Anlık Bildirim

Samanyolu’nun dışında bulunan bir gezegen tespit edilmiş olabilir

Yayınlanan yeni bir araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan  astronomlar Samanyolu Galaksisi dışında tarihte ilk kez bir gezegenin keşfedilmiş olabileceğini açıkladı.

Gök bilimciler son yıllarda farklı yıldız sistemlerinde binlerce yeni ötegezegen keşfetmişti. Ancak Samanyolu Galaksisi ötesinde bir ötegezegene dair şu ana kadar bir kanıt bulunamamıştı.

Chandra X-Işın teleskobu Tam Boyutta Gör

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu durum değişmiş olabilir. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Chandra X-Işın teleskobu kullanılarak toplanan veriler sayesinde uluslararası bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, Messier 51 isimli galakside Satürn büyüklüğünde bir gezegenin varlığına dair kanıtlar bulmuş olabilir. BBC’nin haberine göre 28 milyon ışık yılı uzaklığında bulunan bu gezegen, evrenin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gözleri önüne seriyor.

Ekip bu gezegeni, ‘geçiş’ ismi verilen bir teknikle, yani gezegenin bir yıldızın önünden geçerken yaydığı ışınların engellenmesi sebebiyle oluşan kararmalar sayesinde keşfetmeyi başardı. Açıklamalara göre gezegen, M51-ULS-1 ismi verilen ikili bir yıldız sisteminde yer alıyor. Ekip, gözlemledikleri bölgedeki X-ışınlarında bir düşüş fark ettikten sonra bu yıldız sistemini bir hedef olarak belirlediler ve gezegene dair bulgulara ulaştılar.

Messier 51 Tam Boyutta Gör

Nature’da yayınlanan makalenin baş yazarı olan Rosanne Di Staffeno da yaptığı açıklamalarda, “Geliştirdiğimiz ve kullandığımız yöntem, diğer galaksilerde bulunan gezegen sistemlerini keşfetmek için uygulanabilen tek yöntemdir” ifadelerini kullandı.

“Aday gezegen”

Uzmanlara göre bu ekstragalaktik gezegenin varlığını tam olarak belirlemek için henüz çok erken. Bu galaksi ötesi ilk gezegen olmaya ‘aday’ olan gezegenin yörüngesi o kadar büyük ki, yıldızının yörüngesinde dönmesi 70 yıl sürüyor. Yani bu X-ışınlarındaki düşüşün bir sonraki gözemi 70 yıl sonra yapılabileceği anlamına geliyor, bu da keşfin kesin olarak doğrulanmasını çok daha zor hâle getiriyor.

Gezegenin bir tasvirii Tam Boyutta Gör

Araştırmacılardan Julia Berndtsson da yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Heyecan verici ve cesur bir iddiada bulunduğumuzu biliyoruz. Bu nedenle de gelecekteki astronomların bu ‘aday gezegene’ daha dikkatli bakması gerekecek.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim