Anlık Bildirim

ABD donanmasının yeni otonom gemisi Sea Hunter

DARPA'nın geliştirdiği ve geçtiğimiz günlerde ABD donanma filosuna eklenen otonom gemi Sea Hunter, üzerinde hiçbir insan bulunmadan ve uzaktan kontrol gerektirmeden düşman denizaltıları avlayacak.

ABD donanmasının yeni otonom gemisi Sea Hunter Tam Boyutta Gör
 

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı DARPA tarafından deneysel olarak geliştirilen Sea Hunter adındaki otonom gemi, denizlerde düşman denizaltıları avlayacak. İçerisinde kaptan dahil hiçbir mürettebat üyesi bulundurmayan gemide sadece bilgisayarlar yer alıyor.

DARPA tarafından deneysel olarak geliştirilen otonom geminin ABD donanmasına transferi resmi olarak gerçekleşti. Oldukça farklı bir görünüme sahip olan geminin özellikleri de bilindik gemilerden bir hayli farklı.

Uzaktan kontrol sistemi de yok 

Düşman denizaltılarını tespit etmek ve izlemek için kullanılacak bu otonom gemi, bu amaç için hazırlanmış bilgisayarlar, sensörler ve kameralarla donatılmış. Tamamen otonom olan geminin içerisinde mürettebat yer almadığı gibi uzaktan insan kontrolü de bulunmuyor.

Sea Hunter ilk olarak DARPA tarafından 2016 yılında San Diago’da görücüye çıkarıldı. Aradan geçen iki yıl içerisinde açık denizde başarılı olup olamayacağına dair ağır testlerin içerisinden geçti. 40 metre uzunluğundaki Sea Hunter, dışarıdan mürettebata sahip normal bir gemi gibi görünse de aslında yüzen bir bilgisayardan ibaret. Bu bilgisayarlar haricinde pek çok komplike radar ve sonar sensörlerle birlikte yüksek teknolojili kameralara sahip.

Donanma gemisi, gerçek bir görev için suya indirildiğinde belli bir noktayı taraması için programlanacak. Sea Hunter bu bölgenin etrafında otomatik olarak dolaşarak mayın ve düşman denizaltılarını tespit edecek. Herhangi bir düşman tespit ettiğinde ise onu iki mil uzaktan takip edip donanma filosunu alarma geçirecek. En ilginç olanı ise tüm bunları insan kontrolü olmadan yapacak.

Üzerinde silah bulundurmuyor 

Üzerinde herhangi bir silah barındırmayan Sea Hunter yüksek hızıyla dikkat çekiyor. “Onun savunması sahip olduğu hız.” açıklamasını yapan DARPA, otonom geminin saatte 57km hıza çıkabildiğini belirtti.

Sea Hunter’ın en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de yakıt ikmali gerektirmeden uzun mesafeler katedebiliyor olması. DARPA bu konuda geminin Kaliforniya’dan Hawai’ye ikmal gerektirmeden gidip dönebileceği açıklamasında bulundu.

Sea Hunter'ın görsellerini ve videosunu aşağıda bulabilirsiniz.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim