Anlık Bildirim

Jack Dorsey: İnternetin merkezi hale gelmesinde benim de payım var

İnsanların kendi başlarına takılabildiği dönemden teknoloji devlerinin hakimiyet kurduğu bir döneme geçiş yapan internet dünyasından Twitter kurucusu Jack Dorsey de rahatsız 

Jack Dorsey Tam Boyutta Gör

Elon Musk’ın en büyük hissedar haline gelmesiyle gündeme oturan Twitter aslında daha öncesinde de tartışma konusuydu. Özellikle Musk’ın özgürlüğe darbe vurduğu iddiasıyla başlattığı anket halen konuşuluyor. Bu dönemde Jack Dorsey de itirafta bulunmuştu. 

Jack Dorsey’den samimi itiraflar

Elon Musk’ın hisse haberinin hemen öncesinde bir Tweet atan ünlü isim usenet, irc, web, mail gibi internetin ilk dönemlerinin özellikle merkeziyetsizlik anlamında etkileyici olduğunu dile getirirken merkezi olmayı keşfetme çabasının buna ciddi bir zarar verdiğini ifade ediyor. 

Merkezileşme çabalarının yanında büyük kuruluşların yavaş yavaş işin içine girmesiyle hakimiyet noktaları oluşmaya başladı. Bugün artık bir merkeziyetsizlikten söz etmek pek mümkün değil. 

Dorsey işin bu hale gelmesinde kendisinin de payı olduğunu ve bundan pişman olduğunu itiraf ediyor. Zira internette sansür konusunda belki de en çok eleştirilen platformların başında Twitter geliyor. 

Son gelişmelerin ışığında merkeziyetsizlik konusunda çalışma yapan platformlar internetin yeniden eski haline dönebileceği konusunda umutlu. Dorsey ve Musk’ın açıklamalarının ifade özgürlüğü ve açık kaynak algoritmalar açısından olumlu sinyaller olduğu düşünülüyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim