Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Evden e-ticaret yapanlar için vergi muafiyeti başladı

  Esnaf muaflığının kapsamı genişletildi. İşyeri açmaksızın internetten satılan ürünlerin satışı gelir vergisinden muaf olacak. Hangi ürünlerin satışında esnaf muafiyetinden yararlanılabiliyor?
  2 yıl
  11,1b
  1
  28
  Web Siteleri
  Abone ol
  Yazar
  Oy Ver
  Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyeti getiren yasa Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İşyeri açmaksızın evde üretilen ürünlerin satışında gelir vergisi muafiyeti sağlanıyor. Bu muafiyet 'esnaf muafiyeti' olarak adlandırılıyor. Esnaf muafiyetinin kapsamındaki satış kanallarına ekleme yapıldı. "İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satışlar" ifadesi eklendi.

  Esnaf muaflığından faydalanabilmek için birtakım şartlar bulunuyor. Yıl içinde gerçekleştirilen satışların toplam tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar vergiden muaf olacak.

  Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla, oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünlerin satışından vergi alınmayacak.

  193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında esnaf muaflığından faydalanalabilmek için;

  • İmal edilen ürünlerin, 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında olması,
  • Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletlerin kullanılmaması,
  • Dışarıdan işçi çalıştırılmaması,
  • Ürünlerin işyeri açmaksızın satılması,
  • Ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılmaması,
  • Ürünlerin, ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri kermes, festival ve panayırlarda satılmaması,
  • Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usulde gelir vergisine tâbi olunmaması,
  • Faaliyetin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapılmaması gerekmektedir.


  Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Tüm vücudu çalıştıran sıra dışı bisiklet: Cardigo

  koçari

  Koltuk da inip kalkmalı bence. Millet tip tip baksın

  6 saat önce
  gun

  hiç yapasam gelmedi bel ağrısından ölürüm herhalde

  1 gün önce
  saliharslann

  Tam bir Türk tasarımı gibi ?? asmkskdkfkfk

  1 gün önce
  Guest Account

  dünyanın en aptalca tasarımı.

  1 gün önce
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  kucukyenici 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Bizimkiler ümüğünü sıkmadan iş yaptırmaz. İyi araştırın...
  Askaparta 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Gerçek ev hanımları için iyi de suistimal nasıl denetlenecek.
  amazonkolik (Timuçin Küçük) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  paypal bittikten sonra zaten o olay bitti.
  (yurt dışına ürün satan, geçimini bundan sağlayan köy insanı çoktu)
  iç piyasaya yapılan satışın zaten pekbir katma değeri yok.
  dış piyasanın katma değeri çok yüksekti elişinde.
  çünkü el işi yurt dışında saygı görüyor ve çok değerli.
  bunun yanında senin ülke ekonomine hiçbir koşulda katkısı olamayacak
  60 yaş üstü teyzeler ülke ekonomine katkı sağlıyordu.
  bi bangladeşte bi de biz de yok galiba paypal.
  paypalı uçurdukları an küçük elişleri üreterek geçinen kişileri bitirdiler ve kendi zararlarına bir iş yaptılar.
  paypal gibi dünyaca kabul görmüş bir sistemi yok ettiler.
  yabancı paypal harici alternatif bir yöntem gördüğünde güvenmiyor ödeme yöntemine.
  siz istediğiniz kadar bizim kendi sistemimiz var deyin.
  yabancı müşteri sizin o adını sanını duymadığı ödeme yönteminizi hiç görmediği için. ürününüz istediği kadar iddialı olsun ödeme yöntemine güvenmediği için almıyor.
  O tren kaçtı küçük üretici ev hanımları için vs.
  Büyük satıcılar da zaten işi başka ülkeye taşıdı.
  (ukrayna,gürcistan,kıbrıs gibi)
  İçerde dönen para ile hiçkimse katkı sağlayamaz ekonomiye.
  Biz çin değiliz, çinin köyünde teyzem usb üretiyor artık robotlar eşliğinde, kasabasında 50 kişilik üretim yerinde çip üretiyor.

  El işini bırakın freelancer yurt dışına çalışan çoğu kişi paypal dan sonra belini doğrultamadı.
  Vergi almak için yapıldı iyi güzel ama senin vatandaşın yurt dışına iş yapamıyor ki artık o para kazanmayınca sen vergiyi nerden alacaksın :D
  paypal bittikten sonra zaten o olay bitti. (yurt dışına ürün satan, geçimini bundan sağlayan köy insanı çoktu) iç piyasaya yapılan satışın zaten pekbir ...
  Devamını Gör
  Yorumlar (21) Yorum Yaz Forumda Gör
  1
  Turk.Navy (Ferhat BETİN) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu işte bir iş var bence araştırılması gerek ama yakında çıkar kokusu
  Olgi 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  evde muafiyet geldi de hatçe gibi instagram avonculuk mu oynayacağım(o da bir şey demiyoruz)? paypalsız satış olmaz.pişmaniyeci yandaş troy'u için dünyanın ödeme sistemi ülkedne çıkarıldı. burada hakikaten yaşanmaz. iğrenç bir yere döndü ulan ben nasıl para kazacağım. hep zengiler particiler bilmem kimler bizi sömürecek.
  orliny (Samet Y.) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Güzel bir uygulama sanal ortamın ne kadar kazançlı bir kanal olduğunu bazı internet sitelerinden görebiliyoruz devletin bu uygulamasını değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ederim.
  MiLLETiNVEKiLi 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ev kadınları için bu. Daha yeni mi çıkmış yasası? Evde el işi örgü dantel yaptın ve satmak istiyorsun bunun için zaten kimse vergi dairesine gitmez ki
  tahir40 (Tahir ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu kanun hazırlayan adamları 100 yaş üstü, Türkçesi kıt Araplardan mı seçiyorlar? Muharrik nedir? Suret ne, yoluyla desen dinazor olmayan insan evladı da anlasa bi tarafın mı eksilir? î â Bunlar da nereden çıktı? Açtım Türk alfabesini bulamadım(!)
  serafon 2 yıl ( Mesaj Silindi ) tahir40
  Aynı hassasiyeti elbise modellerinden, elbise üzeri yazılara, dükkan isimlerinden markalara, tv programlarından her türlü kültür saldırısının geldiği batı, ingiliz dili ve amerikan kültürü için de bekliyoruz!!!!
  SEO19ProjectManager (EEEE 55555) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/03/20190315-14.htm

  Evlerde üretilen ürünlerin internet ve benzeri elektronik ortamlarda satışı

  MADDE 6 – (1) 7162 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle 30/1/2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında esnaf muaflığından faydalananların, evlerde imal ettikleri ürünleri, internet ve benzeri elektronik ortamlarda da satmaları halinde esnaf muaflığından faydalanmaları mümkün hale getirilmiştir.

  (2) Bu muaflıktan faydalanılabilmesi için, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması gerekmektedir.

  (3) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde sayılan ürün çeşitlerinden, birden fazlasının üretilerek internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satılması durumunda, satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartı, her bir ürün cinsi için ayrı ayrı değil tüm ürünlerin toplam satış tutarı için geçerlidir.

  (4) Satışların bir kısmının internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden, bir kısmının muafiyet kapsamında diğer şekillerde yapılması halinde, satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartı, sadece internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yapılan satışlar için geçerli olup, diğer şekillerde yapılan satışlarda tutar sınırlaması bulunmamaktadır.

  (5) İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yıl içerisinde yapılan satışların ilgili yılda geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçmesi halinde, esnaf muafiyeti kaybedilecek ve izleyen takvim yılı başı itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilecektir.

  Örnek 3: 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında esnaf muaflığından yararlanan Bayan (D), evinde ürettiği tarhana, erişte ve mantıları, kamu kurumlarınca düzenlenen kermes, festival, panayırlarda ve internet üzerinden satışa aracılık eden bir platform aracılığıyla satmaktadır.

  Bayan (D)’nin, 2019 takvim yılında internet üzerinden yapmış olduğu satış tutarı 25.000 TL, diğer satış tutarı ise 10.000 TL dir.

  Bayan (D), internet üzerinden yapmış olduğu satış tutarı olan 25.000 TL, 2019 yılı için belirlenen yıllık asgari ücretin brüt tutarı olan 30.700,80 TL’yi aşmadığından, muafiyetten faydalanmaya devam edecektir.

  Örnek 4: 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında esnaf muaflığından yararlanan Bay (E), evinde ürettiği hediyelik turistik eşyaları belediye tarafından belirlenen geçici bir stantta ve internet üzerinden satmaktadır.

  Bay (E)’nin 2019 takvim yılında internet üzerinden yapmış olduğu satış tutarı 35.000 TL, diğer satış tutarı ise 15.000 TL dir.

  Bay (E), internet üzerinden yapmış olduğu satış tutarı olan 35.000 TL, 2019 yılı için belirlenen yıllık asgari ücretin brüt tutarı olan 30.700,80 TL yi aştığından, muafiyetini kaybedecek ve 1/1/2020 tarihinden itibaren gelir vergisi mükellefi olacaktır.

  Evlerde üretilen ürünlerin internet ve benzeri elektronik ortamlarda satışında vergi tevkifatı ve belgelendirme
  amazonkolik (Timuçin Küçük) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  paypal bittikten sonra zaten o olay bitti.
  (yurt dışına ürün satan, geçimini bundan sağlayan köy insanı çoktu)
  iç piyasaya yapılan satışın zaten pekbir katma değeri yok.
  dış piyasanın katma değeri çok yüksekti elişinde.
  çünkü el işi yurt dışında saygı görüyor ve çok değerli.
  bunun yanında senin ülke ekonomine hiçbir koşulda katkısı olamayacak
  60 yaş üstü teyzeler ülke ekonomine katkı sağlıyordu.
  bi bangladeşte bi de biz de yok galiba paypal.
  paypalı uçurdukları an küçük elişleri üreterek geçinen kişileri bitirdiler ve kendi zararlarına bir iş yaptılar.
  paypal gibi dünyaca kabul görmüş bir sistemi yok ettiler.
  yabancı paypal harici alternatif bir yöntem gördüğünde güvenmiyor ödeme yöntemine.
  siz istediğiniz kadar bizim kendi sistemimiz var deyin.
  yabancı müşteri sizin o adını sanını duymadığı ödeme yönteminizi hiç görmediği için. ürününüz istediği kadar iddialı olsun ödeme yöntemine güvenmediği için almıyor.
  O tren kaçtı küçük üretici ev hanımları için vs.
  Büyük satıcılar da zaten işi başka ülkeye taşıdı.
  (ukrayna,gürcistan,kıbrıs gibi)
  İçerde dönen para ile hiçkimse katkı sağlayamaz ekonomiye.
  Biz çin değiliz, çinin köyünde teyzem usb üretiyor artık robotlar eşliğinde, kasabasında 50 kişilik üretim yerinde çip üretiyor.

  El işini bırakın freelancer yurt dışına çalışan çoğu kişi paypal dan sonra belini doğrultamadı.
  Vergi almak için yapıldı iyi güzel ama senin vatandaşın yurt dışına iş yapamıyor ki artık o para kazanmayınca sen vergiyi nerden alacaksın :D
  orliny (Samet Y.) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) amazonkolik
  İlla PayPal kullanmanıza gerek yok, diğer ödeme kanallarını da kullanabilirsiniz bu konuda bilişimci ve yazılımcılardan destek alabilirsiniz
  deryaskr23 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  dolandırıcılara yeni bir gelir kapısı açıldı, hayırlı olsun :)
  astralll 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Sanırım, daha çok instagramdan satış yapanlar hedefleniyor...
  Olgi 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Paypalı geri getirsinler. Kime satacagım ben türkiyede. Herkes uyandı para yurtdışında.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  11089 kez okundu.
  20 kişi, toplam 21 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  Türkiye Haberleri, vergi ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Google'ın katlanabilir cihaz patenti ortaya çıktı 2 yıl Google Pixel 4 XL'in tasarımı ortaya çıktı 2 yıl Asus ROG Strix XG49VQ oyuncu monitörü satışa çıkıyor 2 yıl Android anti virüs uygulamalarının büyük kısmı sahte 2 yıl Haftaya A101 marketlerde ilk kez Honor 8A var, BİM marketlere akıllı baskül geliyor 2 yıl Mi Power 3 şarj istasyonu satışa çıkıyor 2 yıl Huawei, arkasında ikinci ekranı bulunan telefon patenti aldı 2 yıl Black Shark 2’nin PUBG oynayış videosu ortaya çıktı 2 yıl Oppo, iki farklı Reno akıllı telefon için sertifika aldı 2 yıl Risk Merkezi Raporu, E-devlet'ten ücretsiz olarak sorgulanabiliyor 2 yıl James Gunn, Guardians of the Galaxy serisine resmen geri dönüyor 2 yıl Snapchat gelecek ay oyun servisini duyuracak 2 yıl Nvidia GTC 2019’da 7 nm Ampere GPU’sunu duyurabilir 2 yıl 2019 model iPhone'lar üç arka kamera ile gelecek 2 yıl Apple’dan Spotify’ın gelir paylaşımı itirazına ağır bir cevap geldi 2 yıl Metro Exodus - RTX Bu Oyuna Ne Katıyor? 2 yıl Sinek kapanı şeklindeki tutucu hem ağır hem de hassas nesneleri kavrayıp kaldırabiliyor 2 yıl Galaxy S10 5G testlerde 2.6Gbps hızlarına ulaştı 2 yıl Turtle Beach rakibi Roccat’ı satın aldı 2 yıl LG, SXSW Festivali'nde yenilikçi ürünlerini tanıtıyor 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Evden e-ticaret yapanlar için vergi muafiyeti başladı Sonraki Ford'un mavi Mustang logolu teaser paylaşımı Tesla'ya gönderme mi? 2 yıl Samsung Galaxy S10 için satın alabileceğiniz kılıflar 2 yıl Steam Link, kişisel çevrimiçi oyun servisine dönüşüyor 2 yıl Qualcomm yöneticisi: 2019 yılında 64 MP ve 100 MP kameralı telefonlar göreceğiz 2 yıl Galaxy S10 serisinin delikli duvar kağıtları Galaxy tema mağazasına geliyor 2 yıl Dropbox'ın ücretsiz sürümüne artık sadece üç cihaz bağlanabilecek 2 yıl Apple yeni Airpods ve iPad modelleri üzerinde çalışıyor 2 yıl Facebook, ana gezinti menüsüne oyunları da ekleyecek 2 yıl Turkcell’in yeni CEO’su Murat Erkan kimdir? 2 yıl Intel’in 10 çekirdekli Comet Lake işlemcileri bir yamada ortaya çıktı 2 yıl LG, 2019 model premium TV modellerini duyurdu 2 yıl PlayStation Store'da EA oyunlarına büyük indirimler 2 yıl POCO F1 Lite, Geekbench üzerinde görüldü 2 yıl Huawei P30 Pro'nun göz alıcı kırmızı rengi ortaya çıktı 2 yıl Huawei Mate 20 Pro’nun yüz tanıma özellikleri 2 yıl Samsung, akıllı telefonlar için 12 GB LPDDR4X DRAM üretimine başlıyor 2 yıl Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu görevinden ayrıldı 2 yıl Nokia 9 PureView 15 Mart’ta Avrupa’ya ayak basıyor 2 yıl Snapdragon SiP tümleşik yongalı ilk telefonlar duyuruldu 2 yıl Yetişkin içerikleri kaldıran Tumblr’ın ziyaretçi sayısı azaldı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim