Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Avrupa Komisyonu'nun Google'a verdiği ceza ''ucuz akıllı telefonları'' ortadan kaldırabilir

  Avrupa Komisyonu dün tarihi bir karara imza atarak Google'a 4.3 milyar euroluk para cezası verdi. Bu ceza Android işletim sistemini kullanan üreticileri ve akıllı telefon kullanıcılarını etkileyebilir
  19 Temmuz 2018, 10:05 (3 yıl)
  5,9b
  1
  11
  android
  Yazar
  Oy Ver

   

  Avrupa Komisyonu, 2015 yılında incelemeye aldığı Google'ın Android işletim sistemi hakkındaki son sözünü dün söyledi. Dün Brüksel'de gerçekleşen toplantıda Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, Google'ın 4.3 milyar euroluk para cezasına çarptırıldığını duyurdu. Komisyonun incelemelerine göre Google, 2011 yılından beri Avrupa Birliği'nin rekabet kurallarını çiğneyip mobil işletim sistemi sektöründeki hakim konumunu kötüye kullanıyor.


  Avrupa Komisyonu; Google'ın, akıllı telefon üreticileri ile yaptığı anlaşmalarda üreticileri pek çok Google uygulamasını önyüklü olarak sunmaya zorladığını belirtse aslında cezanın odak noktasında Google Chrome uygulaması ve Google'ın arama motoru yer alıyor. Komisyona göre Google, mobil internet trafiğinin Google tarafından yönlendirilmesini sağlamak için akıllı telefon üreticilerine ve operatörlere baskı yapıyor. Baskılara ek olarak zaman zaman teşvikler de sunan şirket böylece Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda varsayılan arama motorunun Google, tarayıcının ise Chrome olmasını sağlıyor.


  Google'ın en büyük kazanç kaynaklarından biri 

  Tabi bu durum aslında hiç de yeni değil; hatta bu uygulamanın Google'ın temel kazanç felsefesi olduğunu bile söylemek mümkün. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Android işletim sistemin yer aldığı ilk telefon piyasaya sürüldüğünde Google adeta kumar oynadı: Akıllı telefon üreticilerine Android işletim sistemini ücretsiz olarak sunmasının karşılığında YouTube, Gmail ve Haritalar gibi servislerin cihazlarda önyüklü olarak gelmesini talep etti. Akıllı telefon üreticileri tarafından memnuniyetle karşılanan bu teklif Google'ı bugün sadece mobil reklamlardan yılda 60 milyar dolara yakın para kazanan bir şirket haline getirdi.


  Şüphesiz Google'ın yıllar önce üreticilere sunduğu bu teklif, bugün akıllı telefon piyasasını ekonomik açıdan farklı statülerde bulunan bütün kullanıcılar için ulaşılabilir hale getirdi. Günümüzde dünya genelinde Android işletim sistemini kullanan 1300'den fazla akıllı telefon üreticisi var ve bu üreticiler farklı fiyat seviyelerine sahip toplam 24 binden fazla modeli kullanıcılara sunuyor. Bu şirketlerin yaptığı telefonların hepsi birbirinden farklı, ancak ortak olan bir şey var: aynı uygulamaları çalıştırabilme yeteneği. İşte Google, Android işletim sistemi ile akıllı telefon sektöründe çeşitliliğin ve uygun fiyatlı telefonların sağlanmasına öncülük etti.


  Bu hamle ilk etapta hem kullanıcılar hem de akıllı telefon üreticileri için oldukça faydalı olsa da zaman içinde Google, mobil işletim sistemi sektöründe ipleri eline aldı. Günümüzde bir akıllı telefon üreticisinin Android işletim sistemini kullanmadan ya da Google uygulamalarına yer vermeden bir akıllı telefonu satması oldukça zor. Yıllar içinde kullanıcılar Google'ı benimserken Google artık sunduğu servisler açısından neredeyse rakipsiz hale geldi. Şirket şimdi ise bu gücünü akıllı telefon üreticilerine dayatmalarda bulunurken kullanıyor. Kısacası ''Benim işletim sistemimi kullanacaksan, benim uygulamalarımdan faydalanacaksan benim kurallarıma uyacaksın.'' diyor. Avrupa Komisyonu ise verdiği cezayla hem akıllı telefon üreticilerinin hem de Google'a rakip uygulamalar geliştiren şirketlerin hakkını korumaya çalışıyor.


  Google değil; Android kullanıcıları etkilenecek 

  Avrupa Komisyonu'nun verdiği cezanın akıllı telefon dünyasında ne gibi değişimlere yol açacağı ise merak konusu. Komisyon, Google'a ceza ödemek yerine 90 gün içinde yasa dışı davranışını sonlandırmasını ve akıllı telefon üreticilerinin, cihazlarında hangi arama motoruna veya tarayıcıya yer vereceğine müdahale etmemesini öneriyor. Google tarafından gelen ilk açıklama ise karara itiraz edileceği yönünde. Google kısa bir süre içinde cezayı temyiz makamına taşıyacak ve uzun yıllar sürebilecek yeni bir hukuki mücadele başlayacak. Uzmanlara göre temyiz makamının karar vermesi ve komisyonu haklı bulması halinde ceza en erken 2020 yılında icra edilecek.


  Tabi hiçbir şirket 4.3 milyar dolarlık cezayı kabul edip bir an önce ödemeye sıcak bakmaz; buna piyasa değeri 832 milyar dolar olan Google da dahil. Söz konusu ceza Google'ın 16 günlük cirosuna eşit, yani aslında şirket için çok da önemli bir meblağ değil ancak para cezası ödense bile Google'ın yasalara aykırı davranması şirketin Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki faaliyetlerinin yasaklanmasına neden olabilir. Bu nedenle temyiz makamı Avrupa Komisyonu'nu haklı bulup para cezasını onarsa Google, Android işletim sisteminde köklü değişikliklere gitmek zorunda kalabilir.

  İlginizi Çekebilir Avatar Android'e heyecan verici yeni özellikler: Google Haritalar, Mesajlar ve dahası


  Köklü değişiklilerden ilki önyüklü uygulamalardan arındırılmış bir Android sürümü olacaktır. Bugün, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar, her biri Google’a farklı bir şekilde gelir getiren 11 uygulama ile kullanıcıya sunuluyor. Bu uygulamalardan en popüleri ve Google'a en çok gelir getireni Google Chrome. Chrome'un yanı sıra YouTube uygulaması reklamlar ile Drive uygulaması ise ayda 2 dolar karşılığında 100GB depolama alanı satarak şirkete kazanç sağlıyor. Google uygulamaları arasında belki de en az kazanç sağlayanı olan Fotoğraflar uygulaması bile geçtiğimiz mayıs ayında kullanıcıları anneler günü hediyesi almaya teşvik eden bir bildirim göndererek şirkete kazanç sağlamıştı.


  Tüketicilerin tercihi yine Google'dan yana olabilir 

  Bu uygulamaların olmadığı bir akıllı telefon hayali, söz konusu 11 uygulamanın çoğunu asla kullanmayan pek çok kullanıcı için kulağa hoş geliyor olabilir ancak araştırma firması Counterpoint'in analistlerinden biri olan Tarun Pathak'a göre iş işten geçti. Pathak, akıllı telefon kullanıcılarının uygulama tercihlerinin yıllar içinde Google uygulamalarına yönelik değiştiğini belirtiyor. Yani Pathak'a göre bugün bir Android kullanıcısı herhangi bir önyüklü uygulamanın bulunmadığı bir akıllı telefona sahip olsa uygulama mağazasını açtığında ilk indireceği uygulamalar yine Google'ın uygulamalarını olacak. Bu da cezanın artık Google için pek de bir anlam ifade etmediğini gösteriyor.


  Avrupa Komisyonu karar metninde ''Burada, mobil cihaz üreticilerinin bir seçim yapmalarına izin verecek çok açık bir karar var. Bu, tüketiciler olarak bizim de bir seçim yapmamızı sağlayacak. Rekabet budur.'' dese de uzmanlara göre bu karar çok geç alınmış bir karar. Uzun yıllar boyunca Android işletim sistemini ve dolayısıyla başta Google Chrome ve arama motoru olmak üzere pek çok Google servisini kullanan kullanıcıların, şu saatte sonra bağımsız bir tercih yapması mümkün görünmüyor.


  Görüldüğü üzere Google söz konusu cezadan en az etkilenecek şirket olacak. Üstelik Margrethe Vestager, Google'ın kazanç kaybı endişesini gidermek için bir öneri de sunmuş durumda: Android işletim sistemini lisanslamak. Bu sayede Google, akıllı telefon üreticilerine Android işletim sistemini kullanmalarına izin verirken bu kullanma hakkı karşılığında ödeme alacak. Söz konusu işletim sistemlerinin yer aldığı telefonlarda Google uygulamalarının önyüklü olarak gelmesi şartı bulunmayacak. 


  Akıllı telefon üreticileri ve tüketiciler için ek maliyet 

  Böylece akıllı telefon üreticileri ''işletim sistemi'' maliyetine de katlanmak zorunda kalacak. Tabi bazı üreticiler Android işletim sistemini lisanslamak için Google'a ödeme yaparken bazıları da kendi işletim sistemlerini geliştirme yolunu tercih edecek. Her iki durumda da telefonların maliyeti artacağı için Android işletim sistemine sahip ''ucuz'' akıllı telefonların sayısı giderek azalacak. 


  Üstelik Android kullanıcılarının büyük bir kısmı sahip oldukları akıllı telefonda tarayıcı olarak Google Chrome'u, video platformu olarak YouTube'u, mail servisi olarak Gmail'i, harita servisi olarak ise Google Haritalar'ı görmek istiyor. Bu nedenle üreticiler, müşterilerin taleplerini yerine getirebilmek için bu uygulamalara da telefonlarında yer vermek isteyecek. Böylece Google, akıllı telefon üreticilerinden Google uygulamalarına yer verme karşılığında da ödeme alabilecek. Bu durum hem üreticiler hem de son kullanıcı, yani bizler için ekstra maliyet anlamına geliyor.


  Tabi Avrupa Komisyonu da oldukça geç alınan kararın sebebiyet verdiği bu durumun farkında. Komisyon üyeleri yine de ilerleyen yıllarda piyasada daha fazla tarayıcı, arama motoru veya işletim sisteminin yer alabileceğini, tüketici alışkanlıklarının zaman içinde değişebileceğini ve adil bir rekabet ortamının sağlanacağını ümit ediyor. Komisyonun bu beklentisinin ne ölçüde gerçeğe dönüşeceğini önümüzdeki yıllarda, davanın sonuçlanmasıyla birlikte göreceğiz.

  Kaynaklar:
  https://www.wsj.com/articles/google-to-be-fined-5-billion-by-eu-in-android-case-1531903470
  https://techcrunch.com/2018/07/18/google-gets-slapped-5bn-by-eu-for-android-antitrust-abuse/
  https://www.pcworld.com/article/3290249/android/google-eu-samsung.html
  https://www.npr.org/2018/07/18/630030673/eu-hits-google-with-5-billion-fine-for-pushing-apps-on-android-users 


  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  El_domingo 3 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Avrupa komisyonu bence cok dogru bir karar vermiş.işletim sistemi vereceksen işletim sistemi vereceksin yanında bi ton istenmeyen programı dayatmayacasın...bu arada androidle gelen ve programları bildiğimi kadarıyla yanlıs ve eksikleri belirtirseniz memnun olurum zira google aratıldında boyle bir listeyi bir turlu bulamadım..
  -chrome
  -facebook
  -hangout
  -haritalar
  -youtube
  -google drive
  -google play music
  -google haberler
  -google play filmler
  -google play kitaplar
  -google+
  -gmail
  -google play oyunlar
  -google fotograflar
  -google fit
  -gmail
  -android accesibility suit
  Avrupa komisyonu bence cok dogru bir karar vermiş.işletim sistemi vereceksen işletim sistemi vereceksin yanında bi ton istenmeyen programı dayatmayacasın...bu a...
  Devamını Gör
  M MrPazar 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Google uygulamalarını alanlara android lisans ücreti istenmemesi, google uygulamalarını kullanmak istemeyenlerin Android lisansı ödemek zorunda kalması yoluna gidilerek yine mobil cihazlarda artış olmadan bu iş çözülebilir diye düşünüyorum. Ancak bu da haksız rekabete girer mi bunu bilemiyorum.
  Google uygulamalarını alanlara android lisans ücreti istenmemesi, google uygulamalarını kullanmak istemeyenlerin Android lisansı ödemek zorunda kalması yoluna g...
  Devamını Gör
  Yorumlar (10) Yorum Yaz Forumda Gör
  D DH Misafiri 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  İxoumi red me 5 plus var 4000 mah batarya oyun oynarsam 2 .5 gun oynamassam face instagram 4 gün kullanıma göre değişir sarjdayken kullanmıyorum sabaha kadar takmıyorum şarjda 1 ay sonra tam performansa çıkıyor ilk aldiginizdan itibaren kullandıktan sonra
  D DH Misafiri 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Aslında tüm ülke yöneticilerinin bu Google egemenliğine son vermek için yasak ve yaptırım getirmeleri gerekir. İnternette kendi ve kendisine bağlı uygulamaları kullanmayanları tu kaka, ve sakıncalı göstertiyor. Amaç her şeyi aşama aşama, alıştıra alıştıra ücretli yapıp insanları soymak. Ücretsiz hizmet vermeye kalkışan tüm uygulamalara engeller, kısıtlamalar, diktatörce yaklaşımlar getiren uygulama Google. Ben ne bahasına olursa olsun sonuna kadar Google'yı ve bağlı uygulamaları kullanmayacağım.
  V V4LKyR 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yakın zamanda Japonya ile AB arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması...
  Amerika ile Çin arasında ticaret savaşı...
  Çin ile AB arası büyük ticaret koridoru projesi...  Her şey belli arkadaşlar, siz kafanızı yormayın. :)
  SudaEriyenAspirin (Ozan Demirbek) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  hiçbir şey olmaz. sembolik olarak 1 dolarlık anlaşma yaparlar olur biter.
  Erhan-Feyza Kuru XQSFZ (Erhan-Feyza Kuru) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  bu mantiga gore apple da ceza almasi gerek oda ayni dayatmayi yapiyor bakalim onunla ilgili bir gelisme olacak mi.
  crazywinner3 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Chrome neden haksız rekabet sayılıyor? Kendi geliştirdikleri vanilla browser yerine yine kendi geliştirdikleri chrome'u koyuyorlar bunun neresi haksız rekabet ?
  El_domingo 3 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Avrupa komisyonu bence cok dogru bir karar vermiş.işletim sistemi vereceksen işletim sistemi vereceksin yanında bi ton istenmeyen programı dayatmayacasın...bu arada androidle gelen ve programları bildiğimi kadarıyla yanlıs ve eksikleri belirtirseniz memnun olurum zira google aratıldında boyle bir listeyi bir turlu bulamadım..
  -chrome
  -facebook
  -hangout
  -haritalar
  -youtube
  -google drive
  -google play music
  -google haberler
  -google play filmler
  -google play kitaplar
  -google+
  -gmail
  -google play oyunlar
  -google fotograflar
  -google fit
  -gmail
  -android accesibility suit
  olağan_şüpheli 3 yıl ( Mesaj Silindi ) El_domingo
  hadi verdin bari silme hakkı tanı. ben hafızamda yer kaplasın istemiyorum.
  ReDeYe_46 (Muhammed Ali AĞIR) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ucuz telefonlarda ter olmadığı için bu ön yüklü uygulamalar sıkıntılı oluyor. Eskinden Lenovo A319 kullanıyordum. Telefonun hafızası 4 GB olduğundan ve Google uygulamaları silinemediğinden yer sıkıntısı yaşıyordum.
  M MrPazar 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Google uygulamalarını alanlara android lisans ücreti istenmemesi, google uygulamalarını kullanmak istemeyenlerin Android lisansı ödemek zorunda kalması yoluna gidilerek yine mobil cihazlarda artış olmadan bu iş çözülebilir diye düşünüyorum. Ancak bu da haksız rekabete girer mi bunu bilemiyorum.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  5867 kez okundu.
  9 kişi, toplam 10 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  google, tarayıcı ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl Huawei'nin amiral gemisi yonga seti Kirin 980, Eylül ayında IFA'da tanıtılacak 3 yıl Amazon'un piyasa değeri 900 milyar dolara ulaştı 3 yıl Blue Origin, en önemli test uçuşlarından birisine çıktı: İşte görüntüler 3 yıl LG V40 ThinQ, Ekim ayında piyasaya sürülebilir 3 yıl LG G7 ThinQ ilk izlenim | 4899TL Eder mi? 3 yıl Yeni Renault Megane RS Trophy, serinin en ateşlisi olacak 3 yıl Rolls-Royce, uçak motorlarını ''böcek'' robotlarla tamir edecek 3 yıl Keyifsiz olmanız başarının kapısını aralıyor 3 yıl Griffin:"Gençler kripto paralardan uzak dursun" 3 yıl Uçan otomobil Transition, gelecek yıl satışa sunulacak 3 yıl Huawei Kirin 710 yonga seti duyuruldu 3 yıl Samsung'un Bixby destekli akıllı hoparlörü birkaç hafta içinde gelebilir 3 yıl İşte dünyanın en çok kilometre yapan Tesla Modeli; üç yılda tam 650 bin kilometre 3 yıl Google Kenya'da balonlarla internet sunacak 3 yıl Samsung Galaxy Watch, Tizen işletim sistemi ile gelecek 3 yıl Yeni cilt kanseri için hayat kurtaran erken teşhis yöntemi 3 yıl Rus şirket Dünya'nın en büyük 3D inşaat yazıcılarını duyurdu 3 yıl Facebook’ta en fazla reklam harcaması yapan siyasetçi Donald Trump! 3 yıl Gorilla Glass 6 ile telefonlarınızın camları artık daha sağlam 3 yıl Bu telefonun pili bitmiyor: İşte karşınızda Xiaomi Mi Max 3 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN Avrupa Komisyonu'nun Google'a verdiği ceza ''ucuz akıllı telefonları'' ortadan kaldırabilir Sonraki Xiaomi Mi A2 Lite doğrulandı 3 yıl ABD'deki kripto para gündemi piyasayı olumsuz yönde etkiledi 3 yıl Amazon'dan yeni bilim-kurgu dizisi: Tales From the Loop 3 yıl Huawei toplamda 100 milyon akıllı telefon satışına ulaştı 3 yıl Bu uzay aracı Güneş'e 'dokunmaya' gidiyor: İşte detaylar 3 yıl Eşcinsel süper kahraman Batwoman'ın dizisi için hazırlıklar başladı 3 yıl Kanser teşhisinde yeni bir yöntem: manyetik tel 3 yıl Nissan Micra'ya yeni bilgi-eğlence sistemi ve donanım takviyesi 3 yıl “Earth Atlantis” şimdi IOS’ta 3 yıl Huawei'nin bütçe dostu telefonu Nova 3i resmen tanıtıldı 3 yıl RomerG Mekanik Anahtarlı Logitech G413 CARBON'u İnceledik 3 yıl Avrupalı astronot, Dünya'yı uzaydan işte böyle görüntüledi (VİDEO) 3 yıl Instagram'a yeni özellik! Artık hikayelere emojilerle yanıt verilebilecek 3 yıl Fosil yakıtların kullanımı arttıkça yenilenebilir enerji yatırımları düşüyor 3 yıl Çin'deki Apple kullanıcılarının verileri artık Çin yönetiminde 3 yıl Samsung, iPhone X'un düşük indirme hızıyla dalga geçti! 3 yıl Bilim insanlarından "ölümcül otonom silah" geliştirmeme sözü 3 yıl Ardor %60 yükseldi 3 yıl Nokia X5 tanıtıldı! Düşük fiyata çentikli ekran, çift kamera 3 yıl Xiaomi başkanı, Mi Max 3'ü tüm yönleriyle paylaştı! İşte Mi Max 3 özellikleri ve fiyatı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim