Anlık Bildirim

Facebook ve WhatsApp’ın Rekabet Kurumu'na açtığı dava reddedildi

Rekabet Kurumu'nun WhatsApp için aldığı geçici tedbir kararının durdurulması için Facebook ve WhatsApp tarafından açılan davanın reddine karar verildi.             
1

Facebook ve WhatsApp’ın Rekabet Kurumu'na açtığı dava reddedildi Tam Boyutta Gör

Meta (eski adıyla Facebook) bünyesinde faaliyet gösteren WhatsApp, geçen sene bu zamanlarda gizlilik ve güvenlik sözleşmesinde değişiklik yaparak WhatsApp’ı kullanmak isteyenlerin yeni sözleşmeyi kabul etmesini zorunlu kılacaktı. Sözleşmede bazı verilerin Facebook ile paylaşılacağı bilgisi bulunuyordu. WhatsApp’ın bu kararı kullanıcılardan büyük tepki topladı ve WhatsApp geri adım attı.

Geçen sene büyük infial uyandıran bu olayın hemen başında Rekabet Kurumu tarafından Facebook ve WhatsApp’a soruşturma açılmıştı. Rekabet Kurumu, yeni sözleşmeyi kabul etme ve verilerin Facebook ile paylaşılması hakkında geçici tedbir kararı almıştı. Bunun üzerine Facebook ve WhatsApp, güncellemeye ilişkin yeterli araştırma yapılmadan tedbir kararının aldığını iddia ederek yürütmenin durdurulması için dava açtı. Bugün bu davanın reddine karar verildi.

Facebook ve WhatsApp’ın Rekabet Kurumu'na açtığı dava reddedildi Tam Boyutta Gör

Dava dilekçesinde, kurumun aldığı tedbir kararının olgusal hatalara dayandığı, geçici tedbir kararının hukuki gerekçelerle karşılanmadığı, aşırı bilgi toplama ve paylaşma iddiasının gerçeği yansıtmadığı, ayrıca veri güncellemesinin 2016'dan itibaren yapıldığı, tesis edilen işlemin hukuka aykırı olduğu öne sürüldü ve tedbir kararının iptali istenmişti.

Davayı gören Ankara 4. İdare Mahkemesi, iptal talebini reddetti. Rekabet Kurumu'nun geçici tedbir kararı uygulanmaya devam edilecek.

Kararın gerekçesi

Mahkeme, kararını şöyle gerekçelendirdi:

"Halihazırda Facebook ve ilgili diğer şirketlerinin pazar güçleri ve pazarın yapısına ilişkin analizler sonucunda söz konusu uygulamaların soruşturma neticesinde alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimaline haiz olduğu, söz konusu şirketler hakkında ana soruşturmanın halen devam ettiği ve neticelendiğinde bu konuda yeniden karar alınabileceği de göz önüne alındığında; Türkiye'de koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu bildirmesi biçiminde geçici tedbir kararı alınmasında hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim