Anlık Bildirim

Amerika’da 23.000 yıllık insan izlerine rastlandı: Kıtadaki en eski insan faaliyeti

ABD’nin New Mexico eyaletindeki White Sands Ulusal Parkı’nda 23.000 yıllık ayak izlerine rastlandı. Araştırmacılar, bunun Amerika kıtasındaki en eski insan faaliyetinin kanıtı olduğunu belirtiyor.

Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, ABD’nin New Mexico eyaletinde keşfedilen ayak izlerinin Amerika kıtasında bulunan insanların bilinenden çok daha önce de orada bulunduğunu gösterdi.

23.000 yıllık ayak izleri Tam Boyutta Gör

Araştırma, Cornell, Bournemouth Üniversitesi, Ulusal Park Servisi, ABD Jeolojik Araştırması ve Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları ile gerçekleştirildi. White Sands’taki ayak izleri ise parkta yöneticilik yapan David Bustos tarafından keşfedildi.

Araştırmacılar, parkta bulunan izlerin, 23.000 yıllık olduğunu ve kıtadaki en eski insan faaliyetinin kanıtı olduğunu ifade ediyor.

ABD Jeolojik Araştırması’ndan uzmanlar, ayak izlerinin üstündeki ve altındaki tohum katmanlarını radyokarbon yöntemi kullanarak tarihlendirmeyi başardılar. Bunun sonucunda da izlerin, yaklaşık olarak 23.000 yıllık ve Son Buzul Maksimum zamanından olduğu anlaşıldı. Bundan önce bilinen en eski insan faaliyetinin ise 16.000 yıl önce olduğu düşünülüyordu.

23.000 yıllık ayak izleri Tam Boyutta Gör

İzler çocuklara veya gençlere ait

Bilim insanlarına göre bu izler o dönemdeki hayatın nasıl olduğuna dair ipuçları sağlıyor. Ayak izlerinin boyutlarına bakıldığında da bunların çoğunluğunun ergenlik dönemindeki gençlere veya çocuklara ait olduğu düşünülüyor. Ayrıca bölgede, mamut, dev yer tembel hayvanı, kurt gibi hayvanların da izlerine rastlandı.

Araştırmacılardan Sally Reynolds da bununla ilgili, “Bulduğumuz izler, bize nesli tükenmiş hayvanlarla insanların iletişiminin nasıl olduğu konusunda önemli bilgiler sağlayabilir. Buradaki yaşamı bir bütün olarak görebiliriz ve bölgenin daha büyük bir resmini oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.

23.000 yıllık ayak izlerinin incelenmesi Tam Boyutta Gör

Uzmanlar, bu önemli keşfin insanların Amerika’daki yaşamlarının nasıl olduğunu anlamada önemli bulgular sağlayabileceğini düşünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
7753 kez okundu.
22 kişi, toplam 26 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
amerika, ABD ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim