Anlık Bildirim

Türk Hava Kuvvetleri yerli minyatür bombayı test etti

ASELSAN ve Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Minyatür Bomba, Türk Hava Kuvvetlerinin 401'inci Filosu tarafından test edildi. Bomba, hedefini tam on ikiden başarıyla vurdu.

Türk Hava Kuvvetleri yerli minyatür bombayı test etti Tam Boyutta Gör

Minyatür Bomba Projesi kapsamında, 401’inci Test Filo Komutanlığı, sert satıhlara yönelik delici başlık ile yapılan taarruz test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Bomba hedefini tam on ikiden vurdu.

Minyatür Bomba (MB), hava platformundan Çoklu Taşıma Salanı (ÇTS) aracılığı ile atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen tümleşik KKS/ANS (GPS/INS) güdümlü bir mühimmat. F-16 platformunda her kanatta bir ÇTS taşınarak tek bir sortide 8 farklı hedefin etkisiz hale getirilmesine olanak tanıyan bomba, yerli imkanlar ile geliştiriliyor. ASELSAN ve Tübitak SAGE ortaklığı ile geliştirilen bomba, Milli Muharip Uçak'ta da kullanılacak. 

Türk Hava Kuvvetleri yerli minyatür bombayı test etti Tam Boyutta Gör

DÜNYADA AZ SAYIDA ÜLKE BU KABİLİYETE SAHİP

Hava kuvvetleri bünyesindeki test filoları, dünyada oldukça az sayıda ülkenin sahip olduğu bir kabiliyet. Bu filolar, yurt içinde geliştirilen füze/bomba veya elektronik sistemlerin test edilme görevini üstleniyor ve ürünlerin gelişim sürecindeki en kritik aşama olan test aşamasını gerçekleştiriyor.

Türk Hava Kuvvetlerinde de 401'inci Filonun üstlendiği bu görev ile Türk savunma sanayii çok daha güçlü bir hal alıyor. Geliştirilen ürünler 401'inci Filo tarafından test ediliyor ve performansı ölçülüyor. Filo bugüne kadar pek çok yerli ürünü test etti. Bunlar arasında SOM Seyir Füzesi, ASELPOD, Göktuğ Hava-Hava Füze ailesi, KGK, NEB ve daha pek çok proje bulunuyor.

Türk Hava Kuvvetleri yerli minyatür bombayı test etti Tam Boyutta Gör

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim