Anlık Bildirim

Apple, TSMC'yi esir aldı: 3nm üretimde rekabet kızışabilir

Son raporlara göre TSMC'nin 3nm üretim kapasitesinin büyük çoğunluğu, Apple'a ayrılmış olabilir. Yeni işlemciler, iPhone 15 Pro, yeni nesil Mac ve iPad modellerinde kullanılacak. İşte detaylar
Apple, TSMC'yi esir aldı: 3nm üretimde rekabet kızışabilir Tam Boyutta Gör
Mobil pazarda yaşanan rekabet üretim teknolojilerinde yapılan gelişmelere paralel bir şekilde hız kazanmaya başladı. Bu bağlamda Qualcomm, MediaTek ve Apple gibi dev üreticilerin, 3nm üretim için hazırlandığını görüyoruz. Şimdi ​​​yeni bir iddiaya göre Apple, TSMC'nin 3nm üretim kapasitesine hakim olabilir. Peki bu ne anlama geliyor? Gelin hep beraber bakalım.

iPhone 15 Pro ve Pro Max'te kullanılacak

Bugün Tayvan'dan gelen yeni bir rapora göre Apple, TSMC'nin bu yılki 3nm yonga tedarikinde önemli bir role sahip olacak. Bu noktada Cuppertino devinin, Tayvanlı üreticinin 3nm üretim kapasitesinin yüzde 90'ına hakim olacağı belirtiliyor. Kısaca üretim hacminin büyük çoğunluğu, yeni iPhone'lar, MacBook'lar ve iPad'lerde kullanılmak üzere Apple'a ayrılacak.

Apple, TSMC'yi esir aldı: 3nm üretimde rekabet kızışabilir Tam Boyutta Gör
3nm üretim teknolojisinin, iPhone 14 Pro ve Pro Max'te kullanılan 4nm A16 ile karşılaştırıldığında yüzde 35 güç verimliliği ve yüzde 15 performans artışı sağlaması bekleniyor. Daha büyük yükseltmeler içerecek Apple M3 ise, ilk olarak 13 inç MacBook Air ve yeni 24 inçlik iMac modeline eşlik edebilir. 

Mobil pazarda rekabet kızışabilir

Bildiğiniz üzere hem A17 hem M3 işlemciler, Qualcomm'un ve diğer üreticilerin aksine TSMC'nin 3nm sürecini temel alacak. Apple'ın bu siparişler için 2020 yılından bu yana görüşmeler gerçekleştirdiği bildirilirken, 3nm yonga setini taşıyan ilk akıllı telefonlar iPhone 15 Pro ve Pro Max olacak. Dolayısıyla mobil pazardaki rekabetin kızışacağını söyleyebiliriz. 

Nitekim Qualcomm, Samsung ve MediaTek gibi devlerin TSMC'nin yüzde 10'luk kapasitesi için mücadele ettiğini görebiliriz. Ancak yeni haberin henüz doğrulanmadığını belirtelim. Zira TSMC, kapasitesi artışına da yönelebilir. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim