Anlık Bildirim

Apple, Mozilla, Google ve Microsoft tarayıcı uzantılarını standartlaştıracak

Teknoloji şirketleri, tüm tarayıcılarda ortak bir çekirdek ve API oluşturmak için bir araya geldiler. Artık geliştiricilerin eklenti geliştirmesi kolaylaşacak.

Apple, Mozilla, Google ve Microsoft tarayıcı uzantılarını standartlaştıracak Tam Boyutta Gör

Tarayıcı uzantıları geliştirmenin zorluklarından biri, geliştiricilerin birden çok tarayıcıyı desteklemek için aynı anda birçok değişken oluşturması gerektiğidir. Neyse ki Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, API'leri ve işlevselliği tüm tarayıcılarda standartlaştırma hedefiyle bir ekip oluşturup WebExtensions topluluğunu oluşturmaya karar verdiler.

Tüm büyük tarayıcı geliştiricilerinin temsilcilerinin uzantıların standartlaştırılmasına dahil olduğu bildiriliyor ve WebExtensions Community Group (WECG) olarak adlandırılan grubun başında Apple'dan Timothy Hatcher ve Google'dan Simeon Vincent olacak. Birlikte birkaç ana sorunu çözmeye çalışacaklar.

Apple, Mozilla, Google ve Microsoft tarayıcı uzantılarını standartlaştıracak Tam Boyutta Gör

Uzantı geliştirme süreci basitleştirilecek

Proje, tutarlı bir model ve ortak çekirdek, işlevsellik, API ve izinler oluşturarak uzantı geliştirme sürecini basitleştirmekle ilgili. Ayrıca, kullanımı oluşturulan çözümlerin performansını artıracak ve daha güvenli hale getirecek olan mimarinin bir tanımının oluşturulması da planlanmakta.

Aynı zamanda, proje katılımcıları, uzantıların gelişiminin her yönünü somutlaştırmaya veya yeniliği engellemeye niyetli değiller. Her tarayıcı geliştiricisi, kendi kural ve politikalarına göre bağımsız olarak çalışmaya devam edecek. Bu projeye katılmakla ilgilenen uzantı ve tarayıcı geliştiricileri, World Wide Web Consortium'un (W3C) web sitesinde bir başvuru göndererek projeye katılabilecekler.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim