Anlık Bildirim

Çip krizi nedeniyle Türkiye’nin otomotiv ihracatı düşüşe geçti

Otomobil dünyasını derinden etkileyen kürüsel çip krizi, Türkiye'yi de vurdu. Temmuz ayında otomotiv ihracatı düşüş gösterdi.

Çip krizi nedeniyle Türkiye’nin otomotiv ihracatı düşüşe geçti Tam Boyutta Gör

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Temmuz ayına ilişkin otomotiv ihracatı verilerini açıkladı. Otomotiv endüstricinin ihracatı Temmuz ayında yüzde 9 düşüşle 2 milyar dolar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, küresel çip krizi nedeniyle düşüş yaşandığını belirterek, “Yarı iletken çip sorunu nedeni ile yaşanan üretim problemleri ve uzun bayram tatili nedeniyle işgünü sayısının az olması, temmuz rakamlarının aylık ortalamaların altında kalmasında etkili oldu” dedi.

Türkiye’nin otomotiv ihracatı Nisan 2021’den beri çift haneli artış gösterirken bu defa tam tersi oldu. Temmuz’da binek otomobil ihracatı yüzde 27 azaldı. Otobüs, minibüs ve midibüs ihracatı yüzde 33 azaldı. Çekici ihracatı yüzde 41 oranında düştü. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ise çip krizinden etkilenmedi ve yüzde 26 artış gösterdi.

Otomotiv endüstrisinin genel ihracatına bakıldığında Avrupa Birliği ülkelerine ihracatın yüzde 16 azaldığı, diğer Avrupa ülkelerine ihracatın yüzde 39 arttığı görülüyor. Binek otomobil ihracatına baktığımızda ise Fransa’ya ihracatın yüzde 74, Almanya’ya ihracatın yüzde 46 ve İtalya’ya ihracatın yüzde 46 oranında azaldığı göze çarpıyor. İspanya’ya yüzde 57 ve Mısır’a yüzde 38 ihracat artışı oldu.

Türkiye’deki otomobil satışları düşüşte

Çip krizi nedeniyle Türkiye’nin otomotiv ihracatı düşüşe geçti Tam Boyutta Gör

Otomotiv sektörü, ihracattaki düşüşün yanı sıra iç pazarda da düşüş yaşadı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre Temmuz ayındaki otomobil ve hafif ticari araç satışları geçen aya göre yüzde 40,5 oranında, 2020 Temmuz’a göre yüzde 47,7 oranında azaldı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim