Anlık Bildirim

Türkiye'de 3. doz aşı zorunluluğu için ilk adım TFF'den

Türkiyede hatırlatma dozu olmak zorunlu değildi ancak Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bugün alınan kararla maçlara girişlerde hatırlatma dozu zorunluluğu başladı.

Stadyumlara girişte 3. doz aşı zorunlu mu? Tam Boyutta Gör

Türkiye’de kalabalık etkinliklere girişte iki doz aşı zorunluluğu veya PCR testi sonucu gerekiyor. İki doz aşının Omicron varyantına karşı etkili olmadığı yönündeki çalışmaların arından 3. doz için bekleme süresi 6 aydan 3 aya düşürülmüştü. Şimdi de 3. doz zorunluluğunu başlatan ilk adım atıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) maçlara girişte hatırlatma dozu şartının getirildiğini açıkladı. Son aşısının üzerinden 6 ay geçen taraftarlar, ikinci devredeki maçlara katılamayacak. Bu hafta liglerde ikinci sezon başlıyor.

Tribünlerde tam kapasiteye geçilmesinin ardından aşısız kişilerin PCR testi ile giriş imkanı sona ermişti. Aşı şartını yerine getirmeyen taraftarlar negatif sonuçlu PCR testini ibraz etse dahi maçlara katılamayacak.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tüm dünyada, özellikle de Avrupa'da Covid-19 vaka sayılarını hızla yükselten Omikron varyantı ülkemizde de etkili olmaya başlamıştır.

Sağlık Bakanlığımızın, bizzat Sayın Bakanımızın ifadeleri ile önümüzdeki günlere dair beklentisi vaka sayılarının hızla artacağı yönündedir. O nedenle aşılanma ve uygun takvimle destek dozlarının (3 veya 4. dozlar) yapılması daha büyük önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere karşılaşmalara seyirci olarak sadece aşı takvimini (T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan iki doz aşı olmak ya da Covid-19 hastalığını geçirmiş olup, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olmak) tamamlamış olan kişiler veya Covid-19 hastalığını geçirip üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişiler katılım sağlayabilmektedir.

Aşı takviminin tamamlanmasını takip eden 180 günü doldurmuş olan kişilerin kombine veya bilet almak sureti ile karşılaşmalara girebilmesi için hatırlatma aşılarını olmaları gerekmektedir. 180 günlük süreyi tamamlamış olmasına rağmen hatırlatma aşılarını olmayanların müsabakalara katılmaları mümkün olmayacaktır. 3. aşılarını veya daha sonraki aşılarını yaptırmış olan kişiler için 14 günlük bağışıklık süresi aranmayacaktır.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim