Anlık Bildirim

AB'nin 2035'e kadar araçta fosil yakıtı kaldıracağı söylentisi

Geçtiğimiz günlerde Politico gazetesinde çıkan bir yazıda Avrupa Birliği'nde 2035'e kadar fosil yakıt kullanılan araçların yasaklanabileceği bilgisi verildi. Bunun için 14 Temmuz tarihi işaret edildi.

AB'nin araçlarda fosil yakıt yasağı

Politico gazetesi geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu'nun 2035 yılına kadar Avrupa Birliği içerisinde araçlara sıfır emisyon kuralını getireceğini yazdı. Üç AB yetkilisinin referans verildiği haber elbette resmi bir kararı işaret etmiyor henüz. Ancak 14 Temmuz'a kadar Avrupa Parlamentosu'ndan nihai bir metne evrileceği bilgisi de gazete yazısında geçildi. Haberde Avrupa Komisyonu'nun 2035 yılına kadar karbon salınımına neden olan araçların satışını sona erdirmeyi planladığı belirtilirken bunun sıfır CO2 emisyonuna ulaşma hedefini kapsayan AB Yeşil Anlaşması'nın bir parçası olduğu belirtildi. 

Geçtiğimiz günlerde Avrupa'daki elektrikli araç üreticileri Avrupa'daki otoritelerin elektrikli araca geçiş için karbon emisyon standartlarını yeteri kadar yukarıya çıkarmadığından şikayet ediyordu. Yani pazarda yer açmak için pazarın biraz temizlenmesi gerektiğinden dem vuruyorlardı. Politico'nun bu haberinin gerçeklik payı varsa otoriteler standardı fazlasıyla yukarıya çekecek denebilir. Kuşkusuz bu yalnızca Avrupa'daki değil, bütün dünyadaki araç piyasasını etkileyecektir. 

Şu anda halihazırda uygulanan karbon hedefi %37,5, zaten gelen bilgilere göre %60'a çekilmek isteniyordu. Politico'nun haberine göreyse bu 14 yıl içinde %100'e çıkarılmak isteniyor. 14 Temmuz'da karar açıklanacak mı bilinmez ama kuşkusuz daha şimdiden bu haber bile bazı hisselerin değerlerini değiştirmiştir. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
7609 kez okundu.
9 kişi, toplam 11 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
elektrikli araçlar
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim