Anlık Bildirim

Microsoft CEO'su açıkladı: TikTok onları satın almamızı istedi

Geçtiğimiz yıl Microsoft'un, popüler sosyal medya platformu TikTok'u alacağı söyleniyordu. Şirket CEO'su Satya Nadella bu önemli konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Microsoft CEO'su açıkladı: TikTok onları satın almamızı istedi Tam Boyutta Gör

Geçen yıl, gençler arasında popüler bir kısa video hizmeti olan TikTok, Çin menşei olması sebebiyle bir skandalın merkezindeydi. Dönemin ABD başkanı olan Donald Trump, ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu iddia ederek sosyal ağı ABD'de engellemekle tehdit etmişti.

TikTok'un sahibi ByteDance'ın bu durumda tek çıkış yolu, platformun Amerika kolunu yerel bir şirkete satmaktı. IBM, Oracle, Walmart ve hatta yazılım devi Microsoft potansiyel alıcılar olarak adlandırılmışlardı. Bir yıldan fazla bir süre önce meydana gelen bu olaylara ışık tutan ise Microsoft CEO'su oldu.

Trump, TikTok'un alınması için baskı yaptı

Medya, Microsoft'un TikTok'u satın almakla ilgilendiğini ilk kez Ağustos 2020'de yazmaya başladı ancak anlaşma bir türlü sonuçlanmadı. Microsoft CEO'su Satya Nadella, Beyaz Saray'ın baskısı altında gerçekleşen bu süreç hakkında halka açık bir şekilde konuştu. Nadella, Code 2021 konferansında yaptığı konuşmada, satın alma görüşmelerini başlatanın Microsoft değil, TikTok olduğunu şu sözlerle belirtti:

"Öncelikle şunu unutmamalısınız ki TikTok bize geldi, biz TikTok'a gitmedik. Sonra birçok sorunla karşılaştılar ve bizimle işbirliği yapmak istediler"

Microsoft CEO'su açıkladı: TikTok onları satın almamızı istedi Tam Boyutta Gör

Üzerinde çalıştığım en garip projeydi

Nadella, ByteDance'ın, TikTok'u Microsoft'a satmak istemesinin nedenini de, Microsoft'un Xbox Live ve LinkedIn gibi sosyal hizmetlerle geniş bir deneyime sahip olmasına bağlıyor. Ayrıca, TikTok'un ana şirketinin, Microsoft'un çevrimiçi çocuk güvenliği yaklaşımını sevdiği belirtildi.

Nadella, TikTok ile yapılan anlaşmanın, Trump hükümetinin öne sürdüğü bazı özel gereksinimler nedeniyle suya düştüğünü kaydetti. Ancak Microsoft başkanı, popüler sosyal ağın başarısız satın alma görüşmelerinden pişman görünmüyor. Nadella, şu anda sahip olduklarından memnun olduğunu belirterek, TikTok ile müzakerelerin şimdiye kadar üzerinde çalıştığı en garip proje olduğunu vurguladı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim