Anlık Bildirim

TikTok, Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu

TikTok'tan yapılan resmi açıklamaya göre firma Türkiye'deki sosyal medya yasasına uyum için ülkemizde temsilci belirlemeye karar verdi. TikTok'tan yapılan açıklama haberimizde.

TikTok, Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurdu Tam Boyutta Gör

Sosyal medya yasasına göre ülkemizde günlük 1 milyondan fazla erişim elde eden sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci belirlemesi gerekiyor. Temsilci belirlemeyen platformlara para cezası kesildi. Sonraki aşamada ise reklam yasağı ve yavaşlatma yasağı uygulanacak.

Çinli sosyal medya platformu TikTok, Türkiye’de temsilci belirleme kararı aldığını duyurdu. Karar TikTok’un resmi web sitesinden açıklandı. Firmadan yapılan açıklamada bu kararın platformdaki ifade özgürlüğünü etkilemeyeceği belirtildi.

TikTok'a bugüne kadar temsilci atamadığı için 10 milyon TL ve 30 milyon TL tutarında iki ceza kesilmişti. Temsilci atayıp BTK'ya bildirimde bulunduktan sonra cezanın dörte üçü silinecek yani 10 milyon TL ceza ödeyecek.

Temsilci atamayan platformlara yeni ceza yolda

Daha önce VK ve YouTube platformları temsilci atama kararı almıştı. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Periscope, Pinterest ve Dailymotion platformları henüz temsilci atama kararı almadı. 19 Ocak 2021’e kadar temsilci belirlemeyen platformların Türkiye’den reklam alması yasaklanacak. Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde temsilci belirlenmezse internet trafiği bant genişliği yüzde 50’ye varan oranda, sonraki 30 gün içinde yine temsilci belirlenmezse yüzde 90'a varan oranda daraltılabilecek.

TikTok’un resmi açıklaması şöyle:

"Yaratıcılığın platformu olarak her zaman içerik üreticilerimizin benzersiz seslerini desteklemek, kendini açıkça ifadeyi teşvik etmek ve topluluğumuzun yaratıcı ruhunu beslemek için çalıştık. Topluluğumuzu bilinçlendirmek amacıyla  küresel COVID-19 uygulama içi bilgi merkezimizi oluşturduk. Türkiye'de Meme Kanseri Farkındalık Ayı için #pembekurdele kampanyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında farkındalık yaratmak için #DeğişimİçinHareketeGeç koşusu gibi olumlu girişimlerimizle  topluluğumuzun refahına katkıda bulunmaya  ve olumlu etki yaratmaya  odaklandık. 

TikTok olarak güvenlik ve refah en önemli önceliklerimizdir. Topluluğumuz için güvenli bir ortam sağlamak amacıyla  yeni araçlar sunmaya ve politikalarımızı güncellemeye devam ettik.  Platform içerisinde ortak davranış kurallarını tanımlayan Topluluk İlkelerimizi, güvenlik politikalarımız hakkında daha net olabilmek adına güncelledik ve TikTok'ta ebeveynlerin  gençlere   platform içerisinde rehberlik etmesine imkan sunan Aile Eşleşmesini sunduk. 

Piyasadaki emsallerimizle birlikte Türkiye’de sosyal medya platformları için ana hatları belirleyen ve yerel temsilcinin atanması, yanıt süreleri,  içerik kaldırma gibi taleplere  ilişkin esasları da barındıran 5651 sayılı İnternet Kanunu’nu derinlemesine inceledik. 

TikTok, farklı topluluklara ses veren güçlü bir platformdur. Eşsiz yemek yapma marifetlerini sunmaktan, görsel sanatını paylaşmaya ve kolay çizim dersleri vermeye kadar; Türkiye'deki herkese kendini yaratıcı bir şekilde ifade etme fırsatı sunmaya devam ediyoruz. 

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, kimi zaman aynı fikirde olmasak bile, yerel yasalara saygı göstermeye kararlıyız. Bu nedenle,  bir sonraki adım olarak, yerel bir tüzel kişilik oluşturmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne yerel bir irtibat noktası sağlamak gibi yasaların getirdiği yükümlülüklere uyacağız ve toplumumuzda  yaratıcılığın temelini oluşturan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.

Bu durumun, TikTok'un içerik incelemesiyle ilgili ilkelerini etkilemediğini veya kullanıcı verilerini yönetme şeklimizi değiştirmediğini belirtmek isteriz. Hükümetlerden gelen kaldırma taleplerinin incelenmesi konusunda mevcut güçlü süreçlere sahibiz ve bunları yerel yasalara ve Topluluk İlkelerimize göre değerlendiriyoruz. Şeffaflık ana ilkemiz olduğundan dolayı, Şeffaflık Raporlarımızda gelen talepleri düzenli olarak açıklıyoruz. 

TikTok bünyesinde Türkiye’de milyonlarca kullanıcımız olmasından gurur duyuyoruz. Kullanıcı ve partnerlerden oluşan canlı yerel topluluğumuzu desteklemeye çalışırken, yaratıcılık ve ifade için kapsayıcı ve çeşitli bir platform sunmaya devam etmeyi umuyoruz."

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
11847 kez okundu.
16 kişi, toplam 16 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
tiktok, sosyal medya yasası ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim