Anlık Bildirim

Küçük petrol ve gaz üreticileri daha çok hava kirletiyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre küçük petrol ve gaz üreticileri daha çok metan gazı salınımı yapıyor. Bunun en büyük sebebi ise küçük olmalarından kaynaklı yasada boşluk bulabilmeleri

Küçük petrol ve gaz üreticileri daha çok hava kirletiyor Tam Boyutta Gör

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) emisyon verilerinin yeni bir analizine göre, petrol ve gaz endüstrisinin en çok metan gazı yayıcıları görece daha küçük şirketler. 

Temiz Hava Gücü tarafından yaptırılan analizde en büyük 10 metan yayıcıdan beşinin küçük üreticiler olduğu görüldü. Genel tabloda ise en küçük 195 üretici, toplam üretimin %9'unu sağlarken, toplam metan salınımının %22'sinden sorumlu. Demek oluyor ki bu küçük üreticiler, büyük petrol ve gaz şirketlerine uygulanan iklim incelemesinde kaçmanın bir yolunu buluyor. Örneğin Hilcorp Energy, Exxon Mobil gibi büyük bir üreticiden çok daha az petrol ve gaz işlemesine rağmen, ondan %50 daha fazla metan salınımı gerçekleştiriyor. Ki bu en büyük 30 üreticinin ortalamasından da 6 kat fazla ediyor. 

Hilcorp Energy dahil olmak üzere küçük üreticilerin bu kadar çok emisyon salmasının bir  nedeni, BP gibi büyük şirketlerden son derece kirletici petrol ve gaz varlıklarını satın almış olmasındandır. Yani küçük firmaların emisyonun fazla olmasının nedeni büyük firmaların artıklarını kabul etmesinden ileri geliyor. Öte yandan büyük firmalar hala işin dışında kalabiliyor isimlerini kirletmeden. Dikkatli bakıldığında küçük işletmelerin varlığı bir nevi büyük firmalar için elzem. Diğer türlü marka değerleri iklim krizi meselelerinde zarar görebilirdi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim