Anlık Bildirim

ABD'de fosil yakıtlı araçların satışı düşerken elektrikli araçların satışı yükseliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2016 yılından bu yana fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışı düşerken, elektrikli araçların satışları her geçen yıl yükseliyor.

ABD'de elektrikli araç satışları her yıl artıyor Tam Boyutta Gör

ABD'de en yüksek fosil yakıtlı otomobil satışları çoktan yaşanmış olabilir. Rakamlara göre ABD tarihindeki en fazla fosil yakıt araç satışının olduğu yıl 2016 yılı. Diğer yandan 2016 yılı aynı zamanda Tesla Model 3'ün de tanıtıldığı yıldı. Bu yıldan sonra elektrikli araç satışları yükselirken, fosil yakıtlı araçların satışları düşmeye başladı.

Elbette piyasada hala elektrikli araçlar (EV) ile fosil yakıtlı araçlar arasında gerçek bir rekabet söz konusu değil. Ancak yine de gelecek için umut verici durumlar söz konusu. 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 250.000 adet elektrikli araç satıldı ve 2021'de çok daha fazlasının satılması bekleniyor.

Belli bir eşiği aşmak gerekiyor

Verilere göre ABD'deki elektrikli araç satışları 2019 yılında genel araç satışlarının %1,4'ünü oluşturuyordu. 2020 yılında ise bu oran %1,7'ye yükseldi. Öte yandan Avrupa ve Çin pazarında bu oranlar çok daha yüksek. Elektrikli araç satışının Avrupa'daki payı %7,6 iken, Çin'de %9,4'lük bir orana sahip. Bununla birlikte Avrupa ve Çin'in elektrikli araçtaki payı çok da uzun olmayan bir zaman önce %1 - %2 civarındaydı. Bu anlamda mesele yalnızca bir eşiğin geçilmesi gibi görünüyor. 

Bilindiği üzere 2030 yılı için birçok otomobil markası ürünlerinin büyük kısmını fosil yakıtlardan arındıracağının sözünü verdi. Bu anlamda dünyadaki her yerde olmasa da belli gelişmiş ülkelerde durum gerçekten umut verici görünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim