden alıntı: darkaura

"plazma iticileri bir füzyon reaktörünü yani yıldızlarda gerçekleşen reaksiyonları taklit ediyor"

ayiptir yaw. on binlerce kisinin okudugu bir haber sitesinde boyle vasat kalitesiz ceviri yapilmasi. okudugunuzu anlamiyorsaniz ceviri haber yapmayin. fuzyon reaktoru ne alaka. hanerin orjinal kaynaklarinda berkant goksel plazma jetinin yuksek elektrik ihtiyaci gelecekde kompak fuzyon reaktorleriyle karsilanabilir diyor. plazma jetinin calisma prensibinde fuzyon var demiyor. plazma jeti bazitce plazma haline getirilmis gazin elektrik alan ile cok hizli firlatilmasina dayaniyor. su an dawn uzay aracinda kullanilan bir sistem. dawn aracinin vesta ve ceres gibi birden fazla hedefe ulasabilmesini sagladi. berkant gokselin calismasi bunla dunyada ucabilcek gucte bir jet ucagi tasarlamak. cok daha verimli ve kolayca atmosferin uzerine ulasaip buyuk hizlarla seyahat edetbilcek bir jet planliyor. orjinal kaynaklarda guzel konsept cizimleride vardi.

Haberde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum hocam. Füzyon reaktörlerindeki gibi iyonize bir gaz, plazma kullanılıyor bunu anlatmak istedim. Motora füzyon reaktörü demiyorum elbette. Ayrıca Berkant Göksel'in "füzyon reaktörlerini enerji kaynağı olarak kullanabiliriz" cümlesinden böyle bir anlam çıkarmam pek mümkün değil sanırım. Plazma iticilerinin daha önce birçok uzay aracında kullanıldığını ancak büyük ölçekte kullanılması için yetersiz olduğunu ve berkant göksel'in de bunu tersine çevirebilecek bir motor geliştirdiğini de haberde yazmıştım zaten.
+2
BekirHan 22.5.2017 21:20:15
İlginizi çektiyse;
https://www.linkedin.com/pulse/first-breakthrough-future-air-breathing-propulsion-systems-g%C3%B6ksel
buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz..
+1
classf2re 22.5.2017 21:05:52
"Berlin Teknik Üniversitesi'nde çalışan araştırmacı.." Şu faşist düşünce sistemini bir terk edelim Allah aşkına. Benim ülkeme hizmet etsin de kim olursa olsun. Elin Almanına Amerikanına hizmet eden Türk ün bize ne faydası var.
+16
darkaura 22.5.2017 20:55:28
"plazma iticileri bir füzyon reaktörünü yani yıldızlarda gerçekleşen reaksiyonları taklit ediyor"
ayiptir yaw. on binlerce kisinin okudugu bir haber sitesinde boyle vasat kalitesiz ceviri yapilmasi. okudugunuzu anlamiyorsaniz ceviri haber yapmayin. fuzyon reaktoru ne alaka. hanerin orjinal kaynaklarinda berkant goksel plazma jetinin yuksek elektrik ihtiyaci gelecekde kompak fuzyon reaktorleriyle karsilanabilir diyor. plazma jetinin calisma prensibinde fuzyon var demiyor. plazma jeti bazitce plazma haline getirilmis gazin elektrik alan ile cok hizli firlatilmasina dayaniyor. su an dawn uzay aracinda kullanilan bir sistem. dawn aracinin vesta ve ceres gibi birden fazla hedefe ulasabilmesini sagladi. berkant gokselin calismasi bunla dunyada ucabilcek gucte bir jet ucagi tasarlamak. cok daha verimli ve kolayca atmosferin uzerine ulasaip buyuk hizlarla seyahat edetbilcek bir jet planliyor. orjinal kaynaklarda guzel konsept cizimleride vardi.
+13
likeablex 22.5.2017 20:47:10
Yürü be.
+1
Macella 22.5.2017 20:15:14
oo almanyanın üniversitesinde almanyanın imkanlarıyla yapmışlar as bayrakları as
+3
fuujitsu 22.5.2017 20:02:39
Tebrik ederim.
0
nebulabado 22.5.2017 19:31:18
Bu teknolojinin İyon İticilerinden farkı ne acaba?
İyon iticilerde buna benzer bir sistem kullanılıyor itici gaz olarak xenon kullanıyor.
0
Ulfast 22.5.2017 18:53:24
Memlekette mantık '' Açarım dükkanı, al gülüm ver gülüm '' olunca da ne kadar sevinsekte içten içe üzülüyoruz Türk mühendislerinin böyle işler başardıklarını gördüğümüzde.
+2
hsanlukk 22.5.2017 18:52:55
Havayı plazma haline getirir diyorda uzayda hava mı var ki? Mekiktekini kullanacak desek o da tükenecek elbet. Hamdolsun bugünde bilimi uyandırdım.
+3
LKLC 22.5.2017 18:47:11
quote:
Orijinalden alıntı: zwanzig

bateriler ne editör kardeş

kafa gitmiş düzelttim
+6
javaprof 22.5.2017 18:45:15
tamam da bundan bize ne almanlar sevinsin.
+21
zwanzig 22.5.2017 18:37:39
bateriler ne editör kardeş
+1
ONIONBUD 22.5.2017 18:35:08
Yaptığımız yerli tankta motoru yapmayı unuttuğumuz iddia edilmişti bir ara..Bekleyelim bakalım.Bunda da jetin kendisini unutmuşlar denilebilir.Dikkatli olmakta fayda var.Bunların hepsini ve bor,toryum bilumum gereksiz uzmanıyla birlikte bir uçağa doldurucan ...O kadar yapamayız deniyor.Anlamıyorlar.Önüne yatılamayan tank yapsalar ya..Ya da sağır tank ..(Muhalefet parti liderinin koruma müdürü tanklara fısıldıyor da o bakımdan ..Sonra Hz. Musa gibi açılan geçitten geçiliyor.)
+1
mementopolis 22.5.2017 17:48:56
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
+53
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj