Anlık Bildirim

Yarı iletken gelirleri bu yıl yüzde 13 artacak

Küresel yonga krizine rağmen yarı iletken üretimine ilgi artıyor. Bu yıl sektörün 550 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Lokomotif ise bilgisayar sistemleri ve akıllı telefon pazarı olacak.

Yarı iletken gelirleri bu yıl yüzde 13 artacak Tam Boyutta Gör

Dünya genelinde yaşanan yonga krizi tüm sektörleri derinden etkilerken gelirlere ise etki etmiyor. Yarı iletken sektörü geçen yıl başarılı bir tablo sergilerken bu yıl içerisinde de büyüme bekleniyor. Belirli sektörler bu büyümede önemli bir rol üstleniyor. 

Talep sürekli artıyor

Yarı iletken sektöründe otomotiv teknolojileri, son kullanıcı ürünleri ve 5G teknolojileri lokomotif hale geldi. Sürekli artan talep ile birlikte gelirler de artıyor. Geçen yıl sektör yüzde 10.8 büyüyerek 464 milyar dolar büyüklüğe ulaşmıştı. PC ve sunucu segmenti 160 milyar dolar ile yüzde 17.3 büyüdü. Akıllı telefon segmenti yüzde 10 büyürken konsol, tablet, kulaklık gibi ürünlerin olduğu tüketici yarı iletken segmenti de 60 milyar dolara ulaştı.

Yarı iletken sektörünün bu yıl ise yüzde 12.5 artışla 552 milyar dolara ulaşması bekleniyor. PC ve sunucu pazarı yüzde 7.7 artışla 173 milyar dolara ulaşacak. Akıllı telefon pazarı yüzde 23.3 artışla 147 milyar dolara yükselirken 5G modellerin yüzde 34 gibi bir paya ulaşacağı tahmin ediliyor. Otomotiv sektörü ise bu yıl yüzde 13.6 büyüyecek. 

Yonga krizine rağmen yaşanan büyüme talebin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Elbette gelişen otomobil teknolojileri, 5G teknolojilerinin geniş bir alana yayılması ve pandemi döneminde eve kapanan tüketiciler bu talepte büyük bir rol oynuyor.
?????

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim