Anlık Bildirim

Intel Alder Lake performans ve verimlilik çekirdekleri ile geliyor

Intel Alder Lake işlemci ailesinde performans ve verimlilik çekirdeklerini uyumlu bir şekilde çalıştırmak için Thread Director adındaki yeni teknolojisini tanıttı.

Intel Alder Lake geliyor Tam Boyutta Gör

Intel’in pek çok yeni teknolojisini resmiyete kavuşturduğu Architecture Day etkinliğinde merakla beklenen ve Big.Little olarak benzetme yaptığımız yeni çekirdek yapısı da resmiyete kavuştu. Aslında bu benzetmeye uymadığını söylemek gerek. 

Intel Thread Director nedir?

Intel’in işlemcilerinde performans ve verimliliği en iyi şekilde dengelemek adına ikili çekirdek yapısını denemeye başlamıştı. Daha önce 1+4 çekirdek şeklinde pilot kullanımı olan melez mimari şimdi çok daha ileri aşamaya geçti. 

Intel yeni mimaride performans odaklı P çekirdeklerini ve verimlilik odaklı E çekirdeklerini kullanıyor. Bununla birlikte Big.Little mantığından farklılaşıyor. Alder Lake S işlemciler bu yeni çekirdekleri kullanan ilk seri olma özelliğine sahip.

Intel P kodlu çekirdeklerine tam ISA setlerini ve donanım yeteneklerini entegre ederken E kodlu çekirdeklerine ise daha kısıtlı bir donanım yetenekleri vermiş. Çekirdekler farklı watt ve performans çizgisinde çalışıyor. Örneğin E çekirdekleri izlek birimi barındırmıyor. 

Intel Thread Director tanıtıldı Tam Boyutta Gör

Örneğin AVX-512 veya DLBoost gibi yüklerde sistem P çekirdeklerine talimat gönderiyor. Arka planda çalışan uygulamalar ise uykudan uyanmasına kadar geçen süre içerisinde E çekirdeklerine havale ediliyor. Yine yapay zekâ odaklı yükler P çekirdeklerine bırakılıyor. 

Bununla birlikte işletim sisteminin iş yükünü yanlış çekirdeğe göndermesi sistemin çökmesi ile sonuçlanıyor. Intel bunun önüne geçmek için Thread Director adında bir donanım katmanı geliştirmiş. Bu katman iş yüklerini analiz ederek çekirdeklere yönlendiriyor. Uyku durumunda da enerji yönetimini yönlendirerek verimlilik sağlıyor. 

Intel Thread Director ilk olarak Alder Lake işlemcilerde kullanılacak. Konsepti en iyi şekilde kullanabilen işletim sistemi ise Windows 11 olacak. Elbette Windows 10 için de optimizasyonlar yapılacaktır. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim