Anlık Bildirim

e-Devlet’e transkript özelliği geliyor: Belge için okula gitmeye gerek kalmayacak

e-Devlet sayesinde bir işlem daha dijitalleşiyor. Transkript belgeleri e-Devlet'e ekleniyor. Şu an 4 üniversite tarafından kullanıma sunulan özellik yakında tüm üniversitelere gelecek.

e-Devlet’e transkript özelliği geliyor: Belge için okula gitmeye gerek kalmayacak Tam Boyutta Gör

Üniversite öğrencileri için hazırlanan ve eğitim boyunca alınan tüm notların listelendiği not dökümü yani transkirpt belgesi e-Devlet’e ekleniyor. Sadece okullardan yüz yüze şekilde alınabilen transkript belgesi tek tıkla çıkartılabilecek. Şu an 4 üniversite tarafından kullanıma sunulan özellik yakında tüm üniversiteler için kullanıma açılacak.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ankara Ünviersitesi, Bayburt Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi öğrencileri e-Devlet’e “Transkript Sorgulama” yazarak söz konusu özelliğe ulaşabiliyor. Sistemde şu an için sadece yeni mezun öğrencilerin belgesi bulunuyor. İlerleyen aylarda diğer üniversitelerin ve önceki tarihlerde mezun olan öğrencilerin transkript belgeleri sisteme eklenecek. YÖK, transkript belgelerinin e-Devlet’e eklenmesi için gerekli bütün veri girişlerinin tamamlanması hususunda üniversitelere yazı yolladı.

Transkript belgesi Türkçe veya İngilizce olarak iki farklı dilde alınabiliyor. Üniversite İngilizce transkript sunmuyor olsa bile e-Devlet’ten İngilizce olarak çıkartılabiliyor. Bu sayede transkriptin tercümesi için tercüme bürolarına para ödemeye gerek kalmıyor. Ayrıca üniversiteler kırtasiye giderlerinden tasarruf ederek, personel ve iş yükü masrafını azaltacak.

Transkript belgesinin üzerinde QR kod bulunuyor. QR kod sayesinde e-Devlet üzerinden belgenin doğruluğu kontrol edilebiliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim