Anlık Bildirim

Apple, iPhone üretiminde çalışan insanların yarısını otomasyonla değiştiriyor

iPhone üretimini ağırlıklı olarak Faxconn gibi uluslararası üretim tesislerinde yapan Apple, monta sürecinde çalışan işçilerin sayısını yarı yarıya azaltmayı planlıyor.
iPhone üretiminde çalışan insanların yarısının işi tehlikede Tam Boyutta Gör
Yayınlanan yeni bir rapora göre Apple, genel personel sayısını azaltmak amacıyla, daha önce yüksek ön maliyetler nedeniyle rafa kaldırdığı tedarik zinciri ve üretim otomasyonu projelerini yeniden gündemine alıyor. Aktarılanlara göre Apple, önümüzdeki birkaç yıl içinde iPhone üretiminde çalışanların sayısını yarı yarıya azaltmayı planlıyor.

iPhone üretimi otomasyona kayabilir

Rapora göre Apple, iPhone montaj hatlarındaki işçi sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 50'ye kadar azaltmayı istiyor. Apple için üretimde aksamama olmaması hayati önem taşıyor. Firma, özellikle COVID-19 nedeniyle iPhone’ları ürettiği Foxconn üretim tesisinde yaşanan aksaklıklarla bunları yakından deneyimledi. Ayrıca 2022 yılında tesiste yaşanan protestoların da Apple’ı bu karara ittiği söyleniyor. İşçiler düşük ücret ve kötü koşullardan şikayet ederek protestolar gerçekleştirmişti.

Apple bir süredir Foxconn dahil olmak üzere diğer üretim ortaklarına otomasyon yatırımları yapmaları için baskı yapıyor. Ancak firmalar yüksek ön yatırım nedeniyle bu yatırımı yapmaya pek istekli değildi. Otomasyona geçiş ile birlikte iPhone'un ve nihayetinde diğer ürünlerin üretim maliyetinin bir kısmı azalabilir. Aynı zamanda üretimdeki gecikme ve sorunlar büyük oranda düşürülebilir.

Bununla birlikte Apple’ın iPhone 15 ile birlikte zaten otomasyon adımını attığı ve montaj süreçlerinde önemli miktarda otomasyon oluşturduğu belirtiliyor. Apple’ın otomasyon konusunda kendinden emin olduğu, DarwinAI dahil olmak üzere bazı satın alımlarla adımlarını sağlamlaştırmaya çalıştığı aktarılıyor.

Apple'ın geçen yıl Drishti adlı bir şirketi satın aldığı ve bu şirketin montaj hatlarının video görüntülerini analiz ederek darboğazları ve üretim sorunlarını gerçek zamanlı olarak tespit ettiği belirtiliyor. Bununla birlikte Apple’ın iPhone 16’da da insan çalışanları yoğun şekilde kullanması bekleniyor. Apple’ın bu süre zarfında hassasiyet sorunlarını gidermeye odaklanacağının da altı çiziliyor. En nihayetinde Apple’ın pürüzleri çözmesiyle birlikte önemli miktarda çalışanın işini kaybetmesi öngörülüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim