Anlık Bildirim

Google, 14 yıldır bazı şifreleri düz metin olarak sakladığını itiraf etti

Teknoloji devi Google, 2005 yılından bu yana sunucularında bazı kullanıcı şifrelerini düz metin olarak sakladığını itiraf etti. İşte şirketin 14 yıllık güvenlik açığının detayları.
Çevrimiçi hesaplarımızın güvenliği, koyduğumuz şifre kombinasyonlarının gücüyle doğru orantılıdır. Kullanıcı olarak bizlere, kırılması gereken zor şifreler belirlemek düşse de, şirketlere de şifrelerimizi en güvenli şekilde saklama sorumluluğu düşüyor. Görünüşe bakılırsa Google 14 yıldır bu güvenliği sağlayamadı.

2005 yılından beri devam ediyordu

Google gibi dünyanın en büyük şirketlerinden birinin, kullanıcı şifrelerini güvenli bir şekilde sakladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şirket şeffaflık adı altında yaptığı açıklamalarda, birçok G Suite müşterisinin şifrelerini, herhangi bir şifreleme yapmadan düz metin şeklinde sunucularına kaydettiğini itiraf etti. İşin kötü tarafı ise bu durumun 2005 yılından 2019 yılına kadar sürmüş olması.
Google yaptığı açıklamalarda buna neden olan sorunun tespit edildiği an itibarıyla çözüldüğünü ve bundan etkilenen bir kullanıcının olmadığını açıklamış olsa da, kullanıcıların tam olarak tatmin olduğunu söylemek mümkün değil. Bundan kısa bir süre önce de Facebook'un milyonlarca Instagram kullanıcısının şifrelerini düz metin şeklinde sakladığı ortaya çıkmıştı.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim