Anlık Bildirim

YouTube’a hayvan istismarı içeren videolar sebebiyle dava açıldı

New York Times tarafından yayınlanan yeni bir habere göre kâr gütmeyen bir hayvan hakları kuruluşu platformda bulunan hayvan istismarı videoları sebebiyle YouTube’a dava açtı.

New York Times tarafından salı günü yapılan bir habere göre, kâr amacı gütmeyen bir hayvan hakları kuruluşu YouTube’a dava açtı. Davanın sebebi olarak da platformda bulunan hayvan istismarı videolarının kaldırılmaması ve bu tarz içeriklerde çıkan reklamlar yüzünden para kazanılması gösterildi. 

YouTube'a hayvan istismarı sebebiyle dava açıldı Tam Boyutta Gör

Lady Freethinker isimli kuruluşun kurucusu Nina Jackel, davayı Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’nde açtı ve YouTube’un, bazı videolarda kullanıcı raporlarını dikkate almayarak sözleşme kurallarını ihlal ettiğini iddia etti. 

Jackel’e göre popüler video paylaşım platformu, hayvan dövüşleri, hayvanları tehlikeye atan videolar ve insanların hayvanlara acı çektirdiği videolar hakkında yapması gerekenleri uygulamıyor. Adalet Bakanlığı’a gönderilen bir mektupta da YouTube’un, hayvanların “bilerek ezildiği, yakıldığı, boğulduğu” gibi unsurlar içeren içeriklere ‘yardım ettiği’ ve  bu tarz videoların yanında çıkan reklamlardan para kazandığı ifade edildi. 

Videoların %70'i platformda duruyor

Lady Freethinker tarafından yayınlanan raporda,  2020 yılında hayvanlara zarar verilen 2.053 videonun tespit edildiği belirtildi. Açıklamalara göre bu videolar 150 kanala yayıldı ve 1.2 milyardan fazla görüntülendi. Bunun ardından da YouTube’un Nisan 2020’den Temmuz 2020’ye kadar bu 2.053 videodan yalnızca 185’ini kaldırdığı ifade edildi. Nina Jackel de Times’a verdiği röportajda bu videoların %70’inin hâlen platformda bulunduğunu söyledi. 

Buna ek olarak da Freethinker; Disney+, Facebook, Amazon, Land Rover, Dyson gibi birçok büyük markanın reklamlarının bu tür içeriklerde yer aldığını tespit etti. 

Hayvan istismarı içeren videolar kaldırılmıyor Tam Boyutta Gör

Bu açıklamaların ardından YouTube bu tarz videoları kaldıracağını belirten bir açıklama yayınladı. YouTube sözcüsü Ivy Choi de Gizmodo’ya verdiği demeçte hayvan istismarı içeren içeriklerin platformda bulunmaması gerektiği konusunda hemfikirolduğunu ifade etti ve bu konu hakkındaki politikalarını sürekli geliştirdiklerini söyledi. 

Buna rağmen Jackel, YouTube’da bulunan bu tür içeriklere karşı savaşmaya devam edeceğini belirtiyor ve şirketin bu konu hakkında yardım etmekten kaçındığını ifade ediyor: “YouTube ile birçok kez anlamlı bir konuşma yapmaya çalıştık ama reddedildik. Kapılarını çalıyoruz ama kimse cevap vermiyor. Bu dava da bardağı taşıran son damla olacak.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim