Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Jeff Bezos: Uzaya milyarlarca dolar harcıyorum çünkü Dünya'yı mahvediyoruz

  Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, uzay araştırmalarına neden milyarlarca dolar harcadığını açıkladı. Bezos, insanlığın Dünya'yı kurtarmak için uzaya yayılması gerektiğini söylüyor.
  3 ay (Son Güncelleme: 3 ay)
  4,8b
  1
  24
  Uzay
  Editör
  Amazon CEO'su Jeff Bezos, dün katıldığı bir programda uzay araştırmalarındaki hedefleriyle ilgili açıklamalar yaptı. Dünyanın en zengin insanı olan Bezos, son yıllarda uzay şirketi Blue Origin'e inanılmaz yatırımlar yapmasıyla dikkat çekiyordu. Ünlü iş adamı, bugün bu durumun nedenleriyle ilgili ilginç bazı ifadeler kullandı.

  CBS News'e konuşan Jeff Bezos,"Uzay araştırmalarına neden mi milyarlarca dolar harcıyorum? Çünkü bu konu çok önemli. Gezegenimizin ve torunlarımızın geleceğinin buna bağlı olduğunu düşünüyorum. Dünya'yı ve insanlığı kurtarmak için uzaya gitmek mecburiyetindeyiz." ifadelerini kullandı.

  İnsanlığın önümüzdeki dönemlerde yüzleşeceği bazı problemlerden de bahseden Bezos,"İnsanlık olarak büyük bir popülasyon haline geldik. Ancak maalesef Dünya'mız görece küçük bir gezegen. İklim değişikliği, çevre kirliliği ve ağır sanayi bugün bile etkisini göstermeye başladı. Şu anda Dünya'yı tamamıyla tahrip etme sürecinde bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

  Bezos'a göre insanlığın uzaya taşınması bu problemlerin çözümü olabilir. Bezos,"Mikroişlemciler gibi komplike cihazlar, gelecekte uzayda düşük maliyetlerle üretilebilecek. Böylece büyük fabrikaları ve kirliliğe yol açan sanayileri zamanla uzaya taşıyabileceğiz. İleri düzeyde gelişmiş komplike cihazlar uzayda üretilip sonradan Dünya'ya getirilecek." dedi.

  Bezos son olarak,"İnsanlar uzayda veya Dünya'da yaşamak konusunda kendileri seçim yapabilecek. Uzayda da çok güzel yaşam ortamları olacak. Ancak tabiki tüm bu hayallerimizin hemen gerçekleşmesi mümkün değil. Onlarca farklı jenerasyon ve yüzlerce yılımızı alabilir. Yüzyıl önce birisine, gelecekte bir bilet satın alıp jet uçağında dünyanın gezilebileceğini söyleseniz muhtemelen sizin delirmiş olduğunuzu düşünürdü. Sadece bir yüzyıl içerisinde bu kadar büyük değişimler olabiliyor. Uzay hedeflerimizin tamamıyla inanılabilir olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

  Jeff Bezos, sanayinin ve üretimin uzaya taşınması yönündeki fikirlerini uzun bir süredir dile getiriyordu. Ünlü milyarder en son geçtiğimiz mayıs ayında, bilim kurgu filmlerindeki "O'Neill Silindiri", yapay yer çekimli dev uzay istasyonları gibi konseptleri hayata geçirmeyi umduğunu söylemişti. Uzayda 1 trilyon insanın yaşayabileceğini söyleyen Bezos, buradaki en önemli noktanın gelecek nesillere ilham olabilmek olduğunu düşünüyor.

  Jeff Bezos, 2000 yılında temellerini attığı Blue Origin'i "üzerinde çalıştığım en önemli iş" olarak tanımlıyor. Bezos, geleceği değiştirebileceğine inandığı bu şirketi finanse edebilmek için her yıl 1 milyar doları aşan Amazon hissesi satıyor ve bu kaynağı doğrudan Blue Origin'e yatırıyor. 


  https://www.usatoday.com/story/money/2019/07/17/jeff-bezos-blue-moon-why-he-spends-billions-space/1762978001/ Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  kaazto28 3 ay en beğenilen
  Şu şöylemdeki insanları anlamak hakikaten zor, neymiş dünya nüfusu çökmüşmüşüz. Dünya artık yetmiyormuş, dünya çok guzel de yetiyor. Yetmemesinin sebebi doymak bilmeyen zalimler,diktatörler, itibar peşinde giden herşeyin koleksiyonundan yapan narsist ülke yöneticileri, insanlara hizmet sunacağı vaatlerle kanını emen zalimlerin yüzünden dünyada fakirlik var.

  Dünyada o kadar guzel alanlar o kadar kıymetli tarıma elverişli topraklar var ki hala el değmemiş yerler duruyor. Türkiye de bile o kadar tarıma elverişli arazi olmasına rağmen, yeterince ekilip dikilmiyor bunun sebebini hepimiz biliyoruz.

  Öyle bir coğrafyadayız ki Türkiyede her yerde ayrı bir nimet sofrası var tam orta da tuzluk(tuz gölü) var. Aması var... Amasını herkes iyi biliyor.

  Onun için yok dünya artık bu kadar insanı kaldırmıyor ki söylemler birilerinin ekmeğine yağ sürüyor, bu fikir filmler(avengers,thanos) aracılığıyla insanlara enjekte ediliyor.

  Şu şöylemdeki insanları anlamak hakikaten zor, neymiş dünya nüfusu çökmüşmüşüz. Dünya artık yetmiyormuş, dünya çok guzel de yetiyor. Yetmemesinin sebebi doymak ...
  Devamını Gör
  kenbalx 3 ay Akbaba89
  O milyar dolarlar bahsettiğin yerleri kirleterek kazanıldı :) Bütün yapılan hazırlıklar ilerde dünya iflas ederse zenginlerin kaçabilmesi.
  KaleyDeskop 3 ay
  yav he he! insanlık içinmiş yok bilmem ne içinmiş. İnsanlık için ise milyonlarca insan aç susuz onlara yardım et, şu insanlık için masallarını bırakın. Ya canı sıkıldığı için yapıyor yada daha fazla para kazanmak için. Yinede karşı değilim gelecek uzayda, velakin kendi şirketi sanki sğnyatı kirletmiyormuş gibi iki yüzlü davranıyor.
  yav he he! insanlık içinmiş yok bilmem ne içinmiş. İnsanlık için ise milyonlarca insan aç susuz onlara yardım et, şu insanlık için masallarını bırakın. Ya canı ...
  Devamını Gör
  Askaparta 3 ay
  Uzay merak uyandırıcı ama Dünya için de o harcanan paralar harcansa daha iyi bir yer olacaktır Dünya.
  qoqoCAN 3 ay
  "Türkiye de bile o kadar tarıma elverişli arazi olmasına rağmen, yeterince ekilip dikilmiyor bunun sebebini hepimiz biliyoruz." Neymiş sebebi ? Cem Seymen abimiz o kadar program yapıyor, adama söyle de o kadar uğraşmasın.
  irremytr 3 ay
  Adam milyarder ve sizce parasını yoksullara ve aç insanlara vererek değerlendirmeyi düşünmemiş midir? Cidden bunu düşünmemiş olabilir mi yani? Bill Gates de milyonlar bağış yapıyor ama o kadar da bir gelişme olmuyor. Demek ki bağışlar vesaire genel bir çözüm değil. Adam milyarder olsa da tek başına dünyayı kurtaramaz. Toplumların değişmesi gerekiyor ama bu da çok zor hatta imkansız gibi bir şey. Adam da bu yüzden daha mantıklı ve daha kesin bir yol olan uzayı seçiyor. Birçoğunuz aşşağıda yok dünyaya para yatırsın felan demişsiniz. Tek zeki siz misiniz amk?
  kempooo 3 ay
  bence adam haklı.
  ahmet kontuy 3 ay
  şu fotoğrafa bakmaktan kendimi alamadım. adam nerdeyse kafasını 90 derece sola çevirmiş. onun bu kadar ilgisini çeken bir şey o kafayı o derece döndürebiliyorsa uzaya olan ilgisini bence sorgulamak lazım. bu arada bu fabrikaları da hep uzaya taşıyorlar. arkadaş bu uzaya işçileri taşımayı ne zaman düşünecekleri ayrı bir konu olmakla birlikte neden nereye taşıyacaklarına dair bir beyanat da vermiyorlar. demek ki çok uzun vadeli düşünüyorlar. bu da fabrikaların üretim yapacağı mekanın ay olması ihtimalini düşürüyor. venüs desek bir türlü mars desek iki türlü. bunu telafuz edememelerinin sebebini sanırım anladım. yaşanılır bir gezegen bulunduğunda demek istiyorlar üstü örtülü bir şekilde. hal böyle olunca bunların tek amacı ortaya çıkıyor dünyayı elit bir kadro ile terk etmek. adamın bu bakış açısı çok anlamlı. bu arada sol gözü sağ gözüne göre daha büyük görünüyor. hastalık habercisi olabilir.
  Rajeesh 3 ay
  ulan sanki biz mahvediyoruz asgari ücret alarak :D
  DH Misafiri 3 ay
  ülke yönetimlerine baskı yapın dünyayı kurtarın okadar gücünüz var. dünyayı kurtarmak uzayda yaşam alanı oluşturmaktan daha ucuz. ha ondan sonra uzaya yatırım yapın gene ama önce gezegeni kurtarın. özelikle bizdeki gibi doğa düşmanı bir hükümetiniz varsa durum vahim.
  MonitörKertenkelesi 3 ay
  Belki tatile daha küçük teknelerle çıksanız bu dünyanın kaynakları size o kadar küçük gelmez, başka gezegenlerin topraklarını denizlerini de istilaya kalkmazsınız sayın Bezos...

  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Man Of Earth 3 ay
  Uzayda üretip dünyaya veya yaşanabilir bir gezegene getirmek bütün bilim kurgu ütopyalarının vazgeçilmez özelliklerinden olsa gerek ki yapıldığı zaman yaşanılan çevreyi en çok etkileyen (olumlu anlamda) şey olacaktır.

  Dünya kaynakları herkese yeter lafına katılıyorum günümüz teknolojisi bile küçük bir alanda bütün insanlığa yetecek üretimi yapabilir gözüküyor ama bir gerçek var ki üretim tüketimi şart koyan bir olay bütün insanlığa fazlasıyla yetecek ürünleri sağlasak bile sorunlar devam edecek uzayı kullanmak kaçınılmaz bir başlangıç, başlangıç diyorum bilimde, gelişmede bir son olmaz.

  En basitinden çöplerimizi uzaya göndererek veya ulaşılabilir çöp gezegenleri bularak yaşam ortamımıza inanılmaz katkı sağlayabiliriz bu durum dünya kaynaklarının herkese yetmesiyle çözülecek bir durum değil hatta kaynakları daha çok kişiye ulaştırmak daha çok çöp demek anlamına bile gelebilir.

  Birde toplumsal boyutu var şuan dünyada toplumsal bütün dünyayı kapsayan bir devrim yapmak muhtemelen uzayda yeni bir yaşam kurmaktan daha zor olsa gerek yaşadığımız devirde bile milyarlarca insanın ne kadar iğrenç inanç(Allah/Tanrı İnancından bahsetmiyorum elbette Allah/Tanrı inancı olup iğrençlikler yapanlar var onları dahil edebiliriz.) ve adetleri olduğunu düşünürsek kısa sürede büyük güçler devrim isterseler dünya da ciddi bir soykırım yapılması gerekir her türlü felaket!
  hatrix 3 ay
  Dünyanın her metre karesine bir insan bile düşse bu dünya yine de hepimize yeter. Yeter ki kullanmasını bilelim. Üstte bir arkadaşın dediği gibi o kadar çok kaynak varki dünyada. Yetmiyor gibi görünmesinin sebebi zenginlik denen şeyin paraya bağlanması ve bir kaç kişinin elinde silah olarak kullanılması. Düşünsenize neredeyse sınırsız tarım arazisi ekilmiyor ve Dünyada açlıktan ölen insanlar var. Buna anca Kadir İnanır Sonuç olarak parayı ellerinde tutanlar kaynakları damla ile veriyor/kullandırıyor, kendilerine köle olacak kişilerin var olabilmesi için fakirliğin sürdürülebilmesi gerekiyor NOKTA
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Haftanın Beğenilen Yorumcuları
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  4771 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  Jeff Bezos, blue origin ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 ay Vivo Dual WiFi ile aynı anda iki ağa bağlanın 3 ay Raspberry Pi 4 ile fansız konsept tarihe karışıyor 3 ay Araştırmalara göre kahve tüketimi ile kanser riski arasında bir ilişki bulunmuyor 3 ay Samsung sektörün ilk 12Gb LPDDR5 mobil bellek üretimine başladı 3 ay ASUS ROG Strix Gaming GTX 1650 Testte! 3 ay Türkiye'nin ilk yerli SİHA'sı Bayraktar TB2, Kuveyt'teki uçuşunda rekor kırdı 3 ay 2019 Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC modelleri tanıtıldı 3 ay Firefox çalınan şifreleriniz için sizi uyaracak 3 ay Avengers: Endgame'in bluray versiyonu ne zaman yayınlanacak? 3 ay Yeni Honda CR-V Hybrid Türkiye'ye geliyor: İşte fiyatı ve özellikleri 3 ay ABD'li şirket 'uzaydan interneti' test etti: 400 mbit hız, 32 ms gecikme 3 ay Gelecek yıl telefonlarda 10x yakınlaştırma göreceğiz 3 ay Journey geliştiricisinin yeni oyunu 'Sky: Children of the Light', iOS için çıkış yaptı 3 ay Instagram beğeni sayılarını gizleme testini genişletti 3 ay Galaxy Note 10'un kutudan çıkmayan 45W hızlı şarj aletinin fiyatı 50 Euro olacak 3 ay Braun yeniden hoparlör üreteceğini açıkladı 3 ay Teknoloji sektörü için hangi fakültede okumak gerekli? 3 ay GSM operatörlerinden taksitle telefon alacakları ilgilendiren kritik düzenleme 3 ay Ford'un kamyonet emojisi gelecek yıl telefonlarımıza gelebilir 3 ay Microsoft yeni Edge tarayıcısında Internet Explorer modunu test etmeye başladı 3 ay GÖRÜNTÜLENEN Jeff Bezos: Uzaya milyarlarca dolar harcıyorum çünkü Dünya'yı mahvediyoruz Sonraki SpaceX’in Starhopper test aracı, denemeler sırasında alev alarak yandı 3 ay Toyota'nın dev 'Ay arabası' 2029 yılında hazır olacak 3 ay Control’ün sistem gereksinimleri açıklandı 3 ay Microsoft, 2 milyar dolarlık bulut altyapısı ihalesini kazandı 3 ay Pentagon'dan son dakika: Türkiye, F-35 programından çıkarıldı 3 ay Yeni implant elektrik akımından yararlanarak kalp dokusunu iyileştiriyor 3 ay Nintendo Switch yenilendi: İşte detaylar 3 ay Xiaomi Mi A3 tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı 3 ay ID-Cooling düşük profilli soğutucusu IS-50X’i duyurdu 3 ay 2si1 | YouTube'dan Para Kazanma 3 ay Turkcell’in dijital servisleri Türkiye’nin Uygulamaları oldu 3 ay Yara iyileşmesini destekleyen faktörler 3 ay 7 milyonluk Bulgaristan’da 5 milyon kişinin verileri çalındı 3 ay Wing, drone pilotları için tasarlamış olduğu OpenSky uygulamasını tanıttı 3 ay Meizu Note 9 mercek altında | 2000TL altında Snapdragon 675 3 ay Titreşimle hareket eden yeni küçük robotlar ileride tedavi amaçlı kullanılabilir 3 ay 'Türkiye Kart' ile toplu ulaşımda tek kart dönemi başlıyor 3 ay MIT'nin CSAIL ekibi yeni bir hibrit drone modeli üzerinde çalışıyor 3 ay 2019 Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake tanıtıldı 3 ay Intel, yapay zekâ yarışında vites arttırıyor Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim