Anlık Bildirim

ABD yonga üretimi için 52 milyar dolar bütçe planlıyor

ABD Senatosu yeni yonga teknolojileri geliştirme ve üretimin arttırılması için 50 milyar dolar ayırırken otomotiv yongası teknolojileri için de 2 milyar dolar ayırdı.

Yonga üretimine 52 milyar dolar bütçe

Küresel çip krizinin tüm sektörleri derinden etkilemesi dökümcü firmalar yanında hükümetleri de harekete geçirmiş durumda. ABD sıkıntıdan kurtulmak ve rekabette öne geçmek için 52 milyar dolarlık bütçe düşünüyor. 

Sadece yonga için 52 milyar dolar

Senato tarafından son şekli verilen ve Joe Biden’in gündemine aldığı bütçe taslağı yonga üretimi için toplamda 52 milyar dolarlık bir kaynak ayrılmasını ön görüyor. Yonga araştırmaları ve tesis inşaası için 50 milyar dolar ayrılırken otomotiv yonga araştırmaları için de 2 milyar dolar ayrılıyor. 

Bütçede aslan payını Intel, TSMC ve Samsung gibi firmaların alması bekleniyor zira sadece bu üçünün yeni yonga üretim tesislerine 50 milyar dolar civarında yatırım yapacakları açıklanmıştı. Bu denli büyük yatırımlar için firmalar ciddi vergi teşvikleri bekliyor ki bu da milyarlarca dolar tutuyor. 

Bütçede şehirleri teknoloji merkezleri haline getirmek için 10 milyar dolar ayrılmış. NASA’nın da içinde olduğu çeşitli planlar için bütçe toplamda 250 milyar dolara çıkıyor. Bunun 190 milyarı harcama kalemlerine ayrılmış.
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim