Anlık Bildirim

Microsoft üçüncü çeyrekte beklentileri aştı

Microsoft 365 abone sayısının önemli artışı, Xbox donanım gelirleri ve Azure altyapısına artan talep Microsoft’un üçüncü çeyrekte rekor gelir elde etmesini sağladı.

Microsoft bulut ile kazanıyor Tam Boyutta Gör

Bulut altyapılarına olan talep pandemi döneminde patlama yapınca haliyle sağlayıcı şirketler de gelirlerine gelir katıyor. Microsoft yılın üçüncü çeyreğinde beklentileri aşarak rekor gelirlere ulaştı. 

Microsoft üçüncü çeyrek raporu

Firmadan yapılan açıklamaya göre yılın üçüncü çeyreğinde 45.3 milyar dolar gelir elde ederek yüzde 22 büyüdü. Net gelir 20.5 milyar dolar ile yüzde 48 gibi etkileyici bir yükselişe imza attı. Office, bulut hizmetleri ve oyun bölümü bu çeyrekte çıtayı yükseltti. 

Akıllı bulut bölümü bu dönemde 17 milyar dolar gelir üreterek yüzde 31 artış sağladı. Özellikle Microsoft 365 iyi bir performans sergilerken toplam abone sayısı 54.1 milyona yükseldi. Azure altyapısı da yüzde 50 gelir artışı gösterdi. 

Surface bölümü yüzde 17 gerilerken Xbox donanım gelirleri yüzde 166 gibi rekor bir yükseliş yaşadı. Microsoft’un tüm oyun bölümü 3.6 milyar dolar gelir üretirken Xbox içerik ve servisleri sadece yüzde 2 büyüyebildi. Xbox Game Pass abonelik kazanmakta zorlanınca böyle bir tablo ortaya çıktı. 

Microsoft yeni dönemde de bulut altyapılarından önemli gelirler bekliyor. Surface bölümü ise düşüşe devam edecek. Game Pass altyapısına eklenecek yeni oyunlar ile Xbox bölümünde de hareketlenme olabilir. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim