Anlık Bildirim

SpaceX, Starship'in fırlatılışını gösteren yeni bir video paylaştı: Dünyanın en uzun roketi

Starship roketinde görev yapacak Raptor motorlarının üretimindeki sorunları çözen SpaceX, 29 motora ev sahipliği yapacak yeni roketin fırlatılış anını içeren yeni bir video paylaştı.

SpaceX, Starship'in fırlatılışını içeren yeni bir video paylaştı Tam Boyutta Gör

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, Ay ve Mars'a üs kurma, noktadan noktaya yolculuk gibi büyük görevlerde yer alması planlanan Starship roketi üzerinde uzun bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. Bugün gerçekleştirilen bir sunumda yeni roket hakkında bilgiler veren şirket, devasa bir fırtlatma sistemi ile fırtalılacak roketin nasıl görüneceğini gösterdi.

Uzay yolcuğunda devrim yaratabilir

Paylaşılan videoda büyük bir güçlendiricinin üzerinde yer alan Starship'in, gezegenimizin dışına çıktıktan sonra güçlendiriciden ayrıldığını ve hedefine doğru yol almaya devam ettiğini görüyoruz. Roketten ayrılan bu güçlendirici ise fırlatma rampasında bulunan kollara geri dönüş yapıyor.

Roketin sahip olduğu güçlendiricinin yükseliş sırasında 2 dakika, dönüş yolculuğu sırasında ise 4 dakika havada kalabileceğini söyleyen Elon Musk, yeni sistemin gelecekte her altı ila sekiz saatte bir yeniden kullanabileceğini belirtiyor. Ayrıca Musk, uçuş başına 60 milyon dolara mal olan Falcon 9'a kıyasla Starship'in iki ila üç yıl içinde 10 milyon dolardan daha az bir maliyete sahip olacağını dile getirdi.

Yüzlerce ton ağırlık taşıma kapasitesi sunması beklenen Starship'i Starbase adlı Teksas'taki Boca Chica tesisinden fırlatmayı planlayan SpaceX, henüz Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) onay almadı. Bununla birlikte FAA'den beklenen değerlendirme raporlarının Mart ayında geleceği düşünülürken, yeni roketin ilk test uçuşlarının da bu tarihe yakın bir zamanda yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim