Anlık Bildirim

Intel Raptor Lake önemli performans artışları ile geliyor

Çekirdek ölçeklendirmesi ve ön bellek kapasitesi olarak Ryzen 7000 serisini terletmeye gelen Intel Raptor Lake mimarisinin çekirdek performansları da belli oldu. 

Intel Raptor Lake Tam Boyutta Gör

Intel’in 24 çekirdeğe kadar ölçeklendirdiği ve Zen 4 tabanlı Ryzen 7000 yonga serisinin karşısına çıkaracağı Raptor Lake mimarisi mevcut nesle göre önemli performans artışları ile geliyor.

Intel Raptor Lake performansı nasıl?

Intel Raptor Lake mimarisi yılın üçüncü çeyreğinde S serisi ile ilk olarak masa üstüne gelecek. H, U ve HX segmentlerinin ise yılın sonlarına doğru piyasada olması bekleniyor. Yani ilk hedef masa üstü.

Rocket Lake serisinin en güçlü masa üstü işlemcisi olacak Intel Core i9-13900K toplamda 24 çekirdek ve 32 izlek birimi ile geliyor. Bunun 16 çekirdeği verimliliğe ayrılacak.

Ashes of Singularity testlerinde yeni işlemci oldukça yüksek puanlara imza atmıştı. Bununla birlikte mühendislik örneği olduğu için önceki nesillere göre geride kalıyordu. Intel sunumlarından elde edilen sızıntılar net tabloyu ortaya koyuyor.

Rocket Lake mimarisi Alder Lake mimarisine göre tek çekirdekte yüzde 8-15 arasında performans artışı, çok çekirdekte ise yüzde 30-40 performans artışı getiriyor. Özellikle yüksek ön bellek kapasitesi ile 3D Ryzen işlemcilere karşı da pazar payı arayacak. Raptor Lake serisinin muhtemel işlemcileri ve atanan ön bellek değerleri şu şekilde:

  • Intel Core i9 K-Serisi (8 Golden + 16 Grace) = 24 çekirdek/32 izlek/68 MB
  • Intel Core i7 K-Serisi (8 Golden + 8 Grace) = 16 çekirdek/24 izlek/54 MB
  • Intel Core i5 K-Serisi (6 Golden + 8 Grace) = 14 çekirdek/20 izlek/44 MB
  • Intel Core i5 S-Serisi (6 Golden + 4 Grace) = 14 çekirdek/16 izlek/37 MB
  • Intel Core i3 S-Serisi (4 Golden + 0 Grace) = 4 çekirdek/8 izlek/20 MB
  • Intel Pentium S-Serisi (2 Golden + 0 Grace) = 4 çekirdek/4 izlek/10 MB
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim