Anlık Bildirim

Uzmanlar: Yoğun bakımda yatan hastaların %80’i aşısız

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde Yoğun Bakım Birimi Sorumlusu Dr. Nagihan Karahan, insanları aşı olmaya çağırdı ve bu ay yoğun bakımda yatan hastaların %80’inin aşısız olduğunu belirtti.

Türkiye’de Covid-19 vakaları artmaya devam ediyor. İzmir’de de bu durum farklı değil. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Birimi Sorumlusu Dr. Nagihan Altıncı Karahan da vaka artışlarını ve yoğum bakımlardaki son durumu değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar: Yoğun bakımda yatan hastaların %80’i aşısız Tam Boyutta Gör

Karahan DHA’ya yaptığı açıklamalarında, “Lütfen aşınızı olun. Bu ay boyunca yoğun bakım servisine gelen hastaların %80’i aşısız veya aşı programını tamamlamamış insanlar. Geri kalan %20’de sizi yanıltmasın, bu insanlar yandaş hastalıklar sebebiyle hastaneye gelen insanlar. Aşısız olanlar hastalığı çok ağır geçirdiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karahan yaptığı açıklamalarda, son dönemde daha genç hastaların tedavi için hastaneye geldiğini de belirtti. Hastalıkların özelliklerinden de bahseden Karahan, 20-40 yaş arası genç hastaların arttığını ve bu gruptan aşısız olanların bir kısmının vefat ettiğini belirtti. Ayrıca, hamile hastaların da arttığı belirtildi. Bu hastaların da aşısız insanlar olduğu Karahan tarafından vurgulandı.

Yoğun bakım servisi

“Aşı olmak bir yurttaşlık görevidir”

Karahan ayrıca şunları da söyledi: “Aşı olmanın bireysel olmadığına inanıyorum. Her gün insanlarla temas halindeyiz. Elimizde yeterince aşı ile ilgili bulunuyor, yan etkileri biliyoruz. Yani aşı ile ilgili bilinmezlik artık yok. Aşıya ulaşmak da çok kolay. Aşı olmanın bir yurttaşlık görevi olduğunu düşünüyorum.”

Uzmanlar: Yoğun bakımda yatan hastaların %80’i aşısız

Yoğun bakımda tedavi gören hastalardan biri olan 47 yaşındaki Osman Coşkun da DHA’ya yaptığı açıklamalarda aşı olmayı ihmal ettiğini bu yüzden burada olduğunu belirtti: “Aşı olmayı ihmal ettim. Aşı olmaya fırsat bulamadım. Şimdi de yoğun bakımdayım. Çok zor bir hastalık ile karşı karşıyayız. Lütfen herkes aşı olsun.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6887 kez okundu.
13 kişi, toplam 13 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
yoğun bakım, aşı ve
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim