Anlık Bildirim

ABD, Xiaomi’yi resmen 'kara liste'den çıkardı

Ocak ayının başında Xiaomi'yi kara listeye ekleyen ABD, bugün itibariyle Çinli firmayı resmen kara listeden çıkardı. Xiaomi, ABD'ye açtığı dava neticesinde haklı olduğunu kanıtlamıştı.
2

ABD, Xiaomi’yi resmen 'kara liste'den çıkardı Tam Boyutta Gör

Çin ordusu ve hükümeti ile askeri iş birliği yaptığı iddiasıyla Ocak 2021'de Xiaomi’yi kara listeye ekleyen Amerika Birleşik Devletleri, bu kararından geri adım attı. Xiaomi, ABD’ye açtığı dava sonucunda haklı bulundu ve bugün itibariyle resmen kara listeden çıkarıldı.

Xiaomi tarafından Hong Kong Borsası'na yapılan bildirimde, "ABD Kolombiya Bölgesi Bölge Mahkemesi, ABD Savunma Bakanlığı'nın şirketi Komunist Çin Ordusu Şirketi (CCMC) olarak tanımlama kararının kaldırılmasına yönelik hükmü salı günü tebliği edildi" denildi. Böylelikle ABD hükümeti, Mayıs ayının başında sonuçlanan mahkeme kararını resmen hayata geçirmiş oldu.

Ne olmuştu?

ABD Savunma Bakanlığı, Xiaomi’nin Çin ordusu ve hükümetle bağlantısı olduğundan şüphelendiği için 15 Ocak 2021'de Çinli firmayı askeri kara listeye aldı. Bu karar neticesinde Amerikalı yatırımcıların şirkete para ve kaynak aktarımı yapması yasaklanmıştı. Yatırımcıların yıl sonuna doğru Xiaomi’deki varlıklarını elden çıkarması gerekiyordu fakat Xiaomi, Ocak ayının sonunda bu karara itiraz için dava açtı. ABD Kolombiya Bölgesi Bölge Mahkemesi, Xiaomi’yi haklı buldu ve kararın durdurulmasını talep etti. Donald Trump görevdeyken alınan kara liste kararı, Joe Biden döneminde kaldırılmış oldu.

Xiaomi'nin açıklamasının tamamı:

"Bu açıklama, Xiaomi Corporation ("Şirket" ve bağlı kuruluşları "Grup") tarafından gönüllü olarak yapılmıştır.

Şirketin 15 Ocak 2021, 31 Ocak 2021 ve 14 Mart 2021 tarihli açıklamalarına atıfta bulunulmuştur.

ABD District of Columbia Bölge Mahkemesi, 25 Mayıs 2021 tarihinde saat 16.09'da (Doğu Standart Saati) ABD Savunma Bakanlığı'nın 14 Ocak 2021 tarihinde Xiaomi'yi "Komünist Çin Askeri Şirketi" (CCMC) olarak belirlemesini iptal eden kesinleşmiş kararını yayınladı. Kesinleşmiş kararla birlikte ABD vatandaşlarının ve tüzel kişilerin Xiaomi menkul kıymetlerini satın alma veya tutma yetkisine ilişkin tüm kısıtlamalar resmen kaldırılmış oldu.

Xiaomi olarak dünya genelindeki tüm kullanıcılarımızın, iş ortaklarımızın, çalışanlarımızın ve hissedarlarımızın bu süreçte bize verdikleri destek ve güven için teşekkür ediyoruz. Açık, şeffaf, borsada işlem gören ve bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösteren ve yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz. Xiaomi olarak kullanıcılarımıza güvenilir tüketici elektroniği ürünleri ve hizmetleri sunmaya, dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojilerle daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak için en adil fiyatlarla harika ürünler sunmaya devam edeceğiz.

Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, şirket menkul kıymetleriyle işlem yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Yönetim Kurulu Emriyle

Lei Jun - Xiaomi Corporation Başkanı"

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim