Anlık Bildirim

Yerli kripto para borsalarına 18 milyon TL para cezası

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Aralık ayında Binance Türkiye'ye kestiği cezanın benzerini şimdi de dört yerli kripto para borsasına kesti. Bitçi, Paribu, BtcTürk ve Icrypex ceza yedi.

Yerli kripto para borsalarına ceza Tam Boyutta Gör

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı finansal istihbarat birimi Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yerli dört kripto para borsasına idari para cezası verdi. Toplam 18 milyon 700 bin lira tutarında idari para cezası uygulandı.

MASAK, mali suçların ve kara para aklamanın önlenmesi için borsalardaki kripto para cüzdanlarını da inceleme kararı almıştı. Bu bağlamda 1 Mayıs 2021'den itibaren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamına kripto para borsaları da dahil edildi. Bu kanuna göre kripto para borsalarına çeşitli yükümlüler getirildi. Bu yükümlülükler; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlenmişti.

Paribu, BtcTurk, Bitci ve Icrypex'e ceza

MASAK tarafından yapılan yükümlülük denetimi sonucunda Paribu, BtcTurkBitci ve Icrypex borsalarına ceza kesildi. Yapılan açıklamaya göre Bitci Teknoloji AŞ hakkında 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ'ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ'ye 8 milyon lira, BTC Türk'e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygulandı.

Daha önce de geçtiğimiz Aralık ayında aynı ihlal gerekçesiyle Binance Türkiye'ye (BN Teknoloji) 8 milyon TL tutarında ceza uygulanmasına kara verilmişti. MASAK, bu ihlallerde en fazla 8 milyon TL'lik ceza kesebiliyor. Binance Türkiye ve Paribu'ya en üst sınırdan ceza kesildiği görülüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim