Anlık Bildirim

Samsung, NAND bellek pazarındaki payını artırıyor

NAND bellek sektörünün tartışmasız lideri olan Samsung, rakipleri ile arasındaki farkı açmaya devam ediyor. Firma en yakın rakibini neredeyse ikiye katlamış durumda.
Oy Ver

Son yıllarda NAND bellek konusunda yaptığı yatırımlarla önemli teknolojilere imza atan ve sektör lideri haline gelen Samsung, pazar payını artırmaya devam ediyor. Firma, pek çok önemli rakibine büyük farklar atarak geçen yılı önde kapatmayı başardı.

DRAMeXchange verilerine göre, geçen yılın son çeyreğinde Samsung'un NAND bellek pazarındaki payı yüzde 33.6 oldu. Bir önceki çeyrekte ise yüzde 31.5 pazar payına sahipti. Pazarın ikincisi ise Toshiba. Firma, bir önceki çeyrekte sahip olduğu yüzde 20.5 pazar payından yüzde 18.6'ya geriledi.


Kalan sıralamaya baktığımızda ise, SanDisk Corp. yüzde 15.8, Micron Technology yüzde 13.9, SK Hynix yüzde 10.1, Intel ise yüzde 8 pazar payına sahip durumda. NAND bellek pazarında, Güney Koreli firmalar yüzde 45 civarında paya hakim olmuş durumda. ABD'li firmalar ise yüzde 30 civarında pazar payına sahip. Japonlar ise yüzde 18.6 seviyesinde. Diğer bir ilginç ayrıntı ise, NAND bellek teknolojisinin ortaya çıkmasına büyük katkı sağlayan Toshiba, Samsung'un yarı payına sahip.

NAND flash bellekler akıllı telefonlarda, tabletlerde, hafıza kartlarında, SSD ürünlerinde sıkça karşımıza çıkıyor. DRAM belleklere göre güç kesintilerinde bile verileri saklayabilmesi, NAND belleklerin avantajı olarak öne çıkıyor. Sektör, mobil pazardaki daralmanın da etkisiyle, yılın son çeyreğinde yüzde 4.2 gibi küçük bir artış yaşadı. Bu yıl Samsung haricindeki üreticilerin, daralmadan olumsuz etkileneceği belirtiliyor. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim