Anlık Bildirim

Facebook'a İngiltere'de 3,1 milyar dolarlık dava açıldı

Kullanıcıların kişisel verileri aracılığıyla milyarlarca dolar para kazandığı ancak kullanıcıların mağdur olduğu gerekçesiyle Facebook'a, İngiltere'de 3,1 milyar dolarlık dava açıldı.

Facebook'a İngiltere'de 3,1 milyar dolarlık dava açıldı Tam Boyutta Gör

Facebook'un çatı şirketi Meta, 44 milyon kullanıcının kişisel verilerini kullanarak pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle İngiltere'de bir toplu davayla karşı karşıya kaldı. Rekabet yasasını ihlal ettiği iddia edilen şirketin, toplamda 2,3 milyar sterlin (3,1 milyar dolar) tazminat ödemesi isteniyor.

'Topladığı verilerle milyarlarca dolar para kazandı'

Meta'ya açılan taminat davasında, Facebook'un 44 milyon İngiliz kullanıcısına Ekim 2015 ve 31 Aralık 2019 yılları arasında verilerinin kullanımı için tazminat ödemesi gerektiği belirtiliyor.

Davayı açan rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen: "Kuruluşundan bu yana 17 yıl içinde Facebook, Birleşik Krallık'ta arkadaşlarınız ve ailenizle tek bir yerde bağlantı kurabileceğinizden emin olabileceğiniz tek sosyal ağ haline geldi. Yine de Facebook'un karanlık bir yanı vardı; kendi kişisel verilerini kullanma yetkisi veren sıradan İngilizlere adil olmayan hüküm ve koşullar dayatmak için piyasa hakimiyetini kötüye kullandı. Bu davayı, verilerini Facebook tarafından istismar edilen 44 milyon İngiliz için milyarlarca sterlinlik zararı güvence altına almak için başlatıyorum." dedi.

Sunulan raporlarda, Facebook'un dayattığı şartlarla sahip olduğu veriler sayesinde milyarlarca dolar para kazandığına yer verilerken Facebook tarafından yapılan açıklamada kullanıcıların platformdan değer sağladığı için platformun kullandığını ve kullanıcıların hangi bilgilerinin kiminle paylaşılacağı konusunda kontrole sahip oldukları söylendi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim