Anlık Bildirim

Alder Lake tabanlı Intel Core-U serisi duyuruldu

Verimliliğe odaklı dizüstü bilgisayar modelleri için hazırlanan 9W ve 15W tüketim değerine sahip Intel Core-U işlemciler tanıtıldı. Intel Core-P serisinin biraz daha altında konumlanıyor.

Intel Core-U işlemciler

CES 2022 fuarında kendisine yer bulamayan Alder Lake mimarisinin düşük güç tüketen Intel Core-U mobil işlemcileri bu hafta tanıtıldı. Intel Core-U serisi 15W ve 7W olmak üzere farklı kullanım segmentlerine hitap ediyor. 

Alder Lake Intel Core-U işlemciler neler?

Intel Core-U işlemciler bilindiği üzere verimliliğe odaklanan yongalar ve çekirdek sayıları da nispeten düşük oluyor. Alder Lake mimarisinin melez çekirdek yapısı sayesinde artık en az 5 çekirdeğe kadar ölçeklendirme görüyoruz. 

Intel Core-U serisinin 15W kısmı sonu 5 ile biten isimlendirmelerden oluşuyor. 5 adet Core işlemci yer alırken Pentium ve Celeron seçeneklerine de yer verilmiş. Intel Core i7-1265U işlemcisi 2 performans ve 8 verimlilik çekirdeği ile serinin en güçlüsü. 96 kümeli Intel Xe grafik birimi ile 12MB Seviye 3 ön bellek bulunuyor. Pentium ve Celeron işlemciler 1+4 yapısında geliştirilmiş. Bunlarda da 48 kümeli grafik birimi yer alıyor. Bellek tarafında DDR4-3200 ve DDR5-4800 desteği sunuluyor. 

Intel Core-U

Seride 9W olan işlemciler ise sonu 0 ile biten isimlendirmelere sahip. Çekirdek düzeni yine aynı ancak özellikle taban hızlarında ve grafik hızlarında kısıtlamaya gidilmiş. Böylece enerji tüketimi de önemli oranda azaltılmış. Bellek tarafında LPDDR4-4267 ve LPDDR5-5200 desteği yer alıyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim