Anlık Bildirim

Pandemi dönemindeki NOx emisyonu azalımı ve çevreye etkileri

2020 başlarından bu yana ticari faaliyetlerin yer yer durması ve azalmasıyla birlikte küresel çapta nitrojen oksit (NOx) azalma gösterdi. Bu azalmanın tahmin edilemeyecek iyi etkileri oldu.

Pandemi dönemindeki NOx emisyonu azalımı ve çevreye etkileri Tam Boyutta Gör

2020'de pandemi, küresel ticareti durma noktasına getirecek düzeyde yavaşlatırken, ozonu oluşturan nitrojen oksit (NOx) emisyonları küresel olarak %15 azaldı. Dahası bu rakam bazı yerellerde %50'ye kadar da çıktı. NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet Yürütme Laboratuvarı'ndaki bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada düşük nitrojen oksit (NOx) emisyonlarının 2020 haziran ayına kadar olan seviyeleri, politikacıların uğraşlarıyla ancak 15 yıl alacağı düşünülen miktarda bir çevresel etki sağladı. 

Science Advances'ta yayınlanan bu çalışma aynı zamanda yerel olarak NOx'i azaltmayı amaçlayan yenilikçi teknolojilerin ve diğer çözümlerin, küresele olarak hava kalitesini ve iklimi hızlı bir şekilde iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. 

Ozon bilindiği üzere Dünya'nın çok üzerinde stratosferde olduğu zaman bizi güneş radyasyonundan korur. Ancak eğer yere yani Dünya'ya yakın olursa, insan sağlığı üzerinde kötü etkiler bırakacaktır. Yüzeydeki ozonun küçük çocuklar ve astımı olanlar gibi savunmasız kişilerin akciğerlerine zarar vererek 2019 yılında küresel olarak 365 bin kişinin ölümüne sebep olduğu tahmin edilmektedir. Benzer şekilde bu gaz aynı zamanda bitkilerin solunum sistemlerine, yani fotosentez yapma edimlerine de zarar verir. Böylece bitki büyümesi ve mahsul verimliliği azalır. 

Bu açıdan bakıldığında sanki doğa belli bir eşitleme güdüsüne sahip gibi görünüyor. Böyle bir ereksellik atfetmek belki fazla bir yorumsamacılık olacak ancak sanki insanlığın yaptıkları bir şekilde frenleniyor gibi. Elbette doğada bir iyileşme varken bir taraftan da birçok insan ölüyor. Ne yazık ki bu da kötü ve zararlı yapıp etmelere biçilen bir bedel gibi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim