Anlık Bildirim

Araştırmalara göre Kovid aşıları ölümleri %85, hastane yatışlarını %80 oranında azaltıyor

Bilim insanları aşıların ölümleri %85 oranında azalttığını açıkladı. Veriler yüz güldürmesine karşın uzmanlar aşılanan bireylerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları gerektiğini belirtiyor.
1

Araştırmalara göre Kovid aşıları ölümleri %85, hastane yatışlarını %80 oranında azaltıyor Tam Boyutta Gör

Bütün Dünya'yı etkisi altına koronavirüs pandemisi neticesinde birçok ülke aşılama çalışmalarına devam ediyor. Şimdi ise İngiltere'de  yaklaşık 25 milyon kişinin en az tek doz Pfizer veya AstraZeneca aşısı ile aşılandığı belirtilmekle birlikte İngiliz bilim insanlarının çalışmalarına göre aşılar 80 yaş ve üzeri kişilerde ölümleri %85; tüm yaş gruplarında ise hastane yatışlarını %80 oranında azaltıyor.

Bütün bunlara ek olarak aşıların 70 yaş ve üzerindeki kişilerde vakaları %60 oranında azalttığı belirtilmekle birlikte bilim insanı Dr Ramsay aşılı bir bireyle yaşayan insanlarda enfeksiyon kapma riskinin 3'te 1'e indiğini öne sürdü.

Aşılama

Araştırmalara göre Kovid aşıları ölümleri %85, hastane yatışlarını %80 oranında azaltıyor

İngiliz hükümeti 25 milyon vatandaşın en az 1 doz aşılandığını açıklıyor yani diğer bir deyişle ihtiyaç halinde veya zaruri durumlarda uygulanacak tek doz aşıların dahil pandemiye ve vakalara olan etkisi çok yüksek düzeyde. İngiltere Halk Sağlığı Aşı Bölümü şefi Mary Ramsay; Pfizer ve Oxford aşılarının Birleşik Krallık üzerindeki etkilerine ilişkin verileri açıkladı ve aşıların tek dozunun dahi son derece başarılı bir biçimde ölümleri azalttığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yukarıdaki fotoğraftaki grafikte Pfizer ( sol ) ve Oxford yani AstraZeneca ( sağ ) aşılarının tek dozunun 70 yaş ve üzeri kişilerde enfeksiyon oranını %60 oranında azalttığı yer alıyor.

Ayrıca aşıların ölüm oranlarını düşürmedeki etkisi resmi verilerde de desteklenmiş durumda bulunuyor. Bilim insanı Dr Ramsay'in açıklamalarına göreyse tek bir doz aşılamadan sonra oluşan etki ikinci dozla da pekiştiriliyor yani diğer bir deyişle ikinci doz ile ek bir koruma sağlıyor; bütün bunlara ek olarak tek doz aşı olan bireylerin de hastaneye yatış oranlarında %40'lık bir düşüş gözlenmiş durumda. Söz edilen rakamlar birleştirildiğinde ise 80 yaş ve üzerindeki bireylerin hastaneye yatış oranları %80 oranında azalmış oluyor.

Sosyal yaşam

Araştırmalara göre Kovid aşıları ölümleri %85, hastane yatışlarını %80 oranında azaltıyor Tam Boyutta Gör

Aşılama sonucundaki veriler yüz güldürmesine karşın uzmanlar aşılanan bireylerin hayat tarzlarını tekrar değiştirmemeleri gerektiğini, risk almamaları gerektiğini belirtiyor zira aşılı dahi olsa bireylerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması oldukça büyük önem arz ediyor.

Son olarak aşıların etkili olmasına karşın pandemi sürecinde uymamız gereken kuralların halen geçerliliğini koruduğunu ve bu kurallara uymaya devam etmemiz gerektiğini ekleyelim.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6322 kez okundu.
10 kişi, toplam 10 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
bilim, bilimsel ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim