Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Ülkemizde 2030 yılında 1 milyar ton karbon salınımı gerçekleşecek

  Yayınlanan bir rapor 2030 yılında Türkiye'de toplam 1 milyar tonun üzerinde karbon salınımı gerçekleşeceğini ön görüyor. Raporda ABD'nin Paris Anlaşması'ndan çekilmesinin etkileri de yer alıyor.
  16 Ağustos 2017, 19:14 (Güncellendi, 4 yıl)
  8,6b
  1
  16
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Yazar
  Oy Ver

  KPMG Türkiye tarafından yayınlanan rapor, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesinin Türkiye'ye ve sektöre etkisini gözler önüne seriyor. Raporda çarpıcı başlıklar yer alıyor. Rapora göre enerjide dışa bağımlılığın azaltılma çalışmalarının sonucunda Türkiye'de 2030 yılında fazladan 80 milyon ton kömür tüketimi öngörülüyor. Kömür kullanımı yüzünden yıllık yaklaşık 82 milyon ton karbon emisyonu artışı olacak. Bu artış sonucu Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'na verdiği taahhütün üzerine çıkılmış olacak.


  Türkiye, 2016 yılında imzaladığı Paris İklim Anlaşması dâhilinde 2013 yılında UNFCCC'nin dökümanında öngörülen 1.175 milyon ton CO2 emisyonun değerini 929 milyon CO2 eşdeğerine düşürmeyi taahhüt etti.

  Enerji arz güvenliğinin sağlanması ve dışa bağlılığın azaltılması çalışmalarının sonucunda 2030 yılında elektrik üretimi için 2013'e kıyasla 16.500 MW kömür santrali kapasitesi eklenecek. Bunun etkisi olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi yıllık yaklaşık 82 milyon ton karbon emisyonu artışı olacak. Bu artış ile birlikte ülkemizde 2030 yılında toplam 1.011 milyon ton karbon emisyonu salınımı gerçekleşecek.


  Karbon emisyonu hedefinin tutturulması için güneş ve rüzgar YEKA ihaleleri gerçekleştirildi. Bugüne kadar tamamlanan ve yapılması planlanan ihaleler ile birlikte toplam 5000 MW kapasitenin alternatif enerji yoluyla elde edilmesi sağlanacak. Bu da karbon emisyonu hedeflerinin tutturulması için önemli bir hamle olacak.


  Emisyon hacminde Çin yüzde 20’yi, ABD yüzde 18'i, AB ülkeleri yüzde 12’yi, Rusya yüzde 8’i, Hindistan yüzde 4’ü, Japonya yüzde 4’ü, dünyadaki diğer ülkeler yüzde 34’ü oluşturuyor. Türkiye, tablodaki payın yüzde 1'ini temsil ediyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar Türkiye'den Paris İklim Anlaşmasına tepki


  Karbon Emisyonu Nedir?

  Karbon emisyonu, en basit ifadeyle karbonun atmosfere salınması anlamına gelmekte. Dünya nüfusunda kontrolsüz artış, sanayileşme, kentleşme gibi faktörlerden dolayı enerji ihtiyacı talebi giderek artmakta. Günümüzde enerjiyi fosil yakıtlar ve yenilebilir enerji kaynaklarından elde ediyoruz. Küresel enerji ihtiyacının %87'si petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Fosil yakıtların yoğun ve bilinçsizce kullanımı; çevre kirliliği, küresel ısınma ve karbon emisyonu artışına neden olmaktadır. Uluslararası Enerji Ajansı’nın öngörülerine göre 2050 yılına kadar fosil yakıtlara olan talep artacak ve buna bağlı olarak karbon emisyonu değerlerinde %130’luk artış gözlemlenecek.

  Karbon emisyonu artışı ve iklim değişikliğine önlem olarak global anlamda bir takım anlaşmalar bulunuyor. Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması en bilinenleri. Emisyonu azaltmak için bazı ülkeler yoğun çaba sarf ediyor. Örneğin Norveç, 2030 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi hedefliyor.


  ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan Çekilmesinin Etkileri

  Trump'ın seçilmesi sonucu ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan çekildi. Trump, açık açık karbon emisyonunun uydurma olduğunu söylüyor.

  Yapılan araştırmalara göre ABD, küresel emisyon hacminin yüzde 18'ini oluşturuyor. Tabii bu pay giderek artacak. Çünkü ABD bundan böyle kaya gazı ve kaya petrolü başta olmak üzere yerli kaynaklarını sınırlama olmadan kullanabilecek. Özellikle de kömür, gaz ve petrol üretimi artacak. Diğer ülkelerden farklı olarak ABD'de fosil yakıt kullanımı azaltılmayacak, arttırılacak.


  Türkiye Paris İklim Anlaşması'ndan Çekilebilir

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamayla Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılabileceğini açıkladı. Paris İklim Anlaşması kapsamında Türkiye gelişmiş ülke olarak kabul ediliyor. Anlaşma gereği Türkiye gelişmekte olan ülkelere finansal destek sağlamakla yükümlü.

  Erdoğan, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında değerlendirilmesini istiyor. Türkiye bu kategoriye girerse finsal destek sağlamak yerine Yeşil İklim Fonu'ndan finansal yardım alacak. Paris İklim Anlaşması'nın TBMM'deki onay süreci henüz tamamlanmadı. Türkiye, dilerse anlaşmadan çekilebilir.


  Gelecek nesillere yaşanabilir bir hayat bırakabilmek için bir takım önlemler alınmamız şart. Son aylarda ülkemizde alternatif enerjinin kullanılması için önemli adımlar atıldı. Dileriz bu çalışmaların devamı gelir ve karbon emisyonu azaltılır.  https://home.kpmg.com/tr/tr/home/media/press-releases/2017/07/abd-paris-anlasmasi-karari.html Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  profecco 4 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Önemli değil nasılsa 5 milyar ağaç dikilmiş son 15 yılda ülkemizde :) Ben her ne kadar bu sayı 600 katrilyon falandır diye düşünsem de yaşları 0-15 aralığında olan ağaçları gören duyan yok. Bir sürü orman yangınından sonra da ağaçların yerinde yeni bir bitki türü çıkmaya başladı : Villa!
  Önemli değil nasılsa 5 milyar ağaç dikilmiş son 15 yılda ülkemizde :) Ben her ne kadar bu sayı 600 katrilyon falandır diye düşünsem de yaşları 0-15 aralığında o...
  Devamını Gör
  WB 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Chp li belediyeler de anca agac kessin, nasil olsa secmenin ses cikardigi yok
  Yorumlar (13) Yorum Yaz Forumda Gör
  xyz2564225xyz 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  hayırlısı be gülüm
  esmerbuyucu (E. B.) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Türkiye anlaşmadan çekilebilir, ne de olsa daha AB dizel araçlarını bize kakalayacak.
  E Ermeydan (Ahmet Ermeydan) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Beyni iğdiş edilmiş Ergen ahmak sürüsü basmış burayı. 2005 2004 yıllarında ağa babaları her yeri yeşile çevirdi bunlar yeşilci bunlar diye bağıranların veledleri gelmiş ağızlarından salya akarak daha haberin ne anlattığını anlamadan saldırmışlar.

  Haber de emisyon kısıtlamasının ülke ekonomilerini kısıtmalarından bahsediliyor zaten Abd bunun için çıkıyor. Türkiye de bunun için çıkacaktır bu paris antlaşmasından. Ama beyni iğdiş edilmiş veledler bunu sorgulama yetisinden zaten soyutlandıkları için ağızları salyalı şekilde saldırıyorlar
  Hasan07-36 (Hasan Yılmaz) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu şartlarda bence de anlaşmadan çekilelim. Ancak anlaşmadan çekilip, canımızın her istediğini yapmayalım. Yine karbon emisyonunu düşürmek için çalışmalar yapalım, yenilenebilir enerjiye yatırım yapalım.
  İşin ilginç tarafı tam ortalama bir ülkeyiz diyebilirim. Nüfusumuz 79 milyon civarında ve yaklaşık 7,5 milyarlık dünya nüfusunda %1'i oluşturuyoruz. Türkiye'nin yıllık GSYİH'sı 750 milyar dolarken dünyanın toplamı yanlış hatırlamıyorsam 70 trilyon dolardı. Burada da %1 çıktık. Karbon emisyonunda da %1 çıktık. Cidden ilginç. :D
  T tuago (berduk khan) 4 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Haberde;

  "Emisyon hacminde Çin yüzde 20’yi, ABD yüzde 18'i, AB ülkeleri yüzde 12’yi, Rusya yüzde 8’i, Hindistan yüzde 4’ü, Japonya yüzde 4’ü, dünyadaki diğer ülkeler yüzde 34’ü oluşturuyor. Türkiye, tablodaki payın yüzde 1'ini temsil ediyor."

  Türkiye emisyon hacminde sadece %1 'lik yer almasına rağmen hedef tahtasına oturtulmaya çalışıyor.

  Amerika karbon emisyonunda %18 ile yer almasına rağmen ben emisyon falan düşürmem, ekonomim zarar görüyor diye Paris anlaşmasından çekiliyor.

  Bizim gerizekalı muhalif ise gelmiş, konuyu anlamadan aklı sıra dikilen ağaçlarla dalga geçip ülkesini kötüleme derdinde. Böyle gerizekalı muhalifler varken düşmanın fazla bir şey yapmasına gerek yok.
  mrsmrc (Emre ) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Şu video aklıma geldi  gcb1903 (Gökhan BEDİR) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çin, ABD, AB, Rusya, Hindistan ve Japonya % 66 Türkiye % 1. Evet suçlu Türkiye. Suçlu Chpli belediyeler, suçlu Akp, suçlu biz Orta Doğulular ve lanet olası İrlandalılar.

  Onlar 100 yıldır dünyayı belledi ama olsun suçlu biziz.

  Hayır suçu Chp ya da Akp'ye atınca kendine atmış olduğunu anlayamıyor insanlar. Bak biz Çin diyoruz orada kim diye sormuyoruz Çin. Sen % 1 için suçlu biziz diye ağlıyorsun.

  Ne diyelim emperyalizm böyle de bir şey. Adama tecavüz eder sonra neden etek traşı olmadım, ayıp oldu tecavüzcüye diye üzülmeni sağlar.
  firat_kilic 4 yıl ( Mesaj Silindi ) gcb1903
  Yanlış taraflardan bakıyorsun... imzayı at enerji mode upgrade et.. arkadan gelenlere kurulum yap... yarın olay elektrikli otomobiller gunes panelleri.. vs. suçlu kim ben - sen bitmeyen kavgaları.. geç bunları kardeşim... ama imzayı at.. atmasanda arkadan gelip o teknolojileri zaten alacaksın.. en azından önden git arkadan gelene öğret/kur/eğit... vs değil mi? simetrik çarklara sıkışmamak lazım... bilmem anlatabildim mi?
  G Guest-005109EE3 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  sanayi bacaları

  egzoslar

  bunların gerçekten iyi denetlenmesi gerekiyor

  paraya tamah etmiş özel şirketlere yetki verilmemeli  kendi felaketimizi hazırlıyoruz.  zaten konudaki trollerin ne kadar laubali olduğunu görüyoruz.

  Bunların düşünceleri iktidarda şu an.

  Bu ülkeden ne hayır bekleyeceksiniz ki.
  Ulan Musk (Ahmet Temiz) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Karbon emisyonunu düşürmek için ülkemizde en etkili çözüm kömür yerine nükleer enerji kullanmak olur bence.
  WB 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Chp li belediyeler de anca agac kessin, nasil olsa secmenin ses cikardigi yok
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  8555 kez okundu.
  13 kişi, toplam 13 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  iklim değişikliği, paris iklim anlaşması ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 4 yıl Almanya yaşanan skandallar sonrası benzin ve dizel araçları yasaklamayı planlıyor 4 yıl HBO'nun bu defa sosyal medya hesapları hacklendi 4 yıl TOBB Açıkladı: Türkiye, e-ticarette Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi 4 yıl Hepsi Asus hepsi çift kameralı 4 yıl Samsung Galaxy S8 deneyimim | Alır mıydım? 4 yıl Amiral gemisi Asus ZenFone 4 Pro karşınızda 4 yıl NAND bellek stok sıkıntısı gelecek yıla kadar uzayabilir 4 yıl Razer’den en uzun kullanım süresine sahip fare 4 yıl Google Pixel 2 kenar sensörlerine sahip olacak 4 yıl UPS, sanal gerçeklik ile eğitime başlıyor 4 yıl Samsung Galaxy Note 8 yeni renk seçeneği ile ortaya çıktı 4 yıl GDDR bellek fiyatları %30 arttı 4 yıl Apple orijinal dizi ve filmlere 1 milyar dolar harcayacak 4 yıl Asus'un Windows 10 S'li ilk dizüstü bilgisayarı satışa sunuldu 4 yıl Nokia 8: Asıl silah ortaya çıktı 4 yıl Volkswagen T-Roc yeni teaser videosuyla karşımızda 4 yıl Petya zararlı yazılımı deniz taşımacılığı devini vurdu 4 yıl iPhone 7s mevcut iPhone 7'den daha büyük ve kalın olacak 4 yıl RX Vega 64 GPU’ları birbirinden farklı 4 yıl ABD'de yılın tabancası ödülünü yerli Canik TP9SFx kazandı 4 yıl GÖRÜNTÜLENEN Ülkemizde 2030 yılında 1 milyar ton karbon salınımı gerçekleşecek Sonraki Google artık alerjik hava tahmini de gösterecek 4 yıl Yeni BMW M5, 21 Ağustos'ta tanıtılıyor 4 yıl MSI X299 SLI Plus incelemesi "Odağı belli, segmentinde hesaplı anakart" 4 yıl Kredi kartlarının internetten alışverişe onay süresi uzatıldı 4 yıl RX Vega kartlarının fiyatı yükseldi: Manipülasyon iddiaları 4 yıl Fiat Chrysler Automobiles, BMW-Intel'in otonom teknolojileri geliştirme grubuna dahil oldu 4 yıl Asus en hızlı modemi DSL-AC88’u’yu duyurdu 4 yıl Intel Ice Lake ile ilgili ilk bilgiler geldi 4 yıl Konsol seviyesinde görsellere sahip Riptide GP2 artık ücretsiz 4 yıl Qualcomm derinlik algılayabilen kamera teknolojisini sunar 4 yıl Henüz sevkiyata başlamayan Essential şimdiden 1.2 milyar dolar değere ulaştı 4 yıl Instagram yorumlarına önemli bir güncelleme geliyor 4 yıl Google Allo da masaüstü platforma geldi 4 yıl YouTube izlenme sayıları artık gerçek zamanlı oluyor 4 yıl Facebook Messenger artık Spotify önerileri sunacak 4 yıl Apple Haritalar ikonu artık yeni kampüsü gösteriyor 4 yıl Peter Dinklage'lı bilim-kurgu filmi Rememory'den ilk fragman 4 yıl Eski Tesla yöneticileri Avrupa'da pil fabrikası kurmak için ilk adımı attı 4 yıl Yeni Gear Fit bilekliği 50m su altında kullanılabilecek 4 yıl Football Manager 2018 çıkış tarihi duyuruldu Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim