Anlık Bildirim

Almanya, 12 yaşından büyük çocukların da aşılanacağını açıkladı

Almanya’daki üst düzey sağlık yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamada, 12 yaşından büyük tüm çocuklara ve gençlere koronavirüs aşısı sunulacağı ifade edildi.

Pazartesi günü Alman sağlık yetkilileri, ülkedeki 12 yaş ve üstü tüm çocuk ve gençlere Covid-19 aşısı sunmaya başlayacağını açıkladı.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, 16 üst düzey sağlık yetkilisiyle yaptığı görüşmenin ardından, “Sözümüzü tutuyoruz; isteyen herkes aşılarını olabilir, tüm yaş grupları için yeterli aşımız var. Bu nedenle de çocuklar ve gençler, bir tıbbi konsültasyondan sonra aşı olmaya karar verebilir ve kendilerini koruma altına alabilirler” ifadelerini kullandı.

Almanya, 12 yaşından büyük çocukların da aşılanacağını açıkladı Tam Boyutta Gör

Hükümetin Alman gençlere aşı yaptırma imkanı, Avrupa İlaç Ajansı’nın Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş arası çocuklara genişletilmesini tavsiye etmesinden iki ay sonra geldi. Geçen hafta Moderna aşısının da aynı yaş grubuna yapılması tavsiye edilmişti.

Ülkedeki aşı komitesi Stiko ise çocukların aşılanması konusunda biraz isteksiz olduğunu belirtti ve yalnızca kronik hastalığı bulunan 12-15 yaş arası çocukların aşılanmasını tavsiye etti. Komiteye göre, aşıların gençler üzerinde uzun vadede oluşturabileceği etkiler hakkında yeteri kadar çalışma bulunmuyor.

Hükümet, okulların tekrar kapanmasını istemiyor

Ancak yaz tatilinin bitip okulların başlaması ve çocukların Covid-19’a karşı savunmasız olması, hükümetin 12 yaş ve üzerinin aşılanması için yaptığı baskıyı artırıyor. Politikacılar, sonbaharda okulların tekrardan kapanmaması için çocukların aşılanması gerektiğini vurguluyorlar. Bunun sonucunda da pazartesi günü çocuklara aşı sunulmasına karar verildi.

Almanya, 12 yaşından büyük çocukların da aşılanacağını açıkladı Tam Boyutta Gör

Ülkenin aile bakanı da bununla ilgili şunları söyledi: “Çocukların ve gençlerin koronavirüsten mümkün olan en iyi şekilde korunabilmeleri için önemli bir adım attık.”

Avrupa genelinde ise bu konuda büyük farklılıklar var. Estonya, Danimarka ve Fransa gibi ülkeler çocukları aşı olmaya teşvik etse de İsveç, Birleşik Krallık gibi ülkeler henüz 18 yaşından küçükleri aşılamaya başlamadı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim