Anlık Bildirim

RAM kısıtlaması sebebiyle iPhone 16'da cihaz içi yapay zeka kısıtlı olabilir

Analist Ming-Chi Kuo, iPhone 16 serisinin RAM miktarı nedeniyle cihaz içi yapay zeka özelliklerinin kısıtlı olacağını belirtiyor. Bu nedenle şirket hibrit bir yaklaşımı benimseyecek.
iPhone 16'da cihaz içi yapay zeka özellikleri kısıtlı olabilir Tam Boyutta Gör
Apple, bugün tanıtacağı iOS 18 ile beraber üretken yapay zeka özelliklerini iPhone'lara getirecek. Yeni yapay zeka özelliklerinin yüksek RAM gereksinimi nedeniyle en az iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max modellerine gereksinim duyacağı belirtiliyor. iPhone 16 serisinin de iPhone 15 Pro'ya benzer şekilde 8 GB RAM ile gelmesi bekleniyor. Ancak Analist Ming-Chi Kuo'ya göre bu miktar yetersiz.

Apple, hibrit yaklaşımı benimseyecek

Kuo'ya göre Apple, iPhone 16 modellerindeki RAM sınırlamaları nedeniyle cihaz içi ve bulut tabanlı yapay zeka işlevlerinin bir karışımını sunacak. Kuo ayrıca, bulut tabanlı büyük dil modellerinin (LLM) eğitimlerinin zor olduğunu, Apple'ın büyük bir geliştirme süresine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Ming-Chi Kuo'nun açıklamaları şöyle: “Son araştırmam, Apple'ın bulut tabanlı ve cihaz üzerinde büyük dil modelleri geliştirdiğini gösteriyor. Ancak Apple'ın WWDC 2024'te pazar beklentilerini önemli ölçüde aşan bir ilerleme duyurması pek olası değil. Bulut tabanlı LLM'lerin eğitimi daha fazla zaman gerektiriyor ve cihaz üzerindeki LLM'lerin geliştirilmesi şu anda iPhone 16'nın 8 GB DRAM'iyle sınırlı."

Daha önceki bir tahmine göre, cihaz üzerinde yapay zeka çalıştırmak için Androd telefonların 20 GB RAM'e sahip olması gerektiği belirtilmişti. Apple'ın ise büyük dil modellerini flash bellekte saklama dolayısıyla RAM gereksinimini azaltma konusunda çalıştığı bilgisi ortaya çıkmıştı. Cihaz üzerinde çalışan yapay zeka özellikleri, bulut tabanlı olanlara göre daha hızlı çalıştığı için Apple bu özelliklerin telefon üzerinde çalışmasını istiyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim